Prvá pomoc pri náhlej príhode brušnej

Akútne brušné ťažkosti vznikajúce z plného zdravia. Vyznačujú sa veľkou bolesťou v oblasti brucha. Bolesť je šokujúca a nečakaná. Tento stav potrebuje urýchlene lekársku chirurgickú pomoc. Je teda dôležité rozpoznať príznaky a bezodkladne postihnutého odovzdať do lekárskych rúk.

Brušná príhoda

Rozdelenie náhlych príhod brušných

Zápal - všetky brušné orgány môžu byť postihnuté zápalom. Ten sa spravidla prejavuje niekoľko dní neurčitú bolesťou brucha, potom ale udrie s veľkou bolesťou, ktorá len tak neprejde. Jedná sa o zápal červovitého prívesku (laicky zápal slepého čreva), zápal pankreasu (vysoká úmrtnosť), zápal žlčníka (s horkosťou v ústach a bolesťou pod rebrami na pravej strane).

Črevná nepriechodnosť (ileus) - jedná sa o náhly uzáver črevnej kľučky alebo krvného zásobenia. Život ohrozujúci stav, ktorý sa musí okamžite riešiť.

Masívne krvácanie - príčiny môžu byť pažerákové varixy, vredy, nádor, ale aj úraz.

Príznaky náhlej príhody brušnej

Šokujúca bolesť v oblasti brucha, môže vystreľovať do chrbta či hrudníka. Brucho je tvrdé a nafúknuté. Môže sa objaviť zmena v zažívaní - zápcha alebo naopak hnačka. Postihnutý je malátny, bledý, chce sa mu zvracať, zrýchľuje sa mu pulz, môže mať studený lepkavý pot, zvýšenú teplotu. Hľadá úľavovú polohu, najčastejšie skrčením nôh. Pretože je bolesť naozaj veľká, môže stratiť vedomie, môže sa tiež dostať do šoku a následne mu môže prestať biť srdce.

Prvá pomoc

Hľadajte s postihnutým úľavovú polohu, ukľudňujte ho a bezodkladne zavolajte ZZS. Ak je bolesť naozaj veľká a vy ste si istý, že sa jedná o neštandardnú situáciu, nepodávajte postihnutému žiadne lieky na bolesť !! Nedávajte mu ani nič na pitie či jedlo (kvôli operácii - anestézie). Ak stratí vedomie a nedýcha urobte bezodkladne neodkladnú resuscitáciu.

V podstate je úplne jedno aká je príčina bolestí brucha. Pokiaľ sa jedná o náhlu brušnú príhodu (a verte, že jej spoznáte) okamžite zavolajte ZZS, na nič nečakajte. Aj keby vám potom v nemocnici povedali, že išlo len o zarazené vetry, podcenenie náhlych príhod brušných je fatálne!

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus