Ľudský papilomavírus (HPV)

Ľudský papilomavírus (z angl. Human papillomavirus, HPV), je skupina papilomavírusov napádajúcich ľudské bunky, a je najčastejšie prenosnou nákazou. V ľudskej populácii ide o bežné vírusy, väčšina druhov nevyvoláva žiadne príznaky alebo známky ochorenia a infekcia tak odznie aj bez liečenia.

Ĺudský papilomavirús (HPV)

Určité druhy sú však pôvodcami bradavíc na rukách a chodidlách a asi 40 druhov je známych ako genitálne HPV, ktoré sa prenášajú sexuálnym kontaktom. V súčasnej dobe sa jedná o najbežnejšiu sexuálne prenášanú infekciu. HPV postihujú genitálnu oblasť a môžu byť aj príčinou zmien buniek sliznice maternicového hrdla. Bez liečby sa môžu tieto abnormálne bunky občas zmeniť na rakovinové. Iné druhy HPV môžu zase spôsobiť benígne zmeny maternicového hrdla a genitálne bradavice.

Nákazlivosť a vnímavosť

Rozsah kolonizácie HPV vírusov a tým aj nákazlivosť počas života kolíše, s HPV infekciou sa stretne 80% pohlavne aktívnych osôb. Prvá kolonizácia HPV sa vyskytne onedlho po začatí pohlavného života. Vnímavosť je všeobecná. Infekcia je spájaná predovšetkým so vznikom rakoviny krčka maternice u žien, ale infikujú sa aj muži, ktorí môžu byť zdrojom nákazy svojich partneriek.

Výskyt

Existuje viac ako 100 druhov vírusov HPV. Minimálne 14 druhov HPV klasifikovaných ako „vysoko rizikové“, môže spôsobiť nádorové ochorenia, ako je napr. rakovina krčka maternice u žien. V Európe je rakovina krčka maternice druhým najčastejším nádorovým ochorením po rakovine prsníka. Postihuje ženy najčastejšie vo veku od 15 do 44 rokov.

„Vysoko rizikové“ druhy HPV môžu vyvolať taktiež nádorové ochorenia ritného kanála a nádorové ochorenia krku a hlavy u žien aj mužov. Najčastejšími „vysoko rizikovými“ druhmi vírusu je HPV 16 a HPV 18, ktoré vyvolávajú asi 70 % všetkých prípadov rakoviny krčka maternice.

„Nízkorizikové“ druhy HPV – najčastejšie HPV 6 a HPV 11 sú zodpovedné za zhruba 90 % prípadov genitálnych bradavíc (condyloma acuminatum).

Inkubačná doba: v prípade nákazy nízkorizikovými druhmi HPV je inkubačná doba 2 – 3 mesiace a pri vysoko rizikových HPV nie je možné inkubačnú dobu presne definovať.

Ako sa HPV infekcia šíri

Na prenos HPV infekcie je potrebný priamy kontakt pokožky či slizníc. Musí byť tiež narušená integrita sliznice či kože, čo znamená, že musia byť prítomné drobné ranky, ktorými vírus do tkaniva vnikne. A preto je úplne dominantný prenos HPV infekcie pri sexuálnom styku, či už vaginálnom alebo orálnom, a veľmi často aj análnom, kde je trhliniek viac.

Výskyt HPV bol ale preukázaný aj v análnom otvore žien, ktoré nikdy análny styk nemali. Vírus sa teda môže šíriť aj v tkanive. Bola tiež popísaná prítomnosť HPV vírusov v dýchacích cestách a na hlasivkách, čo nasvedčuje buď prestupu vírusu tkanivom,  alebo možnému prenosu sekréty pohlavných orgánov.

HPV sa v organizme nešíri krvou, a preto ani u nakazených osôb nemožno vždy nájsť protilátky proti vírusom v krvi. Tak sa stáva približne u polovice infikovaných, a preto je po očkovaní viac dôležitá prítomnosť pamäťových buniek ako hladina protilátok.

Príznaky

Väčšina HPV infekcií (9 z 10) prebieha asymptomaticky a po určitej dobe (1 - 2 roky) sama odznie. Avšak niekedy môže infekcia HPV aj pretrvávať, a to sa potom vytvárajú abnormálne zmeny, z ktorých sa môže vyvinúť nádorové ochorenie, ako je karcinóm krčka maternice, pošvy a vulvy u žien, a u mužov karcinóm penisu. U oboch môže dôjsť k vzniku karcinómu konečníka a karcinómu v orofaryngeálnej oblasti - v oblasti ústnej dutiny a hltana.

Liečba

Účinná liečba samotnej HPV infekcie bohužiaľ neexistuje. Dokážeme odstrániť iba prejavy infekcie, nie infekciu samotnú. Tieto prejavy sa dajú liečiť pomocou rôznych metód. Genitálne bradavice je možné liečiť liečivými prípravky alebo chirurgicky. O konkrétnych možnostiach liečby sa treba poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom.

Rakovina krčka maternice a tkaniva maternicového hrdla  (nazývaná „prekancerózna“) sa dá odhaliť už v ranom štádiu pomocou screeningu rakoviny krčka maternice a tiež je možné ju úspešne liečiť. Ostatné nádorové ochorenia, ktoré s HPV súvisia, možno taktiež ĺahce liečit, ak sú diagnostikované v ranom štádiu. Pre tieto ochorenia ale nie sú k dispozícii žiadne špecifické skríningové programy.

Prevencia

S HPV infekciou sa nemusíte nikdy stretnúť. Je však nutné vyhnúť sa pohlavnému styku a maznaniu, a to ako genito-genitálnemu, tak aj orálnemu a análnemu. Ďalšou veľmi účinnou prevenciou je očkovanie proti HPV, ktorým sa dá úplne obmedziť alebo značne znížiť riziko zmeny HPV v perzistentnú (trvalú) infekciu, ktorá spôsobuje rozvoj HPV ochorenia.

Očkovacie látky proti HPV infekcii sú k dispozícii od roku 2006. Ich účinnosť proti druhom HPV obsiahnutých vo vakcíne, je veľmi dlhodobá a vysoká - viac ako 90%. S pribúdajúcim vekom však efekt očkovania klesá. U osôb, u ktorých je prítomný už kolonizovaný HPV, nevedie vakcinácia ani k eliminácii vírusu, ani k potlačeniu už existujúceho nádorového bujnenia. Očkovanie v dospelosti môže zabrániť infekcii inými druhmi HPV, ktoré by však mohli stav ešte zhoršiť.

 

 


 

comments powered by Disqus