Hrčka v prsníku

Počet žien s rakovinou prsníka celosvetovo stále stúpa, a preto sa nie je čomu diviť, že keď si žena nahmatá v prsníku hrčku, nenechá ju to chladnú a vydesí sa. Avšak nemusí sa vždy jednať len o nádor.

Môže sa jednať napríklad o benígne ochorenie alebo vývojovú chybu. Aj keď podľa odborníkov je cca. 60 - 80 prsných hrčiek benígnych (najmä u žien pod 40), je užitočné, keď si ženy naučia venovať pozornosť zdravie svojich pŕs, vrátane toho, že si budú všímať akýchkoľvek zmien ich vzhľadu, tvaru či štruktúre. Vždy, keď majú pocit, že to s prsiami nejako nie je "to pravé", mali by zájsť k lekárovi. Jedine profesionál môže totiž zistiť, či by sa kvôli bulce mali znepokojovať. To totiž neznamená, že každá hrčka musí byť príznakom vážneho ochorenia. Benígnymi príčinami prsných hrčiek môžu byť napr. Tukové uzliny, lymfatické uzlíky, cysty alebo nadmerný rast normálny prsného tkaniva (fibroadenóm).

Každá hrčka v prsníku znamená zmenu v štruktúre tkaniva, ku ktorej dochádza tiež pri dysplázii, mastopatii, nádoru či pri zápalovom ochorení prsníka. Pokiaľ sa jedná o nádor, nemusí byť priamo zhubný, pretože existuje mnoho nezhubných druhov, ktorými sú papilóm a fibroadenóm. Avšak napriek tomu že sú nezhubné, treba ich sledovať. Časom sa totiž môžu premeniť v karcinóm.

Avšak napriek tomu nie je radno nahmatanie hrčky v prsníku podceňovať, a ako len si žena nahmatá niečo zvláštne, mala zájsť k lekárovi, či už k praktickému alebo gynekológovi, ktorý jej pošle na ďalšie vyšetrenia.

Príčiny vzniku prsných hrčiek

Príčiny vzniku sú rôzne na základe toho, o akú chorobu ide. Napríklad cysty, ktoré sa objavia následkom zápalov, sa najčastejšie vyskytujú počas dojčenia. Keď dieťa ženu zľahka uhryzne do bradavky, do ktorej sa potom dostane infekcia, tak zápal je na svete. Dyspláziu zase spôsobujú rastové poruchy a hormonálna nerovnováha. Avšak čo je tou pravou príčinou vzniku a z akého dôvodu dochádza k hormonálnej nerovnováhe, ktorá potom spôsobuje vznik cýst, nie je doteraz úplne jasné.

Príznaky

Najčastejším a predovšetkým najzjavnejším príznakom je hmatateľná zmena v prsníku, ktorá môže byť na pohmat ako bolestivá, tak i bezbolestná. To vždy závisí na tom, čo je hlavným pôvodcom hrčky. Bolesť v prsiach môže mať hneď niekoľko významov a môže sa jednať o:

  • Hormonálne zmeny počas ovulácie a menštruácie. Po skončení menštruácie bolesť mizne.
  • Cystu v prsiach
  • Zápal prsnej žľazy - objavuje sa po pôrode, kedy je prsník zväčšený, opuchnutý a zdurený. Žena si môže pomôcť sprchovaním teplou vodou, teplými obklady a masážou prsníka. Ak sa objaví horúčka a vyteká hnis, mala by žena zájsť k svojmu ošetrujúcemu lekárovi.
  • Nádor v prsníku - prejavom je v tomto prípade bolesť v prsníku, ktorá sa ale objavuje až u vyššieho štádia rakoviny.

Vyšetrenie

Vyšetrenie hrčky v prsníkoch sa vykonáva pomocou sonografického vyšetrenia. Toto vyšetrenie je doplnené vyšetrením na mamografe, ktoré sa odporúča ženám nad 40 rokov. Sonografické vyšetrenie je poskytované predovšetkým ženám do 40 rokov veku, tehotným a dojčiacim ženám. Sonografia je bezbolestná, žena leží na chrbte a lekár pomocou gélu a sondy prechádza po prsníka. Toto vyšetrenie je spoplatnené a jeho cena záleží na nemocnicu alebo centre, kde sa bude vyšetrenie vykonávať.

Liečba

Rovnako tak ako u symptómov tak aj v prípade liečby vždy záleží na tom, čo hrčku v prsníku spôsobilo. Pokiaľ si hrčku v prsníku nahmatáte, potom neváhajte a v každom prípade navštívte svojho lekára či už praktického alebo gynekológa. Ten sám určí, aká ďalšie vyšetrenia a postup budú najlepšie. Mladým ženám urobí vyšetrenie ultrazvukom a ženy staršie okolo 40 rokov pošle zrejme na mamograf.

Podľa nálezu potom lekár zváži, aký postup bude najlepší. V prípade cýst sa niekedy dá vyčkať, či nezmiznú samy, inokedy sa môže prikročiť k chirurgickému odstráneniu. Vzorka je následne odoslaný na vyšetrenie, aby sa vylúčili prípadné komplikácie.

Prevencia

Mnoho hrčiek, ktoré sa v prsníku vyskytnú, nemusia ich nositeľku nijako desiť. Ale pretože niektoré hrčky vznikajú bez akýchkoľvek zjavných príčin, je nutné sa dostatočne kontrolovať. Každá žena by si teda mala aspoň raz za mesiac vykonávať samovyšetrenie prsníka, pričom najlepší čas k tomu je po skončení menštruácie, kedy mliečné žľazy bývajú najpokojnejšie, a preto by sa nemali tvoriť ani žiadne zhluky buniek vyvolané hormóny. Vedľa samotných pŕs je vhodné kontrolovať si aj okolie kľúčnych kostí a oblasť podpazušia.

 


 

comments powered by Disqus