Jarná detoxikácia

Myslíte si, že koncom mája alebo začiatkom júna nemôžete myslieť na jarnú detoxikáciu? Omyl, v zásade je úplne jedno či to nazveme jarnú či letnú detoxikáciou. Dôležité je začať a je jedno či je marec či jún.

Jarná detoxikácia

Na internete nájdete mnoho detoxikačných kúr a procedúr. Záleží len na vás akú si zvolíte. Ak vám však nebude po dvoch dňoch dobre a nebudete sa cítiť sviežo, radšej s detoxikáciou prestaňte a skúste nejakú miernejší alternatívu.

Telo si povie samo

Všeobecne platí niekoľko bodov, ktoré by ste mali v priebehu detoxikácie organizmu dodržiavať.

  • Veľa pite (najlepšie čistú vodu či šťavy z čerstvého ovocia či domácej šťavy) Dávajte si tiež pozor na pitie rôznych detoxikačných čajov. Prerušujte je vždy čistou vodou a nepite celý deň len jeden čaj. Nadmerné pitie čaju zaťažuje organizmus.
  • Obmedzte tučné mäso (napríklad krkovička) najlepšie je v detoxikačným období jesť hydinu a hlavne ryby.
  • Vyhýbajte sa múke, tu platí pravidlo, že pšeničná múka je úplne pasé a ražná či iné druhy v obmedzenom množstve. Ak vynecháte pečivo a zahusťovať omáčky budete napríklad zemiakom, všetko bude v pohode.
  • Jedzte ovocie a zeleninu, ovocie skôr dopoludnia a zeleninu skôr popoludní. Na tanieri by mala zelenina predstavovať viac ako 2/4 celé porcie, ¼ mäsa a ¼ prílohy.
  • Choďte viac von a cvičiť, aspoň 30 minútová prechádzka (v prírode) každý deň je základ.
  • Nepreháňajte to s umelými vitamínmi, je síce skvelé, že existujú multivitamíny a rôzne tablety s doplnkami stravy, vaše telo na to nemusí reagovať dobre a naopak sa vám môže dostaviť alergická reakcia či precitlivenie.

Detoxikácia organizmu nie je proces, ktorý by mal prebiehať len raz v roku. Životosprávu a zdravý životný štýl by ste si mali strážiť po celý rok. To, že si raz za rok na týždeň odoprite mäso je síce pekné, ale ak sa potom celý rok pcháte bôčikom a zapíjate to alkoholom, detoxikácia nie je moc účinná. Nemusíte svoje telo trápiť raz do roka hladovaním, stačí keď budete vyššie spomínané body dodržiavať aj v priebehu roka.

Samozrejme všetko s mierou, nie je potreba byť vegánom po celý rok. Telo potrebuje tiež kvalitné živočíšne bielkoviny.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus