Poruchy erekcie

V modernej dobe sa stále častejšie muži stretávajú s poruchou erekcie. Či už sa jedná o kompletný či len o neúplnú, je to problém, ktorý sa nahlas moc nerieši. Poruchy erekcie môžu byť spôsobené ako funkčne, tak psychicky, biologicky, sociálne či partnersky. Je veľmi dôležité rozdeliť si poruchy erekcie do niekoľkých skupín a zistiť aké príčiny sú u konkrétneho prípadu možné. Podľa toho sa potom postupuje s liečbou.

Choroby s týmto príznakom

Diagnóza

Delenie porúch erekcie

  • Kompletné - porucha erekcie je videná neustále. Nie je tu zachované stoporenie po ránu, pri masturbácii, ani pri nekoitálne stimuláciu. Tvrdosť penisu je tu veľký problém a nemôže tu dôjsť ku kvalitnému koitu. Tu sa jedná o funkčné či organickú poruchu erekcie.
  • Neúplné (neúplnej) - častejšia forma porúch erekcie, tu dochádza ku stoporenie, ale tvrdosť nie je dostatočná. Pri masturbácii či stimulácii sa stoporenie dostaví, pri koitu sa môže, ale nemusí dostaviť. Patrí sem aj občasné problémy s erekciou, ktoré majú vplyv na psychické rozpoloženie jedinca. V tomto prípade sa jedná o poruchu skôr psychickú, sociálne či partnerskú.

U mužov nad 40 rokov vzniká problém s erekciou až u 52% prípadov.

Liečba

Záleží na príčine poruchy erekcie, ale vo väčšine prípadov sa vykonáva ako psychoterapia, tak farmakoterapie. Pri ťažších formách sa môže vykonať tzv. Penilní endoprotéza.

Psychoterapia - návšteva psychológa či sexuálne poradne pre páry môžu prispieť k skvalitneniu sexuálneho života. U miernejších foriem nie je potreba hneď vyhľadať psychológa, stačí zvoľniť tempo, dodržiavať pokojový režim, pravidelná životospráva a treba nejaká romantická dovolenka.

Farmakoterapia - rôzne formy liečiv a doplnkov stravy. Vždy je potrebné zistiť z akého dôvodu dochádza k strate stoporenia. Ak je problém cievne, začne sa liečba na rozšírenie ciev. Ak je problém centrálny, nasadí sa liečba na stimuláciu mozgových aktivít. Ďalej sa podávajú mužské hormóny - androgény. Lekári môžu aplikovať do penisu látku, ktorá stimuluje toporivé telesá.

Pozor si dajte na rôzne reklamné triky, ktoré lákajú ku kúpe rôznych doplnkov stravy, ktoré síce môžu zlepšiť váš sexuálny život, ale nerieši príčinu.

Občasné poruchy erekcie sú úplne bežné a nemusí sa nejako prehnane liečiť. Ak máte problémy dlhšiu dobu a stoporenia sa nelepší, naopak sa zhoršuje, je na mieste vyhľadať odbornú starostlivosť.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus