Jazvy

Jazvou sa rozumie oblasť, ktorá vzniká pri hojení kožných rán. Zabrániť vzniku kožnej rany možno pomocou ochranných pomôcok alebo zvýšenej opatrnosti, ale ani to vám niekedy nemusí pomôcť. Ovšem zabrániť vzniku jazvy po takejto zranenie je nemožné. Ale sú spôsoby, ako urýchliť a uľahčiť jej hojenie, aby bola samotná jazva čo najmenej viditeľná. Jazva sa nedá nikdy dokonale odstrániť, ale dá sa urobiť kozmeticky menej viditeľnou.

Jazvy po operácii

Týka sa časti tela

Na zníženie rizika nežiadúceho hojenia a na zabezpečenie vyzrievanie jazvy je nutné dodržať niekoľko pravidiel. Jazvy je vhodné premazávať akýmkoľvek mastným krémom, aby nedochádzalo k vysychaniu ich povrchu. Ak sa zdržiavate na slnku, chráňte ich krémom s ochranným faktorom. Ďalšími vhodnými postupmi sú tlakové masáže a nanášanie silikónových gélov. Chirurgické riešenie nechajte ako posledná možnosť.

Tlakové masáže sa vykonáva tak, že prsty pôsobíte tlak na zdravú pokožku pri okraji jazvy maximálne 30 sekúnd. Tento proces je vhodné opakovať 3x denne po 10 minútach. Takto premasírujte celý okraj jazvy, neprechádzajte po samotnej jazve. Výsledok sa dostaví do 1 až 2 mesiacov. Táto technika zabraňuje nesprávnemu hojenie a tvorbe deformovaných jaziev.

 


 

comments powered by Disqus