Ako poznám angínu od chrípky?

V každom ročnom období sa môžete nakaziť ako chrípkou tak angínou. Je ale podstatný rozdiel medzi týmito chorobami? Samozrejme, angína je bakteriálneho pôvodu a lieči sa antibiotikami, kdežto chrípka je spôsobená vírusom a na ten antibiotiká nezaberajú. Je tiež rozdiel či máte obyčajné prechladnutie alebo chrípku, tieto názvy sa občas mylne zamieňajú.

Angína alebo chrípka?

Aké sú teda rozdiely medzi nachladnutím, angínou alebo chrípkou?

Prechladnutie

Ako už názov napovedá, jedná sa ochorenie, ktoré vzniká dlhším pobytom v chlade. Reakcia organizmu na toto nepríjemné prostredie je kýchanie, škrabanie v hrdle, mierna únava a vodnatá nádcha. Prechladnutie nesprevádza teplota a ustúpi po 3 až 5 dňoch.

Liečba prechladnutia

Kľud, čaj, čerstvý vzduch nie však prievan, vitamín C, mokrý uterák na kúrenie alebo zvlhčovač.

Chrípka

Má veľmi rýchly nástup, ráno vám môže byť dobre a popoludní naraz, ako keď na vás niekto niečo hodí je vám zle. Bolí vás hlava, ste malátni, bolí vás kĺby a svaly, máte celkovo stuhnuté telo, ste bez energie, bolí vás v krku, samozrejme kašlete a máte nádchu. Teplota je zvýšená až na 38 ° C aj viac, sprevádzaná zimnicou.

Liečba chrípky

Pretože je chrípka vírusové ochorenie neberte na ňu antibiotiká! Znižujete si tak účinok, až je raz budete naozaj potrebovať. Určite majte pokoj na lôžku, berte si lieky na zníženie horúčky a bolesti, lieky tlmiace kašeľ a nádchu. Dostatočne pite a aspoň týždeň ležte, po pár hodinách až dňoch sa vám môže urobiť lepšie, ale ak nie je vírus úplne vyliečený, môže sa objaviť ešte vo väčšej miere kedykoľvek a kdekoľvek.

Angína

Bakteriálne ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkovou infekciou a kontaktom s infikovanými predmetmi. Človeka sprevádza malátnosť, veľké bolesti v krku, nechutenstvo a nemožnosť prehĺtanie, môžu byť vysoké horúčky nad 39 ° C, zdurenie krčných uzlín.

Liečba angíny

Antibiotiká, pokoj na lôžku pokojne aj 14 dní, nepodceňovať! Možné komplikácie reumatická horúčka s postihnutím srdca. Dostatočný prísun tekutín.

Hlavné rozdiely medzi nachladnutím, chrípkou a angínou

Hlavné rozdiely medzi týmito chorobami sú zrejmé. Ak si neviete rady alebo sa vám choroba zhoršuje, radšej zájdite k lekárovi. Nepodceňujte ani jedno z ochorení, vírus či baktéria číhajú vo vašom tele čakajú až budete oslabenie a udrie dvakrát takou silou. Týždeň pokoji doma v posteli je oveľa lepší ako mesačná hospitalizácia v nemocnici.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus