Vši

Vši sú parazitickým druhom hmyzu. Usídľujú sa na našom tele, najčastejšie v hustých chumáčoch chlpov a vlasov. Ich zdrojom potravy je krv hostiteľa. Celosvetovo sa jedná o rozšírené parazity, celkom je známe niekoľko sto druhov, ale v našich podmienkach sa vyskytuje zhruba len 25.

Voš

Príznaky

svrbenie hlavy

Týka sa časti tela

Diagnóza

Príznaky detskej vši

Prvotnými a sprievodnými príznakmi sú svrbenie, niekedy sa môže objaviť vyrážka alebo len sčervenanie kože. Miesto je citlivé a máme tendenciu ho škriabať (malé deti priamo rozškrábat). Po nejakej dobe sa objavia malé biele alebo priehľadné útvary oválneho tvaru. Jedná sa o hnidy - zárodočná štádia vší.

Prenos vší

Prenos vší môže byť kontaktný aj nekontaktný. Malé deti je často chytia v škôlke alebo škole. Väčšinou je vhodné takéto dieťa nejakú dobu nevystavovať kontaktu s okolím až do vyliečenia. Dospelí vši dostanú skúšaním klobúkov alebo čiapok v krámoch alebo požičaním od priateľov alebo rodiny.

Liečba

Správna liečba by mala zahŕňať 2 základné kritériá a to zahubenie vší a odstránenie z hlavy (prípadne iných miest). Zahubiť vši už dnes nie je tak jednoduché ako pred niekoľkými málo rokmi. Mnohé štúdie preukázali, že vši si na rad prípravkov vypestovali aspoň nejakú imunitu, preto je vhodné zaujímať sa o novšie prípravky. Dnes je na trhu veľa produktov, ktoré zaručujú zahubenie týchto škodcov. Majte na pamäti, že nie všetky produkty sú určené pre všetkých ľudí všetkých vekových generácií. Tieto prípravky môžeme rozdeliť do niekoľkých základných skupín: pre deti, pre dojčiace a tehotné matky, pre ľudí s citlivou pokožkou (atopický ekzém a pod.) A pre bežných užívateľov. Vo väčšine prípadov sa jedná o šampóny, ale môžete naraziť aj na vodné roztoky alebo roztoky na báze oleja.

Odstraňovanie mŕtvych vší a hníd sa vykonáva pomocou hustého plochého hrebeňa (zvaný všivák). Tieto časti je nutné vyčesávať nad bielym papierom. Množstvo mŕtvych telíčok sa bude zmenšovať. Ak sa dostanete do fázy, kedy vám na bieli papier po dobu 3 dní nič nespadne, ustúpi pocit svrbenia a nebudú vo vlasoch viditeľné žiadne cudzie útvary, môžete hovoriť o víťazstvu.

 


 

comments powered by Disqus