Artróza chrbtice

Na internete sa môžete dočítať, že artróza vzniká najčastejšie na väčších kĺboch, to však neznamená, že sa nemôže objaviť aj na menších, ako sú kĺby prstov alebo ako už názov článku napovedá na kĺboch ​​chrbtice.

Artróza chrbtice

Pretože je chrbtica tvorená len kĺbovými spojeniami, je veľmi ťažké ak sa artróza objaví práve v tejto oblasti. Bolesť je veľmi nepríjemná, celková hybnosť tela je obmedzená.

Čo je to artróza

Degeneratívne poškodenie chrupavky v kĺbe, jej príčina vzniku nie je úplne objasnená. Aj keď je niekedy označovaná ako osteoartritída, zápalové ložisko ako také tu nie je prítomné.

Osteoartritída, artróza a osteoartróza je názov pre rovnaké ochorenie a je teda jedno ako ho nazývame.

Príčiny vzniku artrózy

Nerovnosť metabolizmu, to je pravdepodobne jednou z príčin vzniku. Ďalej ide o rizikové faktory, ktoré k artróze môžu napomáhať. Klasický rizikový faktor je obezita, neprimerané zaťažovanie a genetické dispozície.

Liečba

Bolesť je hlavným príznakom, ktorý sa u artrózy objavuje. Vzniká pri dlhšej nehybnosti kĺbov, táto bolesť sa volá štartovací. Primárna liečba je teda zameraná na tíšenie bolesti. Ďalej budete poslaní na rehabilitáciu a bude vám odporúča zmeniť životný štýl. Pestrá strava a dostatok vápnika je súčasťou dlhodobej liečby.

Ak je u vás degeneratívne poškodenie natoľko závažné, že ho nie je možné riešiť konzervatívne, pristupuje sa k chirurgickej výmene poškodeného kĺbu či kĺbov. U chrbtice je veľké riziko poškodenia nervov, preto sa operácia musí starostlivo naplánovať.

Rekonvalescencia je zdĺhavá a je potreba dbať na pokyny lekárov.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus