Tipy pre pokojný a zdravý spánok

Spánok je pokojová a oddychová aktivita, bez ktorej sa nezaobíde nikto z nás. Jedná sa o primárnu fyziologickú potrebu, pri ktorej ľudské telo načerpáva dostatok síl, ústredné časť nervovej sústavy sa nachádza v zotavovacím stave a odohráva sa tu regeneračný proces. To všetko telo podstupuje v rámci zdravého spanie, ktoré je tak zásadný pre nachádzajúce dni, ktoré so sebou nesú každodennú záťaž, nespočet starostí v práci aj v osobnom živote.

Zdravotné matrace

Na človeka pôsobí cestovné zhon, nepravidelný stravovací režim alebo chaotický denný poriadok. Na každom kroku je všadeprítomné napätie. Preto je pre človeka najvhodnejšie a najefektívnejšie zdravý spánok. Ak sa niekomu nedostáva odpočinku, potom sa to prejaví na jeho psychike. Taký človek udržiava ďaleko menej pozornosti, cíti sa unavený a má zhoršené myšlienkové pochody.

O kvalitnom a zdravom spánku sa všade hovorí, lenže väčšina ľudí si o ňom môže iba snívať. Na základe vykonaných výskumov bolo možné konštatovať, že tento proces je nevyhnutnou súčasťou ľudského života. Bohužiaľ väčšina ľudí si dopraje nezdravé spanie, môže zato nekvalitné či nesprávne zvolený kus postele. Hodnota spánku sa de facto ešte zmenšuje nevhodnou matracov, roštom či lôžkovinami. Z tohto dôvodu je nutné zdôrazniť niekoľko vecí, ktoré sa bezprostredne vzťahujú na samotnú posteľ, tak i na prostredie, v ktorom líhame k spánku.

Tip na ideálnu posteľ

Mnoho z nás si zdravé spanie predstavuje v podobe pevnej postele vyrobené z jedinečného masívneho dreva. Môže ísť o borovicu či smrek. Práve lôžko z tohto materiálu možno pokladať za cenovo prijateľné riešenia, ktoré si môžeme kúpiť do svojej spálne. Náročnejší z nás uprednostní ale posteľ z tvrdého dreva. Na výber máme z niekoľkých možností od duba, cez buk až po brezu. Avšak tieto postele spadajú do vyššej cenovej kategórie.

Ak si vyberieme niektorú z týchto variantov, môžeme si byť istí, že sme pre svoje zdravie urobili to najlepšie. Ako všetci dobre vieme tieto časti nábytku z unikátneho dreva, sú znamenité a zároveň zdravotne nezávadné, ktoré nám budú slúžiť dlhé roky. Navyše tento materiál sa vyznačuje vysokou pevnosťou, originálne prirodzenú kresbou a dokonale prestupujúce farbou. Každý kus postele dokáže príjemne skrášliť nejednu spálni. Týmto priestorom sa počas krátkej doby začnú rozvoniavať z nefalšovaného dreva. Do nosa nás môže udrieť tiež jemné aróma živice.

Posteľ z kvantitního masívu sa bude nádherne vynímať ako v detskej izbe, tak aj v miestnostiach, kde spia napríklad dospelí jedinci alebo manželské páry. Tento druh nábytku je výborný pre ľudí s alergickými ťažkosťami, tak i pre aktívnejší staršie osoby.

Ak si chceme zaobstarať drevenú posteľ, mali by sme sa zamerať nielen vzhľad a materiál, ale aj na rozmery. Niektorí z nás môžu uprednostniť model postele s predĺženou dĺžkou alebo v netypických šírkach. Iní dajú na komfortnejšie riešenie napríklad v podobe polohovateľné alternatívy. Táto verzia im prináša viac pohodlia a relaxácie, pochopiteľne aj pokojný a zdravý spánok. Kým seniori sa skôr budú obzerať po verzii so zvýšenou ležanie polohou. Vďaka tejto vymoženosti sa tejto skupine ľudí môže splniť sen. Nielen že sa ľahko budú môcť posadiť a zdvihnúť, ale prestanú namáhať svoje bedrové a kolenné kĺby. Tie pri vstávaní z klasickej postele dostávali celkom zabrať.

Rošt pre pokojný a zdravý spánok

Keď už máme vybranú posteľ, potom ďalšie prioritou je rošt. Ide o dôležitú súčasť našu postele. Vedľa roštov pevných možno na trhu objaviť modely so zvýšenou nosnosťou a ručným polohovaním. Predajcovia majú pripravené aj špeciálne verzie, ktorej súčasťou je bezdrôtové diaľkové ovládanie. Za taký moderne vykonaný rošt zaplatí človek desiatky tisíc korún.

Ak sa chceme pohybovať v rozumnej cenovej hladine, potom lamelový rošt je pre nás ten pravý. Najvhodnejší model zdravého spania by mal byť vybavený dvadsiatich ôsmich pružnými lamelami. Tie sú navrhnuté účelne tak, aby naše telo pri spánku sa nachádzalo v správnej polohe. Súčasťou tohto roštu by mala byť vychytávka v podobe pohyblivých pojazdov. Tými si navolíme podľa potreby tuhosť jednotlivých lamiel.

Zdravotné matrace

Každý matrac by mala byť navrhnutá tak, aby spĺňala požiadavku na anatomické zóny. Teda pevnejšie opora by sa mala nachádzať v oblasti bedrovej chrbtice a panve, zato mäkšie miesto sa vyskytuje v tesnej blízkosti, kde končí ramená. Pri správnej voľbe matraca by sme nemali zabúdať na niekoľko podstatných maličkostí. Po prvé by sme sa mali zamerať na modely s piatimi zónami. Tie sú pre našu chrbticu ako stvorené. V ponuke týchto produktov možno vyzdvihnúť sendvičovou matrac, ktorá vyniká príjemným mäkkým povrchom a uprostred je dostatočne spevnená. Okrem nej sa dá poobzerať po latexové či penovú matrac.

Ďalej by sme sa mali venovať tvrdosti matraca. Naši pozornosti by nemala ujsť ani informácie, či je matrac dobre prevzdušnená a ak má tento produkt ľahko snímateľný a prateľný poťah.

Tip na vankúše a prikrývky

Mali by sme vybrať kvalitný vankúš, ktorý naši hlave a krku poskytne maximálny komfort pri spánku. Pritom v prvom rade by sme sa mali sústrediť na niekoľko kritérií (tvarové riešenie, náplň, nároky na hygienu a hrejivosť). Najlepšie sú modely s pamäťovým efektom. V pestrej ponuke nájdeme modely bio peny. Vedľa vankúše sa nezaobídeme bez príjemne hrejivé prikrývky.

Tip na zdravé prostrednej pre spánok

Miestnosť slúžiace na spanie by sme mali pravidelne vetrať. Teplota by sa tu mala pohybovať do 19 ° C.

 


 

comments powered by Disqus