Synovitída

Synovitída je zápalom synoviálnej blany kĺbu, čiže tzv. synovia, ktorá vystiela kĺbové vnútro a súčasne produkuje kĺbový maz, viskóznu tekutinu, ktorá kĺb priebežne lubrikuje a tým znižuje trenie medzi plochami kĺbov a niektorými šľachami počas pohybu.

Príznaky

opuch

Týka sa časti tela

Diagnóza

Synovia je spojivové tkanivo lemujúce vnútro kĺbového púzdra. Štruktúru kĺbu tvorí kĺbová kapsula, ktorá kĺby obklopuje. Medzi tieto kĺby patrí ruka, zápästie, lakeť, rameno, noha, členok a koleno. Je zložená z vonkajšej tvrdej vrstvy a vnútornej mäkkej vrstvy (synovium).

Príčiny synovitídy

U zdravého a aktívneho človeka je najčastejšou príčinou vzniku synovitídy nadmerné používanie kĺbov. Vyskytuje sa najmä u športovcov alebo u ľudí, ktorí majú často stresové pohyby, ako sú drepy alebo zdvíhanie niečoho ťažkého.

Tiež sa často vyvíja pri reumatoidnej a psoriatickej artritíde, zraneniach, dni alebo systémovom ochorení ako je lupus erythematosus.

Synovitída však tiež bežne vzniká u ľudí trpiacich nejakým typom zápalovej artritídy, u ktorých je nadmerný rast synovie súčasťou abnormálnej odpovedí imunity, keď telo chybne identifikuje svoju vlastnú chrupavku, a považuje ju za cudziu látku, ktorá musí byť odstránená.

Strata chrupavky následne poškodí povrch kĺbu a dochádza k stuhnutiu a bolesti typickej pre všetky formy artritídy. Častejšou formou artritídy je osteoartritída, u ktorej sa však tento typ zápalovej reakcie nevyskytuje.

Príznaky

Hlavným príznakom synovitídy je tzv. artralgia, čo je názov pre bolesť kĺbov sprevádzanú opuchom, teplom a stuhnutosťou. Pri artralgii dochádza aj k narastaniu kostného tkaniva v okolí kĺbu. Bolesť pri synovitíde býva spravidla závažnejšia, než by sa dalo predpokladať podľa vzhľadu kĺbu, čo znamená, že pri synovitíde nemusia byť prítomné žiadne zjavné prejavy zranenia alebo opuchu spôsobujúcich práve bolesť.

Príznaky bývajú obvykle len krátkodobé a môžu sa prejaviť kedykoľvek na najrôznejších miestach tela. Ak je však príčinou synovitídy nadmerné používanie kĺbu, potom bolesť zostáva väčšinou iba na jednom mieste.

Diagnostika

Diagnostiku synovitídy určuje lekár – reumatológ, tým, že sa snaží o diagnózu príčiny bolesti. Najprv zistí, či bolesť vychádza priamo zvnútra kĺbu, čo skutočnú synovitídu potvrdí, alebo či je spôsobená skôr zápalom šliach, ktorý je označovaný ako tendinitída. Na stanovenie presnej diagnózy sa často vyžaduje vyšetrenie zobrazovacími metódami, ako je muskuloskeletálny ultrazvuk. alebo MRI.

Liečba

Liečba synovitídy vždy záleží na príčine. Na liečbu sú využívané lieky protizápalové lieky, ako sú nesteroidné antiflogistiká až kortikoidy.

Voľne predajné protizápalové nesteroidné lieky, ako je napr. ibuprofén, môžu podporiť zníženie bolesti a opuchu u synovitídy, ktorá je spôsobená buď zápalovou artritídou, alebo poraneným kĺbom.

Pacienti nereagujúci na túto liečbu sa môžu poslať k ortopedickému chirurgovi, aby s ním prerokovali tzv. synovektómiu, čo je metóda, pri ktorej sa odstráni veľká časť synovia.

 


 

comments powered by Disqus