Sklerodermia

Stále ešte nie celkom známa choroba, postihujúca predovšetkým mladé ženy. Bez zjavných príčin sa začne pokožka ztužovat a nastávajú degeneratívne zmeny aj na iných orgánoch.

Sklerodermia

Autoimunitné ochorenie spojivového tkaniva, ktoré môže veľmi znepríjemniť a sťažiť kvalitu života. Chronické ochorenie, ktoré najprv zasahuje kožu a potom aj ďalšie orgány v ľudskom tele napríklad pažerák, pľúca, srdce a obličky. Spojivové tkanivo postihuje tým, že jej zvazivuje. To nie je tak pružné, stráca elasticitu a tuhne.

Výskyt

Choroba sa vyskytuje skôr u žien a to v detskom veku či okolo 30 rokov. V Českej republike sú hlásené len ojedinelé prípady. Toto ochorenie je teda veľmi vzácne a účinná liečba na úplné vyliečenie zatiaľ neexistuje. Dá sa však spomaliť vývoj degeneratívnych zmien a zlepšiť kvalita života. Diagnostika a následná liečba musí byť však včasná a cielená.

Príznaky sklerodermie

Pretože existuje niekoľko druhov sklerodermie, tak aj príznaky sú rôzne. Medzi základné dva typy tejto choroby sa radí sklerodermia lokalizovaná (cirkumskriptní) alebo sklerodermia difúzna (diffusa).

Sklerodermia lokalizovaná - len výnimočne bývajú postihnuté aj orgány. Postihnutá je koža a to najčastejšie v oblastiach pod lakťom dole, od kolien dole, v tvári a dekolte. Najznámejší je typ morphea, kedy je biela škvrna s modrým širokým okrajom lokalizovaná kdekoľvek na tele.

Sklerodermia difúzna - mnohopočetné poškodenie kože i orgánov. Život ohrozujúci stav.

Postihnutie kože - vzniká predovšetkým na prstoch rúk, opuch, atrofia kože, pokožka je stuhnutá, lesklá a hrubšia. Prsty sú lesklé a vyzerajú ako z voskového papiera, koža môže byť úplne vyhladená. Koža na tvári má maskovitý charakter, čo znamená, že postihnutý človek nemôže dostatočne ovládať mimiku.

Raynaudov fenomén - ischémia prstov na rukách i nohách v dôsledku ochorenia a degeneratívnym zmenám na cievach. Prsty sú biele, červené a neskôr sa objavujú gangrény.

  • únava
  • bolesti kĺbov
  • krepitácie šliach (pukanie pri pohybe)
  • malé ústa
  • zobákovitý nos
  • poruchy prehĺtaní
  • malabsorbčný syndróm (zlé vstrebávanie živín)
  • chudnutie a hnačka
  • vriedky na prstoch
  • veľmi výrazné lúče okolo úst

Diagnostika

Pretože sú predovšetkým postihnuté mladé ženy, je včasná diagnostika kľúčová. Odber krvi a fyzikálne vyšetrenie je základ. Diagnózu vám stanový aj váš obvodný lekár, ak si nie je istý, môžete byť odoslané k dermatológovi.

Liečba tvrdtnutí kože

Ako hlavná liečba sa nasadzujú farmaceutiká, ktorá potláčajú reakciu imunitného systému. Podáva sa vitamín E, aplikuje sa penicilín a sú vykonávané obstreky postihnutých prstov. Ďalšia liečba je závislá na pridruženom ochorení. Špecializuje sa na zníženie krvného tlaku, na lepšie prekrvenie prstov, zníženie bolesti a zlepšenie celkového životného štýlu.

Sklerodermia je nepríjemné ochorenie, ktoré sa môže včasnou liečbou pozastaviť, a navrátiť vás tak do normálneho života, nepodceňujte príznaky a navštívte lekára včas.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus