Pohlavné choroby

Predovšetkým ženy by si mali svoje pohlavné orgány veľmi strážiť. Mnoho infekcií a ďalších nebezpečných ochorení číha kamkoľvek sa len vydáte. Stačí sa zle utrieť, byť v bazéne s chlórovou vodou alebo naopak v rybníku a bakteriálne infekcie či svrbivé mykózy sú na svete.

Pohlavné choroby

Zápalové ochorenia sa nevyhýbajú ani mužom, avšak to už musí byť naozaj veľmi agresívny kmeň alebo naopak precitlivený muž, aby získal nejaký zápal či inú pohlavnú chorobu.

Mnoho pohlavných infekcií tiež vzniká sexuálnym prenosom. Jedná sa o rôzne infekcie, vredy alebo najobávanejší vírusové ochorenie HIV.

V tomto článku sa zameriame na najčastejšie pohlavné choroby, ich prevenciu a liečbu. Článkov na túto tému bolo napísané už mnoho, avšak práve v tomto prípade nie je radno nič podceňovať a opakovanie je matka múdrosti. Preto sme sa rozhodli napísať všeobecný článok o tom, ako sa chrániť pred pohlavnými chorobami a ak sa u vás už nejaká infekcia alebo iné problémy objavia čo máte a čo nemáte robiť.

Je jedno či ste muž alebo žena, liečba je vo väčšine prípadov podobná, v tomto článku teda nebudeme pohlavia rozlišovať.

Bakteriálné infekčné ochorenia

Je jedno či sa zdrojom stane vlastné H. pylori alebo v rybníku chytíte inú infekciu. Príznaky sú vždy rovnaké, jedná sa o svrbenie, pálenie pri močení, nepríjemný pocit, výtok, zvýšená teplota, zväčšená sliznica, začervenanie. Nemusí sa u vás prejaviť všetko, môže len jedno alebo treba nič a vy máte predsa zlý pocit z toho, že sa niečo deje.

Vyskúšajte rumančekovú sedací kúpeľ, ak vás ťažkosti do 2 - 3 dní neopustí alebo sa naopak zhoršia, bežte k lekárovi, ktorý vám predpíše antibiotiká a mastičku na vonkajšie genitálie.

Prevencia je jednoduchá, utierajte sa tak, ako je vám príjemné a hlavne tak, aby ste neprenášali stolicu do genitálií. Ďalej je potrebné pre citlivých jedincov obmedziť pobyt v rybníku, či v iných vodách, kde by mohol byť vyšší výskyt siníc. Nesadať si na verejné WC, pravidelne sa umývať, používať nedráždivá mydlá a pri zvýšenom výtoku používať a pravidelne meniť intímky.

  • bakteriálna vaginóza
  • syfilis
  • kvapavka
  • Chlamýdiová infekcia
  • mäkký vred

Vírusové ochorenia

Žiadny vírus nie je schopný žiť bez svojho hostiteľa, teda vás. Prenáša sa väčšinou priamou cestou (krv, sliny, hlien). Proti niektorým vírusom sa môžeme účinne očkovať. Bohužiaľ u pohlavných chorôb toto percento veľmi klesá a záleží na veku, pohlavie a ďalších pridružených ochorení jedinca.

Vírusová infekcia sa nemusí v začiatkoch vôbec nijako prejavovať. Môže sa objaviť malý vriedok, ktorý si pomýlite napríklad s ,, bedarom ", ten za pár dní zmizne a vám vôbec nepríde, že sa s vašim telom niečo deje. Účinná prevencia je používať kondóm, posilniť imunitu, očkovanie u papilomavírusu.

  • HIV
  • ľudský papilomavírus
  • herpes
  • hepatitída

Parazitické pohlavné ochorenie

Svrbenie, pálenie, pocit, že sa vám u pohlavných orgánov niečo hýbe a veľmi nepríjemný pocit. Parazity dokážu potrápiť veľmi a je jedno či je prenos sexuálny či cez špinavý uterák. Parazity si cestu k vášmu pohlavnému orgánu nájdu ľahko. Preto si dajte pozor na verejných miestach kde požičiavajú uteráky, v hoteli a všade tam kde je vlhko a teplo.

Prevencia je jasná, opäť používať len svoje bielizeň, uteráky a ďalšie pomôcky, dbať na dostatočnú hygienu. Ak sa objavia akékoľvek problémy okamžite navštívte lekára, samoléčením sa parazitov nezbavíte. Je veľmi dôležité s liečbou dôkladne zaobchádzať a minimálne 14 dní každý deň prať všetky uteráky, oblečenie, bielizeň a deky, najlepšie na 60 ° C.

  • svrab
  • voš Munk
  • Trichomoniáza (prvoky)

Plesňové ochorenie pohlavných orgánov

Veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré sa často vracia a nie je jednoduché ho vyliečiť. Pleseň si sama nájde cestu ako sa znovu objaviť a potrápiť. Pohlavná pleseň sa objavuje predovšetkým po návšteve vlhkého a teplého miesta, pri nedostatočnej hygiene, po antibiotikách, kedy nie je sliznica a imunita vo svojej forme.

Niektoré plesne máme v našom tele úplne fyziologicky, avšak keď sa plesne rozmnožia môžu sa dostať do pohlavných orgánov a tam nás veľmi potrápiť. Toto ochorenie sa prejavuje rovnako ako bakteriálne. Preto je veľmi dôležité čo najskôr zájsť k obvodnému lekárovi alebo na gynekológii a začať liečbu.

Kandidóza

Či už vás trápi baktérie alebo pleseň je veľmi dôležité aby ste tento problém riešili v čas. Pri zanedbaní je bohužiaľ veľké riziko toho, že infekcia naruší prirodzenú mikroflóru a to povedie k nemožnosti otehotnieť alebo mať deti. U starších ľudí môžu komplikácie vyústiť až vo veľmi nebezpečné sepsy celého tela.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus