Artróza kolenného kĺbu

Bolí vás koleno? Pri prebudení a dlhšom leňošenie vás bolesť takmer ochromí a dlhšiu dobu trvá než koleno rozchodíte? Po rozhýbanie bolesť odznie? Máte tieto problémy už niekoľko rokov a v poslednej dobe sa zhoršujú? Zájdite si k lekárovi, môže sa u vás jednať o artrózu kolenného kĺbu, ktorá pri zlej rehabilitácii a preťažovanie kĺbu vedie k totálnej endoprotéze postihnutého kĺbu.

Artróza kolenného kĺbu

Artróza kolenného kĺbu

Ide o degeneratívne poškodenie chrupavky v kĺbe, jej príčina vzniku nie je úplne objasnená. Aj keď je niekedy označovaná ako osteoartritída, zápalové ložisko ako také tu nie je prítomné. Osteoartritída, artróza a osteoartróza je názov pre rovnaké ochorenie a je teda jedno ako ho nazývame.

Je tu niekoľko rizikových faktorov, ktoré napomáhajú vzniku. Artróza sa vo väčšine prípadov týka väčších kĺbov, v súčasnej dobe už nie je výnimka ani artróza lakťa či prstov.

Pravdepodobne sa tu jedná o nerovnosť metabolizmu, kedy sa chrupavka a látky v nej nedokážu správne tvoriť. Dochádza k poruche rovnováhy regulácie. Kosť sa s týmto problémom nevie vysporiadať a reakcia je v podobe výrastkov, ktoré znemožňujú hladký pohyb. Bolesť je prítomná až pri poškodení okolitých tkanív, chrupavka ako taká nebolí.

Rizikové faktory

  • Obezita, genetické dispozície, jednostranné zaťaženie kĺbu, v tomto prípade sa jedná o primárnu artrózu, ktorá postihuje najčastejšie koleno, bedro, palec na nohe, chrbtica a ruky.
  • Úraz, vývojová chyba, metabolické ochorenie, zápal, jedná sa o sekundárne artrózu a je vždy potrebné najskôr liečiť primárnu chorobu.

Príznaky artrózy kolenného kĺbu

  • Štartovacie bolesť - po rozchodení úľava a bolesť sa zmierňuje. Pri bolestivosti v kľude je návšteva lekára viac než vhodná.
  • Stuhnutá končatina, krívanie, deformity (nohy do O), znížená citlivosť
  • Degeneratívne zmeny na RTG snímke

Diagnostika a liečba artrózy

Medzi najrozšírenejšie diagnostiky patrí RTG snímku, magnetická rezonancia, SONO, ďalej sa odoberie krv, či nemáte v tele nejaký zápal. Potom bude poslaní k špecialistovi.

Liečba je v tomto prípade zameraná na bolesť a na zlepšenie výživy človeka. Je odporúčaná rehabilitácia, znížená záťaž postihnutej končatiny, obstreky. Ak je poškodenie veľké a sú prítomné výrastky, môžete byť poslaní na chirurgické odstránenie alebo na totálnu endoprotézu postihnutého kĺbu.

Totálna endoprotéza kolenného kĺbu

Dbajte na pokyny lekárov, snažte sa čo najskôr s končatinou hýbať. Aj napriek bolesť, ale zase nie aby vás noha naozaj veľa bolela, stačí malé krôčiky. Po zvládnutí základných krokov sa po operácii do týždňa začína s nácvikom chôdze do schodov. Je prítomných užívanie motodlahy, ktorá za vás ohýba koleno do správneho uhla.

Artróza je v súčasnosti najčastejšie ochorenia pohybového aparátu. V populácii je to okolo 12% ľudí. Dávajte si pozor na svoje kĺby a užívajte vápnik kým je ešte čas. Hlavne ženy po menopauze a muži, ktorí sú celý deň na nohách a majú ťažkú ​​prácu.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus