Príznaky alergie

Alergie hýbu svetom, v súčasnej dobe nie je žiadneho človeka v Českej republike, ktorý by sa niekedy nestretol so slovom alergie, nemal ju sám či ju nemal niekto z jeho blízkeho okolia. Hovorí sa o tom, že každý tretí človek je v SR na niečo alergický. Oficiálne zdroje hovoria o 30% alergikov. V Európe je toto číslo ešte oveľa vyššie.

Alergia

Príznaky alergie

  • vyrážka, ktorá svrbí a páli,
  • nádcha, ktorá je vodnatá a zmizne ak odídete od zdroja alergie,
  • opuch, ktorý sa objavuje v oblasti ktorý sa dotkal alergénu,
  • začervenanie a pálenie očí,
  • dýchavičnosť a dychová nedostatočnosť.

Aké sú príznaky alergií?

Je úplne jedno, či ste alergickí od narodenia, alebo sa vám príznaky alergie prejaví až v dospelosti. Alergia, teda precitlivenosť imunitného systému sa postupom času vyvíja a príznaky alergie sa môžu zhoršovať. Najčastejšie sú alergie na pele, zvieratá, potraviny a prach.

Príznaky alergie sa môžu u jednotlivých alergénov líšiť a nemusia sa objaviť zakaždým. Môžu mať tiež inú intenzitu a časový interval. U veľmi citlivých jedincov sa môžu príznaky alergie rozvinúť aj v tzv. Anafylaktický šok, ktorý je život ohrozujúce a je potrebné okamžite volať záchrannú službu.

Ak je jeden z vašich rodičov alergický, máte 40% šancu, že budete tiež alergickí. Ak majú príznaky alergie obaja rodičia, riziko sa zvyšuje až na 60%.

Vyšetrenie a liečba

Ak zistíte, že vám nejaká vec nerobí dobre a objavujú sa vyššie spomínané príznaky alergie, je načase navštíviť špecialistu, teda alergológa. Ten vám urobí krvné vyšetrenie na citlivosť IgE protilátok. Ďalej alergológ vykoná kožný test (tzv. "Prick test") pri ktorom vám na predlaktí aplikuje najčastejšie alergény. Po nejakom čase zistí, na čo presne máte alergiu a v akej miere.

Príznaky alergie sa môžu liečiť lokálne alebo celkovo podávaním špeciálnych liekov nazývaných antihistaminiká. Ďalej sú to lokálne mastičky, kvapky či spreje do nosa.

Lekár vám tiež odporučí voľne predajné lieky, ktoré zoženiete v každej lekárni. Jeden z najvyhľadávanejších liekov, ktorý vám dokáže pomôcť od nepríjemné alergické reakcie, sa nazýva Analergin® či Analergin® NEO. Dopomôže vám k bezproblémovému prežitie peľovej sezóny. Vyskúšajte ho, treba vám dokáže pomôcť aj od niektorých špeciálnych alergických prejavov.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus