Ako sa najlepšie starať o pokožku

Pokožka je veľmi pevný a odolný orgán, ale tiež veľa citlivý na akékoľvek zmeny. Je vhodné dodržiavať niekoľko rád, ako o pokožku starať, čo môže predchádzať predčasnému starnutiu. Ženy by sa mali večer pravidelne odličovať (aj keď neboli ten deň nalíčené). Tiež muži by mali svoju pokožku čistiť najlepšie špeciálnymi vodami.

Starostlivosť o pokožku

Hydratácia pokožky

Pre pokožku je dôležitá hydratácia, ak používame vodu, mala by byť vlažná, dodá správnu pružnosť. Na koži celého tela je vhodné teplotu vody striedať, chvíľu teplú, chvíľu studenú. Koža sa tak zregeneruje, prekrví a organizmus sa tiež otuží. Pre zdravú pokožku je dôležitá vhodná strava, dostatok tekutín a spánku.

Akú používať kozmetiku

Pre starostlivosť a hydratáciu pokožky je vhodné používať ochranné krémy a oleje. Záleží však na type pokožky. Komerčná kozmetika sľubuje síce nepreberné množstvo krémov, ale z hľadiska zloženia nie je pre pokožku vhodná. Tieto krémy obsahujú najčastejšie kombináciu troch nevhodných látok. Patrí sem parabény, látky používané kvôli konzervácii krémov. Tieto látky narúšajú hormonálnu reguláciu organizmu a predpokladá sa aj ich karcinogénny účinok. Ďalej sú to silikóny, ktoré sa využívajú pre svoje vyhladzovacie účinky a ľahkú roztierateľnosť a aplikáciu. V zložení sa rozpoznajú podľa typických koncoviek -cone, -thicone, -thiconol, -siloxane, -silane pod. Nevýhodou krému so silikónmi je, že síce na určitú dobu pokožku opticky vyhladí, ale dlhodobejšie účinky jej neprinesú. Okrem toho nie sú v prírode odbúrateľné a poškodzujú životné prostredie. Posledný z trojice sú sulfáty. Ide o látky, ktoré sú v kozmetike využívané pre ich schopnosť spolu s vodou vytvoriť bohatú penu (šampóny, sprchové gély, odličovacie prostriedky). Táto vlastnosť je však v kozmetike úplne zbytočná. Sulfáty navyše dráždi pokožku, môžu spôsobiť alergie, na vlasovej pokožke sa môžu tvoriť početné lupiny a tiež vysušujú. Ďalšími nevhodnými látkami v kozmetike je alkohol, deriváty ropy, ftaláty a mnoho ďalších. Medzi nevhodné látky patria paradoxne aj kolagén, ktorý sa vyskytuje v krémoch. Kolagén sa síce prirodzene vyskytuje v koži, ale synteticky dodaný nemá svoj význam. Dôvod je ten, že kolagén z vonku dodaný nedokáže naša pokožka vstrebať, takže na nej vytvorí vrstvu, ktorá nedovolí koži "dýchať".

K hydratácii pokožky je najvhodnejšie používať menej kozmetiky, ale vyššej kvality. Odporúča sa vyhľadávať prírodnú kozmetiku bez zbytočných chemických látok. Vhodnými alternatívy pre hydratáciu sú rôzne rastlinná telová masla, ako napríklad bambucké, kakaové, makadamiové, mandľové a mnoho ďalších. Ďalej možno využívať mnoho druhov rastlinných olejov ako kokosový, mandľový, tekvicový, marhuľový, olivový apod. Na čistenie a odličovanie pokožky môžu poslúžiť prírodné odličovacie vody, bamacké maslo alebo kvetová ružová voda. Na trhu je tiež veľa prírodných šampónov a sprchových gélov, ktoré nevysušujú, nedráždi a nepoškodzujú pokožku.

Starostlivosť o pokožku pomocou prírodnej kozmetiky

V dnešnej dobe existuje nepreberné množstvo prírodnej kozmetiky, bez zaťažujúcich chemikálií. Prírodnej kozmetiky stačí len pár produktov, ktoré môžu byť všestranným pomocníkom pre starostlivosť o celé telo. Je však na zvážení každého, čomu dá v starostlivosti o pokožku prednosť.

Autor: Klára Šedová

 


 

comments powered by Disqus