Kiahne

Ovčie kiahne patria k najčastejším infekčným ochoreniam. Jedná sa o vysoko nákazlivú chorobu, ktorou trpí prevažne deti. Každý rok sa ovčími kiahňami nakazí desiatky tisíc detí. Najčastejšie ide o deti vo veku od 3 do 10 rokov. Nakaziť sa ale ovčími kiahňami môžu aj dospelí. U nich môže mať toto ochorenie vážnejší priebeh. S rastúcim vekom totiž rastie nebezpečenstvo komplikácií. Veľký pozor by si mali dať hlavne nastávajúce matky. Vírus prechádza aj placentou a spôsobuje ťažké vrodené defekty.

Ovčie kiahne

Ovčie kiahne sú spôsobené ľudským Herpes vírusom. Presnejšie ide o DNA vir HHV-3. Jeho blízkymi príbuznými sú vírusy zodpovedné za vznik oparov či mononukleóza.

Ide o vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa šíria nielen vzduchom, ale aj priamym kontaktom s nakazeným. V uzavretom priestore sa týmto ochorením nakazí až 90% ľudí. Teda skoro všetci, ktorí nemajú v tele proti tomuto ochoreniu protilátky. Epidémia ovčích kiahní vypukají raz za dva až štyri roky. Najkritickejším obdobím býva zima a začiatok jari. Komplikovaný priebeh ochorenia sa objavuje u pubescentov, adolescentov, novorodencov, tehotných žien a ľudí s oslabeným imunitným systémom.

Príznaky kiahní

Inkubačná doba tohto ochorenia je 14 až 16 dní. Po uplynutí tohto obdobia sa objavujú prvé príznaky. Môže ísť o horúčku, zimnicu, žalúdočné ťažkosti, hnačku, svrbenie či bolesť kože v miestach, kde sa neskôr objavia vyrážky. Tieto príznaky predchádzajú tie klinické o 3 až 4 dni. Vyrážky sa najskôr vyskytujú na hlave a potom sa šíri cez trup a končatiny. Objaviť sa ale môžu aj na sliznici nosohltanu, sliznici horných dýchacích ciest, v konečníku či na očných viečkach. Vyrážky sa netvorí naraz, ale v akýchsi vlnách. Vyrážky sa potom po niekoľkých dňoch mení na pľuzgieriky. Tie sú veľké 3 až 6 mm. Ich počet sa pohybuje od dvesto do tristo. Niektorí pacienti ich môžu mať výrazne menej či naopak viac. Do 6 až 8 hodín sa pľuzgieriky premení na chrasty. Táto akútná fáza ochorenia trvá asi 7 dní. Ďalších 20 dní zaberie hojenie kožných prejavov tohto ochorenia.

Nakazená osoba je infekčná jeden alebo dva dni pred výsevom vyrážky a šesť až sedem dní po prvom výskyte. Choroba prenáša kvapôčkami vznikajúcimi pri hovorení, kašli alebo kýchaní, z nakazeného človeka na osoby v okolí.

Liečba ovčích kiahní

K liečbe ovčích kiahní nie je potreba žiadnych liekov. Telo sa s týmto ochorením zvyčajne vysporiada samo. Tlmí sa akurát príznaky tohto ochorenia. Chorý môže dostať od lekára lieky proti horúčke či proti svrbeniu. Pľuzgieriky by sa nemali ošetrovať, ale nechať voľne dýchať. Keď je to nutné, tak sa pľuzgieriky odporúča ošetrovať tekutým púdrom či antiseptickou masťou. To zabráni ďalšej infekcii, zmierni svrbenie a vyrážky rýchlejšie vysychajú. Osobám so zlou obranyschopnosťou by mali byť podané protilátky ako acyklovir či ľudský varicella zoster imunoglobulín. Pacient alebo jeho najbližší by o chorobe mali dať vedieť praktickému lekárovi. Ktokoľvek, kto dostane ovčie kiahne, by mal zostať doma v izolácii až do ich odznení.

Komplikácie

Pacienti s komplikáciami musia byť hospitalizovaní. Komplikáciami sa rozumie sekundárne bakteriálne infekcie zapríčinená stafylokoky, zápal pľúc, zápal mozgových blán, zápal pečene.

Je dôležité, aby si chorý pľuzgieriky neškriabal. Svrbenie k tomu zvádza, ale je potrebné tento pocit prekonať. Pri nedodržaní odporúčaní hrozí zanietenie a vznik ďalšie infekcie, čo vyliečenie komplikuje.

Prevencia

Chorobe sa dá predchádzať aj očkovaním. U nás je vakcinácia dobrovoľná. Zdravotné poisťovne ju nehradí. Očkovanie je vhodné ako pre dospelých, tak aj deti od 1 roka. Očkovanie by mali zvážiť všetky osoby, ktoré s malými deťmi pracujú. Deťom od jedného roka do 12 rokov sa aplikuje jedna dávka. Deti staršie ako 12 rokov a dospelí, sú zaočkovaní na dvakrát. Dávky by mali byť podané v rozmedzí šiestich týždňov. Účinnosť očkovania u detí do 13 rokov je skoro 100%, u dospelých je účinnosť o niečo nižšia, asi 90%.

 


 

comments powered by Disqus