Ako správne merať podkožný tuk?

Keď chceme schudnúť, často sa vážime a kontrolujeme, aby sme vedeli, aký sme urobili pokrok a koľko nám ešte zostáva zhodiť kilo do našej vysnenej hmotnosti. Málokto si ale uvedomuje, že naša hmotnosť nie je pre chudnutie tak dôležitá. Oveľa dôležitejšie je percento svalov a percento podkožného tuku, na ktoré sa dnes zameriame.

Meranie podkožného tuku
  1. Čo je podkožný tuk?
  2. Prečo merať podkožný tuk?
  3. Ako merať podkožný tuk?
  4. Meranie pomocou chytrých váh
  5. Meranie pomocou kaliperačních klieští

Čo je podkožný tuk?

Tuky sa v našom organizme vyskytujú v mnohých podobách. Tuky nás chráni pred únikom tepla, sú energetickou zásobárňou organizmu, stavebnou zložkou buniek alebo tiež umožňujú vstrebávanie vitamínov. Tuk v tele môžeme rozdeliť podľa toho, kde sa nachádza.

Zažívaciu tuk, ktorý je okrem iného vo vnútri brušnej dutiny, chráni naše orgány. Primárnou funkciou podkožného tuku je naopak tepelná izolácia a zásobáreň energie. Oba tieto tuky sú pre naše telo prospešné do určitej miery. Nadmerné množstvo podkožného, ale aj vnútorného tuku, je pre naše telo nebezpečné.

Podkožný tuk sa nachádza po celom tele a nemôžeme povedať, že by bol automaticky zlý. Každý človek má nejaký podkožný tuk. Pokiaľ ho ale máme veľa, môžeme hovoriť o nadváhe či obezite. Podkožný tuk je teda vrstva tuku pokrývajúca celé naše telo. Najviac ho nájdeme spravidla v oblasti brucha, stehien a zadku.

Prečo merať podkožný tuk?

Ako už sme si povedali, pri chudnutí nejde tak o našu celkovú váhu, ako o to, koľko máme v tele tuku. Preto je dôležité ho zmerať. Rôznymi metódami sa dostaneme k číslu, ktoré vyjadruje percento tuku v našom tele. Na tomto čísle, ak ho sledujeme pravidelne, môžeme krásne vidieť náš pokrok nielen v cvičení, ale aj v zmene jedálnička. Naša celková váha predstavuje váhu nielen tuku, ale aj svalov, kostí a všetkého v našom tele. Preto, keď sa vážime, nezistíme, koľko sme stratili tuku a treba nabrali svalov. Jediné číslo, ktoré na nás vyskočí je naša váha, ktoré sa pri cvičení môže úplne jednoducho navyšovať vďaka príbytku svalov.

Ako merať podkožný tuk?

Podkožný tuk môžeme merať rôznymi metódami. Asi najznámejší je metóda merania pomocou chytrých váh a podobných prístrojov. Ďalšou z možností je kaliperačné meranie, ktoré je presnejšie a tiež lacnejšie. Dôležité je si výsledky zaznamenávať pre neskoršie porovnanie. Vďaka meraniu podkožného tuku totiž môžeme vidieť presné výsledky chudnutia.

Meranie pomocou chytrých váh

Či už si chytrou váhu zaobstaráte, alebo sa necháte zmerať na odbornom pracovisku, postup je rovnaký. Všetky prístroje fungujú na princípe rozdielneho šírenia elektrických výbojov v rôznych častiach tela. Nemusíte sa báť, ide o nízky elektrický prúd, ktorý ani nepocítite. Na základe toho, ako sa telom šíri, váhy vypočítajú percento tuku v tele a ďalšie výsledky.

Nevýhodou tejto metódy je nepresnosť na základe stavu vášho tela. Meranie na základe odporu tela je ovplyvnené pitím, jedlom, fyzickou aktivitou a mnoho ďalšími faktormi. Je síce pohodlné, stačí si stúpnuť na váhu a máte výsledky, ale tiež nie je najlacnejšie. Obstarávacia cena váh býva často vysoká a chodiť sa pravidelne nechať zmerať tiež nie je lacná záležitosť.

Meranie pomocou kaliperačních klieští

Kalipery čiže kaliperační kliešte sú pre meranie podkožného tuku skvelou pomôckou. Na rozdiel od chytrých váh sa ich cena pohybuje okolo 250 € a meranie je oveľa presnejšie.

Pomocou kalipery zmeriate vrstvu podkožného tuku na prednej a zadnej strane paže, na chrbte a na bruchu a pomocou online kalkulačky zistíte percento podkožného tuku v tele.

Nevýhodou kaliperačních klieští je snáď len dlhšie meranie oproti chytrým váham. Kaliperační kliešte sú ale veľmi presné. V prípade že meranie nevykonávate úplne správne to tiež nevadí. Ak meriate zakaždým rovnako, výsledky a pokrok uvidíte. Ak si ale kalipery zakúpite, dostanete k nemu aj podrobný návod, ako správne merať. Naučíte sa tak kaliperační kliešte ovládať a merať presne a správne.

Ak ste sa rozhodli chudnúť, odporúčame miesto každodenného váženia si radšej zaobstarať kalipery a raz týždenne si zmerať percento podkožného tuku. Uvidíte tak presné výsledky chudnutia neovplyvnené treba pohárom vody, ktorú ste práve vypili.

 


 

comments powered by Disqus