Ako spoznať srdcové zlyhanie

Veľká kopa ľudí sa doteraz mylne domnieva, že srdcové zlyhanie môžu fakticky považovať za infarkt. Prvotné prejavy tohto stavu sa spájajú skôr s určitým bolestivým javom odohrávajúcim sa na prsiach alebo tesne pri srdci. Avšak tento symptóm je obvyklý pre srdcový mŕtvicu čiže infarkt myokardu.

Ako spoznať srdcové zlyhanie

Srdcové zlyhanie nie je infarkt

Tento nepravdivý názor by sme radi uviedli na správnu mieru. Tak napríklad srdcovému zlyhaniu podľahne ročne nespočet ľudí. Podľa štatistík je táto úmrtnosť oveľa väčšia, než je u prípadov súvisiacich s rakovinovým ochorením. Mnoho ľudí sa o ňom skutočne niečo dozvie v momente hospitalizácie. Väčšinou sa diagnostikuje u pacientov, ktoré dlhšiu dobu sa stretávajú s dýchavičnosťou. Necíti sa dobre a ich organizmus je vyčerpaný. Okrem toho sú vystavení opuchom, ktoré vznikajú v okolí končatín. Tie sa však môžu vyskytnúť v oblasti brucha a nôh.

Medzi ďalšie príznaky patrí nechutenstvo či naopak prejedanie. Druhý príznak je tesne spojený s príbytkom telesnej hmotnosti. Človek navštevuje často toaletu. Skoro väčšina ľudí ignoruje už spomínané počiatočné príznaky. Tie náhle sa objavujú a postupne vystupňujú na maximálnu úroveň. Je skoro nemožné v úplných začiatkoch si dať dve a dve do hromady.

Keď sa tento stav podchytí u pacienta včas, potom ho môžu optimálne lekári mať pod dozorom. Ak všetko prebieha bez komplikácií, potom sa človek dožíva dlhého veku. Avšak je tu potreba upozorniť na to, že týmto diagnostikovaným pacientom hrozí veľké riziko úmrtia. Títo ľudia môžu do šesťdesiatich mesiacov ľahko podľahnúť tejto forme choroby. Deje sa to úplne bežne. Na mieste je preto zvoľnenie. Pre mnoho ľudí je potom práca na záhradke či na dome len veľká spomienka. Niektorí vzápätí sami pochopia, že už je s preťažovaniem koniec. Iní si to vyskúšajú na vlastnej koži, keď sa dajú do varenia obedu. Najprv sú plní elánu, ktorý im dôjde v okamihu, keď im začnú sily ubúdať.

Na zlyhanie srdca platí striktný režim a nastavená liečba. Tento druh choroby sa rozvíja u skupiny jedincov dosahujúcich štyridsiatich a viacero rokov. V poslednej dobe bol zaznamenaný väčší nárast týchto na prvý pohľad triviálnych prípadov. Toto ochorenie sa dá v mnohých ohľadoch skonštatovať za niečo, čo sa ešte nevrylo do pamäti ľudí.

Ako k srdcovému zlyhaniu skutočne dochádza?

Srdce je dôležitý a veľmi podstatný orgán, o ktorom sa dá prezradiť, že pracuje s dokonalou presnosťou. Cieľom tejto do najmenších detailov prepracované pumpy je cirkulácia krvi. Tá sa rozvání do ďalších častí tela. Okrem krvi putují dômyselným obehovým systémom tiež živiny a kyslík. Zdravé srdce dokáže udržiavať túto životodarnú aktivitu v rovnováhe. Napríklad tento spomínaný stroj organického pôvodu je schopný v určitých momentoch dostať zo seba maximum. Výdaj krvi sa tak niekoľkonásobne zvýši. Ak sa však objavie srdcové zlyhanie, potom táto zásadná činnosť je porušená. Pri najmenšej záťaži dochádza k negatívnemu prejavu a tým je nedostatočné prekrvovanie. Na tento jav reaguje telo obrannými spôsobom. Hovorí sa tu o udržiavacej fáze krvného obehu.

Niekoľko základných dôvodov zlyhania srdca

Srdcové zlyhanie sa skrátka môže rozvinúť zčistajasna alebo v pozvoľnom tempe. Môže zato porucha srdcového svalu. Tá vzniká z mnohých príčin. Obvyklejším dôvodom býva postihnutie majúci na svedomí buď nedokrvenie časti srdcového svalu tzv. Ischemická srdcová choroba alebo skupina ochorení srdca s rôznym pôvodom čiže kardiomyopatie. Za ďalším zdrojom postihnutia môže stať dedičná predispozícia. Samozrejme môžu tento zdravotný problém vyvolať bakteriálne zápalové pochody, výnimkou nie je vírusová odozva. V komplexnej rodine možno uviesť aj ďalšie vážnejšie príčiny, k tým najčastejším sa radí neliečená hypertenzia. Ťažkosti dokážu narobiť ako vrodené srdcové chyby, tak aj skupiny srdcových ochorení týkajúce sa chlopne vád.

Všeobecné príznaky tohto ochorenia

Existuje hneď niekoľko znakov srdcového zlyhania. Tie sa od seba odlišujú podľa zasiahnutej časti srdca. Obe ťažkosti sú sprevádzané poruchou srdcového rytmu. Mimo toho sa dostavuje závrat, silnejší tlkot srdca, motolice, nepríjemný až zvierajúci pocit na hrudi.

Niektoré prípady súvisia so zlou funkciou pravej srdcovej komory. Tá sa prevažne prejavuje opuchmi u členkov. Človek zrazu začína naberať telesnú hmotnosť. Ďalším príznakom sú tráviace ťažkosti. Môžu sa pridať bolesti pod pravým rebrom. Tie majú tlakový charakter.

Pri iných prípadov je vinníkom ľavá srdcová komora. Tento problém ešte viac umocňuje celú situáciu. Sú tu podmienky pre rozvoj opuchu na pľúcach. Pacient sa ľahšie zadýchava.

Infarktový stav

Akútna podoba myokardu sa považuje z medicínskeho hľadiska za veľmi vážnu srdcovú chorobu. Tú má vo svojej podstate na svedomí obmedzujúce krvný prietok a absolútna zapchanie koronárnej tepny. Na tom má veľký podiel práve jav v cievach, v ktorom sa odohráva usadenie aterómu čiže aterosklerotického plátu. Ten sa tvorí postupným zhlukovaním čiastočiek cholesterolu.Tento stav prebehne pomerne znenazdania. Človeka to zasiahne bez akejkoľvek predošlého náznaku. Častokrát infarkt o sebe dá vedieť nasledujúcimi prejavy: bolestivým a veľa nepríjemným tupým tlakom a pocitom pálenia. Tento symptóm je znateľne citeľný v oblasti za hrudnou kosťou. Bolesť vystreľuje až k samotnej paži a nevyhne sa ani miestam na krku.

Postihnutá osoba infarktom sa musí vysporiadať s inými zdravotnými prejavmi, medzi ktoré možno štandardne zaradiť podráždenie takzvaného blúdivého nervu. S veľkou pravdepodobnosťou sa dostaví schvátenosť organizmu, stav nevoľnosti a nadmerné potenie. Stopercentne s istotou vypukne aj dýchavičnosť, pričom sa jedná o jeden zo spoločných znakov srdcového zlyhania.

Ak sa u človeka niektoré z skôr uvedených príznakov objaví, nemal by si to nechať pre seba a mal by s tým oboznámiť praktického lekára. Aj zdanlivo nedôležitá ťažkosť môže pomôcť k rozpoznaniu choroby.

 


 

comments powered by Disqus