Konečník

Poslednou časťou tráviacej sústavy je tvorená konečníkom (rectum) s análnym otvorom (anom). Tieto štruktúry sa nachádzajú v malej panve, rektum je dlho cca 12-16 cm a 4cm široké a je opatrené zvierači - vnútorný zvierač je vôľu neovplyvniteľný z hladkej svaloviny, vonkajší je potom tvorený kostrovom svalstvom a je možné ho vôľu ovplyvniť. V ampule rekta uzatvorenej zvieračom sa zhromažďuje stolica, ktorá je z tela odstránená procesom zvaným defekácie. Rastúce náplňou sa steny konečníka rozširujú a sťahovať receptory (nervové zakončenia) v stene konečníka napomôžu relaxáciu vnútorného hladko-svalového análneho zvierača, ktorý nie je ovplyvniteľný vôľou. Súčasne je zaistený sťah vonkajšieho vôľu ovplyvniteľného análneho zvierača, ktorý je inervovaný zo sakrálnej (krížovej) pletene.

Anatomie

Súvisiace choroby

Tieto procesy spustí tzv myenterický reflex, vďaka ktorému ide signál až do esovitej kľučky (sigmoidea) a dôjde k vzniku silnej peristaltické vlny a posunutie obsahu ďalej do dolnej časti čreva a do konečníka. Prvým nutným krokom, ako vyplýva z napísaného, nutným pre úspešnú defekácii je uvoľnenie vnútorného zvierača, bez toho sa proces zastaví. Počas samotného procesu defekácie sa zapájajú aj svaly hrudníka, bránica, svaly brušného lisu a tiež svaly panvovej.

Vo vzťahu k defekácii sú veľmi časté dva typy porúch - zápcha, zníženie frekvencie defekácie, a naproti tomu inkontinencia (neudržanie plynov a stolice).

Už vo vyšších partiách tráviaceho systému spomínaná Crohnova choroba a ulcerózna kolitída môže postihnúť rektum a konečník.

Ďalšou veľmi častou chorobou postihujúca rektum a análny otvor sú hemoroidy - vnútorné a vonkajšie. Výnimkou potom nie sú ani drobné aj väčšie trhliny, ktoré sú značne bolestivé. Medzi ďalšie patológie patrí i abscesy, fistuly a polypy konečníka. Nesmieme zabudnúť ani na možný prolaps rekta, prolaps, kedy sliznica konečníka vyčnieva z análneho otvoru.

Najvážnejšie sú potom nádorové zmeny rekta. Našťastie sú ľahko diagnostikovateľné, v nižších štádiách, a teda aj možnosť úplného uzdravenia je vyššia.

 


 

comments powered by Disqus