Tehotenstvo - výpočet termínu pôrodu

Rada by som vás milé nastávajúce mamičky privítala v sérii článkov, kde sa dozviete všetko potrebné o tehotenstve, pôrode a starostlivosťou o bábätko. Budem sa snažiť všetko napísať tak, aby to bolo pre vás zrozumiteľné, pretože úprimne, v prvých dňoch či týždňoch tehotenstva sa v odborných počtoch väčšina mamičiek naozaj stráca.

Termín pôrodu

V tomto článku sa dozviete všetko o počítanie týždňov v tehotenstve, prečo sa tehotenstvo počíta od prvého dňa poslednej menštruácie a prečo môže byť vaše bábätko oveľa mladšie, než určujú tabuľkové počty.

Meranie termínu pôrodu podľa lekárov

Lekári počítajú vaše tehotenstvo od prvého dňa poslednej menštruácie, ak máte menštruáciu pravidelnú a tabuľkovú teda 28 dní, nie je čo riešiť. Problém nastáva ak máte menštruáciu dlhšie ako 32 dní. Cykly môžu byť dlhé aj 40 či 50 dní.

Jedná sa o jeden z najlepších výpočtov dáta pôrodu. Lekári sa v začiatku tehotenstva nemajú od čoho odpichnúť a preto volia jedno z najjednoduchších riešení, čo je prvý deň poslednej menštruácie. Ďalej sa dátum pôrodu posunie podľa ultrasonografického vyšetrenie.

Týždeň od prvého dňa poslednej menštruácie je zároveň uvádzaný ako 1. týždeň tehotenstva a počíta sa ako 0 + 0, 0 + 1, 0 + 2, .... 0 + 6. Ďalší týždeň začína 1 + 0, 1 + 1, ... a hovorí sa o ňom ako o ukončenom prvom týždni + ďalší jeho dni. V tomto prípade sa jedná sa o 2. týždeň tehotenstva. A tak je to celé tehotenstvo. Ak budete v ukončenom 10. týždni, budete mať v preukaze napísané napr. 10 + 3, budete hovoriť o 11. týždni tehotenstva.

Termín pôrodu podľa ovulácie

Kľúčová je tiež ovulácie, ktorú buď spoznáte sama alebo máte ju máte nameranú. Tabuľkovo je to opäť 14. či 15. deň cyklu. Nemáte-li ovuláciu presne uprostred, ale je trochu posunutá, môžete hlavne v prvých týždňoch tehotenstva pozorovať isté odlišnosti, než ktoré sa uvádzajú v odborných literatúrach. Napríklad nebudete mať viditeľný plod presne v deň kedy má byť vidieť, o srdiečku ani nehovoriac, to sa môže objaviť až do 8. týždňa. Takže ak vaša kamarátka mala počuteľné srdiečko už v 6. týždni a vy na konci 7. týždňa stále nič, ešte nezúfajte.

Na začiatku tehotenstva sú dôležité hodiny a nie dni. Jeden deň nemusí ukázať nič, druhý deň už môže byť vidieť krásne embryo. To isté platí o srdiečku.

Ak ovulácii vy sama neviete a prišla ste do iného stavu neočakávane, nerobte si z výpočtom doby tehotenstva hlavu a nechajte si poradiť od svojho gynekológa, ktorý podľa UTZ. spozná veku plodu.

Ultrasonografické vyšetrenie plodu

Najspoľahlivejšie a najviac presné stanovenie termínu pôrodu je pri vyšetrení ultrasonografy. Tento výpočet sa vykonáva medzi 8. - 14. týždňom. Teda v čase, keď sa vykonáva podrobnejšie vyšetrenie na vývojové chyby plodu. Stanovenie termínu pôrodu v neskoršej dobe už nie je smerodajné. 14. týždeň je najkrajnejším termínom pre výpočet presného dátumu pôrodu.

Zaujímavosť: Ultrazvuk, UTZ, ultrasonografické vyšetrenie je jedno a to isté vyšetrenie, záleží len na vás aké označenie budete používať.

Tehotenský preukaz by ste mali získať do 12. týždňa tehotenstva, tam už by ste mali tiež mať napísané, aký máte predpokladaný dátum pôrodu. Skratka pre tento termín sa uvádza ako TP.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus