Kiahne - môžem sa v dospelosti nakaziť?

Ak hovoríme o ovčích kiahních, jedná sa o ochorenie, ktoré postihuje človeka len raz v živote, výnimočne dvakrát, potom si organizmu vytvoria protilátky, ktoré ho naďalej chránia.

Kiahne v dospelosti

Hovorí sa, že čím mladšie dieťa dostane kiahne, tým ľahší priebeh ho čaká. Nie je ani tak pravda, že by priebeh bol horší, ale s pribúdajúcim vekom sa objavuje stále viac komplikácií v podobe pneumónie (zápal pľúc), zápalu pečene či meningoencefalitíday (zápal mozgu). Pre tehotné je nákaza extrémne nebezpečná. Čím skôr sa človek nakazí, tým lepší priebeh kiahní ho čaká.

Príčiny a priebeh ochorenia

Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje svrbením pokožky a tvorením vriedkov, ktoré najprv mokvajú a potom sa na nich objaví krusta, počas 4 - 6 hodín. Akútne ochorenie trvá 4 - 8 dní. Medzi najčastejšie komplikácie u detí je sekundárna infekcia spôsobená škriabaním pľuzgierikov a roznesenie infekcie po celej koži.

Rozdiel medzi Pravými a Ovčími kiahňami? Zásadný!

Hlavný rozdiel je v agresivite a počte úmrtí na jednotlivé ochorenie. Ovčie kiahne sú len ľahkým čajíčky s minimálnou úmrtnosťou. Za to Pravé kiahne sú vysoko agresívne a úmrtnosť na túto chorobu sa u niektorých kmeňov blíži 100%. Počas 20. storočia toto ochorenie zahubilo okolo 400 milióna ľudí. V súčasnej dobe sú Pravé kiahne čiže Variola považovaná za vyrúbané vďaka očkovaniu a niekoľko rokov sa už nemusia očkovať.

Čo môžeme urobiť preto, aby sme kiahne nemali?

Kiahne sa prenášajú tzv. kvapôčkovou infekciou, čo znamená, že užší kontakt s chorým by vás mohol ohroziť. Ak ste v detskom veku kiahne neprekonali, určite sa vyhýbajte deťom u ktorých sa táto nákaza prejavila. Ale pozor, od doby nákazy po prepuknutí choroby trvá 14 dní.

Ak plánujete otehotnieť alebo ste v detskom veku neprekonali kiahne, môžete sa nechať zaočkovať. V niektorých prípadoch sa to odporúča. Očkovanie nie je povinné a bohužiaľ ani hradené, niektoré poisťovne len prispievajú. U dospelých je účinnosť očkovania 90%.

Zaujímavosť na záver

Ak ste v detskom veku prekonali kiahne, vírus sa vám dostal do nervových ganglií (zhluk nervových buniek), ak sa vírus prebudí k životu (môže počas celého vášho života) prejaví sa ako pásový opar.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus