Tretí mesiac tehotenstva

 

Tretí mesiac tehotenstva

Týždeň tehotenstva: 10. týždeň - 13. týždeň

Počítanie lekárov: 9 + 0 tt. - 13 + 2 tt.

Vek plodu: 49. DPO - 80. DPO

10. týždeň (9 + 0 - 9 + 6)

50. DPO - embryo sa teraz nazýva plod. Sú vytvorené všetky základy orgánov.

51. DPO - hlavička tvoria polovicu dĺžky plodu, plod je stále viac podobný novorodenci.

52. DPO - obličky sa premiestnili na definitívne miesto a plod sa začína vďaka reflexom hýbať. Plod je schopný vnímať bolesť.

53. DPO - začínajú sa rozlišovať vonkajšie pohlavné orgány.

Zaujímavosť: od samého začiatku splynutie je jasné, či čakáte chlapca či dievča, ale až v tomto týždni sa začínajú meniť vonkajšie pohlavné orgány. Pohlavie však ešte UTZ. určiť nejde.

Vyšetrenie: na UTZ. môžete vidieť pohyby bábätka a búšiaci srdiečko.

11. týždeň (10 + 0 - 10 + 6)

55. DPO - plod sa už veľmi podobá bábätku, oči sú pevne uzavreté, ale sú už posadené na správnom mieste, to isté uši, nos a ústa.

56. DPO - prsty na rukách i nohách sú oddelené.

57. DPO - stenčuje sa oblasť krku, hlavička je od tela teraz zreteľne rozoznateľná.

58. DPO - stále ešte nie je rozpoznateľné pohlavia plodu. Vývoj pohlavných orgánov však naďalej pokračuje.

59. DPO - dĺžka plodu je od temena k zadočku asi 4 - 5 cm a váha 8 g. Zaniká žĺtkový vačok a plod používa už svoju zažívacie sústavu.

Zaujímavosť: riziko vývojových chýb v tomto týždni rapídne kleslo, to isté platí aj o poškodení plodu lieky a vonkajšími vplyvmi. Prírastok na váhe činí stále len okolo 1 - 2 kg. Podbruško môže byť vyklenutý a na dotyk citlivý. Na citlivom ultrazvuku môžete vidieť, ako si vaše bábätko cmúľa palec.

Vyšetrenie: v tomto týždni by vám mal gynekológ odobrať krv. Jednak na základné vyšetrenie ako je krvný obraz, krvnú skupinu a biochemické vyšetrenia krvi. Potom na špeciálne vyšetrenie, ktoré je súčasťou prvotrimestrálního skríningu, tzv. Kombinovaného skríningu. Ide o tzv. PAPP-A test, kedy sa skúmajú jeho hodnoty.

Tip: ak ste svojmu najbližšiemu okolí nepovedala tú radostnú novinu, od tohto týždňa už nemusíte nič tajiť.

12. týždeň (11 + 0 - 11 + 6)

62. DPO - bábätko vie už hŕbu vecí, nielen že sa aktívne neustále hýbe, vie tiež zaťať päsť, zívať, prehĺtať a otvárať pusu.

63. DPO - teraz je zásobenie bábätka úplne na placente. Tráviace ústrojenstvo plodu dokáže vstrebať glukózu.

64. DPO - dozrievajú chuťové bunky a vytvárajú sa vlasové vačky.

65. DPO - na citlivom ultrazvuku môže gynekológ spoznať pohlavia. Veľkosť plodu je od temena k zadočku asi 5 - 6 cm, váha 8 - 14 g.

Zaujímavosť: výška maternice preklenula nad sponu lonovou. Ak ste si zaobstarala Angelsound, už môžete počuť búšiaci srdiečko. Hľadajte asi 3 cm nad sponou zhruba v mieste kde vám končí nohavičky.

Vyšetrenie: Gynekológ vám od tohto týždňa môže vykonať špeciálne vyšetrenie NT Screening, kedy sa podrobne skúma šijové prejasnenie plodu a prítomnosť nosovej kostičky. Ak je prejasnenie do 3 mm je malá pravdepodobnosť, že vaše bábätko trpí Downovým syndrómom. Ide o kombinovaný test, kedy sa zohľadní krvné vyšetrenie, ktoré som vám opísala vyššie a špeciálne UTZ.

Tip: ak váš gynekológ toto špeciálne vyšetrenie nevykonáva je potreba zavolať si na špeciálnu kliniku. Certifikát na toto vyšetrenie sa získava v Londýne a v Českej republike ho má len hŕstka gynekológov. Tento NT skríning by ste mala podstúpiť medzi 11. a 14. týždňom.

13. týždeň (12 + 0 - 12 + 6)

68. DPO - základ chrupavkového kostry sa pretvára na kosti. Obličky vylučujú moč, pečeň žlč a žalúdok šťavy.

69. DPO - plod môže rozpoznávať vibračné zvuky vďaka citlivosti kožných receptorov.

70. DPO - plod môže hýbať krkom, pije plodovú vodu.

73. DPO - plod meria asi 7 cm a váži okolo 15 - 20 g.

Tip: vyrazte na nákupy a kúpte si pohodlné oblečenie. V ďalšom mesiaci vám prídu legíny a tehotenské nohavice k duhu.

Zaujímavosť: riziko potratu sa zmenšilo o 65%. Krvácanie ďasien je v tomto období veľmi časté, používajte kvalitné kefka a pravidelne aspoň dvakrát denne čistite nielen zuby, ale aj masírujte ďasná.

Vyšetrenie: do konca prvého trimestra by ste mali dostať tehotenský preukaz. Tá bude po celú dobu tehotenstva veľmi dôležitým dokladom.

Pozor: v prvom trimestri sa vyhýbajte saunovaniu, horúcim kúpeľom a vírivkám! Odporúča sa začať s cvičením, plávaním či prechádzkami.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus