Ezofagitída

Trápia vás časté pálenie záhy a problémy s prehĺtaním? Môže sa u vás jednať o zápal pažeráka. Nepríjemné ochorenie, ktoré môže veľmi potrápiť.

Ezofagitída

Zápal pažeráka je charakteristický svojím poškodením sliznice, ktorá sa môže zapáliť v dôsledku zlej funkcie kardia (zvierač), ktorá je prítomná medzi pažerákom a žalúdkom a drží potravu v žalúdku. Žalúdočné reflux je veľmi nepríjemné ochorenie, pri ktorom sa potrava vracia do pažeráka a môže tu poškodiť sliznicu.

Pri konzumácii niektorých potravín sa môže sliznice poškodiť a ak sa k tomu pridá spomínaný reflux, môže dôjsť k zápalu. Ďalej sa môže zápal objaviť kvôli hube zvanej Candida, ktorá sa zachytí na sliznicu a pri zníženej obranyschopnosti napácha veľa škôd.

Príznaky zápalu pažeráka

  • problémy s prehĺtaním, pocit cudzieho telesa v krku
  • pálenie a bolesť pažeráka
  • teploty a celková slabosť
  • krvácanie do GIT (stolice môže byť čierna - prítomná tráviaca krv)
  • vracanie krvi
  • strata chuti, chrapot, kašeľ

Diagnostika môže byť pre niekoho nepríjemná, ale verte, že komplikácie, ktoré môžu nastať sú ďaleko horšie ako endoskopia, ktorá vás pri zápale pažeráka čaká. Lekári vás na zákrok pripraví a podajú vám lieky na upokojenie. Verte, že sú zvyknutý a dávivý reflex máme všetci.

Liečba ezofagitídy

Liečba je v tomto prípade jasná. Lekár vám odoberie z krku ster a podá vám antibiotiká, ktoré sú priamo určené pre váš špecifický zápal. Ďalej je potrebné posilniť imunitu, zmierniť bolesť a zlepšiť životosprávu. Obmedzenie korenia, kávy, zákaz fajčenia, redukcia hmotnosti, užívanie sódy pri akútnom problémoch.

Pri nedostatočnej alebo podcenené liečbe môže dôjsť k zúženiu pažeráka alebo k tzv. Baaretovo pažeráka. Toto obdobie je označené ako prekanceróza a môže sa veľmi rýchlo zvrtnúť k rakovine pažeráka. Preto vyššie spomínané príznaky nepodceňujte a nezakrývajte ťažkosti so zažívaním a pálenie záhy antacidá a sódou.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus