Prietrž medzistavcovej platničky

Prietrž je pre väčšinu z nás známa ako bolestivá hrčka vyskytujúca sa kdekoľvek na brušnej stene, predovšetkým v slabinách. Ak sa nelieči, môže sa začať zväčšovať, alebo priškripnúť, pretože sa do nej vtlačí treba črevná kľučka a potom dôjde ku priškripnutiu.

Prietrž medzistavcovej platničky

V ten okamih už ide skutočne do tuhého, lebo opuch sa ešte zväčší, čím dochádza k intenzívnej bolesti, a môže vzniknúť aj zápal s fatálnymi dôsledkami. Bohužiaľ existuje tiež prietrž chrbtice, presnejšie povedané medzistavcové platničky.

Ako prietrž medzistavcovej platničky vzniká

Chrbtica je zložená z stavcov chrániacich miechu a tie sú nutné pre držanie tela. Medzi jednotlivými stavcami sú niečo ako "tlmiče", nevyhnutné pre správny bezbolestný pohyb stavcov. Takto fungujú medzistavcovej platničky. Ak chrbticu príliš zaťažujete, napr. pri práci, prehnane športujete alebo volíte nejakú nevhodnou aktivitu, potom dochádza k značnému stlačeniu týchto platničiek, čo môže časom spôsobiť ich poškodenie. Ak tento problém nezačnete riešiť ihneď, platnička povyskoči do chrbticového kanála, a rovnako tak ako u brušnej prietrže je dôsledkom bolestivá hrče, ktorá navyše môže stláčať miechu či nervové korene.

Štádia prietrže medzistavcovej platničky

Začína to síce nevinne, ale môže to skončiť až ochrnutím (paralýzou). Prietrž medzistavcovej platničky má tri štádiá. Spočiatku sa povolí väzy - tento stav sa nazýva "mierna prietrž", a ak sa nijako nerieši, väzy sa pokazí ešte viac a dôjde k druhému štádiu, ktoré je označované ako "vybočená prietrž". Pri nej zostane aspoň jedna platnička medzi dvomi stavcami. Tretím a najzávažnejším štádiom je tzv. "vysunutá prietrž", kedy sa väzivo pokazí do tej miery, že platnička prenikne von z meziobratlí. Dôsledkom je podráždenie nervov, pri ktorom sa objavujú bolesti, ktoré môžu vystreľovať až do nôh. Ak tieto signály prehliadate, začnú sa bolesti stupňovať a môže sa stať, že vyústi v trvalé zmeny pohybového aparátu, či dokonca v paralýzu.

Liečba

Spôsob liečby samozrejme závisí od priebehu prietrže pacienta. Ak je celý proces podchytený ihneď v začiatku, začína sa väčšinou konzervatívnou liečbou, ktorá je založená na kombinácii pokoja na lôžku a na užívanie liekov na uvoľnenie svalov a zníženie bolesti. V tejto fáze sa tiež odporúča užívať pravidelne vysoké dávky vitamínov skupiny B, pretože tie nervy v chrbticovej oblasti vyživujú, zrýchľujú ich regeneráciu a robí je viac odolnými. Ak tento postup nezaberie alebo ak je prietrž už v pokročilejšom štádiu a pacient má bolesti, pristupuje sa k operácii. Ale aby bol pacient zase zdravý, je potrebná dôkladná pooperačná rehabilitácia.

Prevencia

Ak chcete prietrži medzistavcovej platničky predísť, musíte na prevenciu myslieť a problém neriešiť až keď už sa nemôžete bolesťou ani hnúť. Preto sa pravidelne hýbte (ideálna je chôdza), opatrne zdvíhajte ťažké predmety, správne stojte a seďte, udržujte si optimálnu váhu, chrbticu nezaťažujte príliš intenzívne, pravidelne, ale v rozumnej miere športujte, a kúpte si kvalitnú pracovnú stoličku a matrac.

Teraz už viete, že tiež chrbtica môže mať kýlu. Keď sa budete riadiť našimi preventívnymi odporúčaniami, znížite riziko, že niekedy potrápia tiež vás. Ale ak k nej u vás predsa len dôjde, pamätajte si, že je dôležité nezatvárať pred problémom oči, ale začať ho ihneď riešiť.

 


 

comments powered by Disqus