Ganglion

Cysta naplnená rôsolom, vyskytujúce sa v oblasti kĺbov a šliach, najčastejšie na ruke či nohe. Jedná sa o vačok, ktorý je vyplnený tekutinou ktorého príčina nie je celkom jasná, ale väčšinou sa jedná o následok úrazu daného kĺbu či šľachy.

Ganglion na ruky a nohe

Príznaky

hrboľ na koži

Týka sa časti tela

Diagnóza

Ako ganglion vyzerá?

Ganglion si môžete predstaviť ako guľôčku pod kožu, ktorá je svetlejší ako ostatné časti a pri stlačení môže byť veľmi nepríjemná. Jedným z možných dôvodov je infekcia kĺbu a alebo mechanické podráždenie, dlhodobé preťažovanie, úraz alebo únik kĺbovej tekutiny.

Kedy začať ganglion liečiť?

Ganglion je skôr kozmetický problém, ale môže tiež narásť do väčších rozmerov a alebo bolieť pri určitej námahe, potom už je dobré tento problém riešiť. Môžete počkať, či sa ganglion sám nestratí, tiež používanie rôznych mastičiek a masírovanie postihnutého miesta je dobré aplikovať.

Liečba kontraktúra

Aktívna liečba kontraktúra je chirurgické odstránenie, môže sa jednať o klasické vyrezanie alebo vypustenie za pomocou injekčnej striekačky. Vždy budete lokálne usmrtení a namiesto vám bude potom sterilne kryté. Ak sa rozhodnete ganglion len vypustiť, tzv. Ašpirácie gangliá, jedná sa o zákrok, ktorý uľaví od bolesti, ale bohužiaľ je tu vysoká pravdepodobnosť opätovné recidívy. Ganglion odstránime chirurgicky čo najbližšie kĺbu, aby bolo zamedzené opätovnému vytvoreniu.

Existuje prevencia?

Účinná prevencia neexistuje, pretože presný mechanizmus vzniku nie je celkom objasnený. Pokiaľ máte ganglion a nijako vám nevadí, miesto masírujte a môžete užívať lieky proti zápalu. Pre úplne odstránenie radšej zvoľte chirurgické odstránenie, ako som už písala vyššie, len ašpirácie nestačí.

Autor: Lucie Kliková

 


 

comments powered by Disqus