Guillain - Barrého syndróm

Veľmi zriedkavé autoimunitné ochorenie, ktoré vás dokáže na niekoľko mesiacov úplne paralyzovať a bez odbornej lekárskej pomoci a umelej pľúcnej ventilácie sa nezaobídete. Jedná sa o akútnu infekciu periférnych nervov. Nie je celkom známe prečo sa táto choroba objavuje. Vzniká u ľudí, ktorí prekonali nejaké akútne ochorenie alebo ho opakovane prechádzali, tiež zvýšený stres môže túto chorobu naštartovať.

Guillain-Barré syndrom

Príznaky Guillainov - Barrého syndrómu

Ako sa táto choroba prejavuje? Jedná sa o ochorenie, ktoré sa dostavuje z plného zdravia bez predošlých príznakov. Začína brnením dolných končatín a postupná paralýza postupuje od dola nahor. Stav je veľmi vážny a od prvého brnenia až po úplné ochrnutie ubehne len pár hodín. Slabosť, porucha rovnováhy, motanie hlavy, bolesť dolných končatín, slabé a studené dolné končatiny, toto sú najrozšírenejšie príznaky GBS.

Pacient sa do nemocnice dostáva až keď choroba postupuje a postihnutý nemôže chodiť a brnení sa dostáva aj do rúk a tváre. Ak sa okamžite nezačne liečba je prognóza bohužiaľ naozaj zlá. Ak choroba postihne dýchacie cesty je veľká pravdepodobnosť, že sa pacient udusí.

Diagnostika a liečba GBS

Diagnostika je v tomto prípade zameraná na cerebrospinálny mok a na odber krvi. Vykonáva sa tiež magnetická rezonancia a EMG. Pretože je táto choroba autoimunitné reakcií, je potrebné najskôr opäť správne zorganizovať imunitný systém. To sa zaistí pomocou vysokých dávok imunoglobulínu a plazmaferézy. Agresívne liečba je používaná po dobu 14 dní a potom sa postupuje podľa stavu. Pretože bude s najväčšou pravdepodobnosťou zasiahnutý dýchací systém je nevyhnutné pacienta hospitalizovať na ARO a potom na JIS oddelenia. Následná rehabilitácia a začlenenie sa do bežného života trvá približne rok, vzhľadom na fyzickú kondíciu a vek pacienta.

U mnohých pacientov sa choroba objavuje opakovane a tiež s väčšou intenzitou. Je veľmi dôležité, aby ste po prekonanom GB syndrómu neboli príliš ustráchaní a ak ste v strese, zájdite si pre nejaké bylinky alebo lieky na upokojenie.


Autor: Lucie Kliková DiS.

 


 

comments powered by Disqus