Prečo je spánok tak dôležitý?

Ak sa na spánok a jeho potreby pozrieme z vedeckého hľadiska, budeme pravdepodobne zmätení. Každá štúdia totiž dokazuje niečo iné a ľudia teda vlastne nevie ako spať. Niektoré veci sú však jasné ako vedcom tak ľuďom sa sedliackym rozumom.

Spánok

Zdravý spánok

  • neprerušovať spánok
  • spať aspoň 5 hodín v kuse
  • urobiť si pravidelný režim aj cez víkend
  • pred spaním nepiť kávu, čierny čaj
  • posledné jedlo 2 - 3 hodiny pred spánkom
  • rituály pred spaním (kniha, hudba, vaňa, bylinkový čaj)
  • chladná spálne, 14 - 18 ° C
  • choďte von, denné svetlo zlepšuje vnútorný harmonogram a telo bude chcieť spať

Spánok má dve časti - non-REM, tzv. pomalý spánok, postupne klesá srdcová frekvencia a krvný tlak, spomaľuje sa dýchanie, znižuje sa svalové napätie, oči sa pod viečkami pohybujú veľmi pomaly. Fáza REM je naopak typická rýchlym pohybom gúľ, strata svalového napätia, škrípanie zubov, srdcová frekvencia a tlak sa mení v závislosti na snoch. Tento typ spánku trvá asi 20 minút. Po celý spánok sa tieto časti striedajú, až 5 - 7 krát za noc. V dospelom veku tvoria REM fázy 20% celkovej doby spánku. Väčšina snov sa zdá práve v tejto fáze.

Je teda dôležité aspoň 5krát tieto dve časti za noc vystriedať, preto by mal byť spánok dlhý aspoň 5 hodín, ale pozor v kuse! Spánok by mal mať rovnaký režim ako v dňoch kedy chodíte do práce tak aj v dňoch voľna. Je jasné, že si trochu pospať môžete, ale spánkový deficit nemožno dospať, preto by sa spánkové rozpätie malo pohybovať po celý týždeň medzi 7 - 9 hodinami, podľa toho na čo ste zvyknutí.

V spánku sa regenerujú orgány, mozog spracováva informácie z predošlého dňa a triedi ich podľa dôležitosti. Dych sa spomaľuje, srdcová činnosť tiež a celkovo sa orgány upokojujú a pripravujú sa na ďalší deň.

Bolo dokázané, že kvalitný spánok má vplyv na obezitu. Čím dlhší čas spíte, tým ľahšie je pre vás schudnúť. Ak cvičíte a držíte diétu a nie a nie zhodiť, mali by ste sa zamerať na spánkový cyklus. Ak pracujete z domu alebo máte veľmi stresové zamestnanie, urobte si pevný pracovný plán, ktorý budete dodržiavať. Nie je dobré celý voľný deň preležať a nič nerobiť a potom celý týždeň drieť. Myslite na svoje zdravie kým je čas.

Autor: Lucie Kliková, DiS

 


 

comments powered by Disqus