Bolesť kolena

Nepríjemná bolesť, ktorá sa môže objaviť v každom veku a má mnoho príčin. Bolesť kolena môže mať mnoho príčin, my si v tomto článku napíšeme najčastejšie príčiny vzniku a liečbu.

Bolesť kolena

Týka sa časti tela

Anatómia kolenného kĺbu

Najväčšie a najzložitejšie kĺb v ľudskom tele. Spája stehenná kosť, holenná kosť a jabĺčko. Umožňuje pohyb dolnej časti nohy a tým chôdzu. Kolenný kĺb je stabilizovaný väzivovým aparátom: skrížené väzy - predný skrížený väz (ligamentum cruciatum anterius) a zadný skrížený väz (ligamentum cruciatum posterius).

V prednej časti kolenného kĺbu sa nachádza jabĺčko (patella). Jedná sa o sezamská kosť vzniknutú osifikáciou časti šľachy štvorhlavého stehenného svalu. Úderom na kolenná kosť sa v neurológii testuje tzv. Patelární reflex.

Čo vedie k bolesti kolena?

Úraz - je to jasné, ak spadnete, vyhodíte si koleno alebo zle šliapnete, môže sa objaviť bolesť kolena. Je dôležité čo najskôr začať koleno chladiť. Pri neústupu bolesti alebo objavenie opuchu, škrípanie či objavenie viditeľných deformít je potrebná okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Artróza - degeneratívne ochorenie kĺbovej chrupavky, ktorá sa postupne premieňa a kĺb nie je schopný sa správne pohybovať.

Dna - vysoká hladina kyseliny močovej v krvi má za následok bolestivosť kĺbov. Toto ochorenie začína väčšinou u palca nohy, ale šíri sa ďalej a postihnúť môže aj koleno.

Reumatoidná artritída - zápalové autoimunitné ochorenie kolena.

Reaktívna artritída - zápal kolena, ktorý vzniká po prekonanej infekčnej chorobe kdekoľvek v tele.

Bakteriálna infekcia - tiež kolenný kĺb môže byť napadnutý baktérií.

Lymská borelióza - typické je postihnutie jedného kolenného kĺbu, ktoré opuchne a veľmi bolí. Je to veľmi vážne ochorenie, ktoré je potrebné okamžite liečiť. Ochorenie prenáša komáre a kliešte.

Žilová trombóza - ak vás trápi bolesť pod kolenom a lýtka je možné, že trpíte touto chorobou. Pichanie, opuchy, bolesť, to všetko vás môže sprevádzať pri žilovej trombóze v oblasti kolena.

Nádorové ochorenia - osteosarkóm, ktorý sa môže objaviť aj v oblasti kolena je vzácny, ale aj táto možnosť je potrebné vziať do úvahy.

Nech už sú príčiny bolesti kolena akékoľvek, ak vás obmedzujú a bolí vás dlhšiu dobu, je potrebné navštíviť lekára. Ten vykoná krvné vyšetrenie, pošle vás na RTG a stanový diagnózu.


Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus