Bartonelóza

Bartonelóza je vzácnejšie, kliešťami alebo mačkami prenášané bakteriálne ochorenie. Ochorenie je spôsobené baktériami rodu Bartonella. Bartonely sú celosvetovo sa vyskytujúce baktérie, a v súčasnosti je známych viac ako 20 druhov.

Bartonelóza - kliešť

Sú to akultativně intracelulárne gramnegatívne tyčinky a ich rezervoárom sú najmä mačky alebo psy. Avšak štúdie, ktorá bola vykonaná vo Francúzsku roku 2006, preukázala, že aj kliešť rodu Ixodes ricinus môže byť významným prenášačom bartonel.

Príznaky Bartonelózy

Ochorenie postihuje hlavne chovateľov mačiek a osoby bez sleziny alebo s oslabenou imunitou. Bartonelóze sa tiež niekedy hovorí choroba z mačacieho škrabnutia. Ďalej postihuje aj pacientov s iným závažným ochorením a skupiny osôb, ktoré žijú v zlých hygienických podmienkach (alkoholici, bezdomovci a niektoré etnika). V mieste vpichu vzniká tmavý útvar, ktorý sa podobá tmavšiemu chrastu. Ten sa vytvorí zhruba za 5-10 dní po mačacím škrabnutie alebo po prisatí parazita, a následne dôjde k zdureniu okolitých uzlín, ktoré sprevádza horúčka trvajúca 4-5 dní. K charakteristickým príznakom patrí bolesti svalov a kĺbov, bolesti hlavy a chrbta, malátnosť, slabosť a závraty. Taktiež môže dôjsť k samovoľnému pohybu očí, zápalu spojiviek a ku zväčšenie pečene. Bartonelly môžu tiež spôsobovať zápaly srdca, infekciu pečene, oka a obličiek.

Diagnostika

Diagnóza je stanovovaná na základe sérologického vyšetrenia na prítomnosť protilátok a možné je aj histologické vyšetrenie postihnutej uzliny. Čo sa týka biochemického vyšetrenia, potom sa zisťuje leukocytóza, trombocytopénia, anémia a zvýšená alkalická fosfatáza.

Liečba

Pri včasnej diagnóze možno ochorenie dobre liečiť antibiotikami. V počiatočnom štádiu je používaný doxycyklín alebo erytromycín. Ale bez liečby postupuje ochorenia u pacientov s oslabenou imunitou veľmi rýchlo a často končia aj smrťou. Ďalej sa často používa aj kombinácia doxycyklínu a aminoglykozidových antibiotík, alebo makrolidov, rifampicínu a chinolových antibiotík. V prípade mačacieho pohryznutie či púheho škrabnutia treba kožu dôkladne vyčistiť mydlom a teplou vodou, ale prípadné nehojace sa rany by sa mali konzultovať s lekárom.

Ako sa nákaze vyhnúť

V prevencii bartelonézy je ochrana pred kliešťami rovnako dôležitá ako pri ostatných chorôb, ktorá títo paraziti prenášajú. Navyše môžu niekedy bartonelóza a lymská borelióza prebiehať súčasne, a preto má dodržiavanie nižšie uvedených pravidiel má veľký význam:

Ak chodíte do prírody, noste oblečenie chrániace nohy a ruky. Znemožníte tak kliešťom priamy a ľahký prístup na kožu.Používajte repelenty a pri pobyte v prírode tu a tam skontrolujte, či na sebe nemáte kliešť, ktoré ešte nie je prisaté.Po príchode z lesa, ale aj záhrady či parku sa dôkladne prezrite, aby ste prisaté kliešte čo najskôr odstránili.V súvislosti s nakazením od domácich zvierat je zásadné dodržiavanie hygieny, čo znamená starostlivo zvieratá zbavovať bĺch, a ak vás pes alebo mačka porania, ranu vždy dôkladne vyčistiť.

 


 

comments powered by Disqus