Hodgkinova choroba

Rakovinové ochorenie, ktoré možno našťastie veľmi dobre liečiť a ako jedno z mála aj úplne vyliečiť. Ochorenie má veľmi dobré liečebné postupy a moderná medicína vie ako ho zvládnuť.

Hodgkinova choroba postihuje najčastejšie mladých mužov okolo 25 - 35 rokov veku a tiež muža nad 55 rokov veku. Rakovina lymfatických uzlín je veľmi častá a postihuje, ako už jej označenie naznačuje, lymfatické uzliny, slezinu, ale aj pečeň. Lymfatickými uzlinami sa Hodgkinova choroba šíri prakticky do celého tela. Môže postihnúť kosti, pľúca, mozgové plienky, čím skôr sa na toto ochorenie príde, tým je kratšia doba liečby a rýchlejší návrat do normálneho života.

Príčina vzniku choroby

Príčina nie je stále známa, ale ochorenie sa delí na 4 základné histopatologické typy:

  • nodulárna sklerotický
  • bohatý na lymfocyty
  • chudobný na lymfocyty
  • zmiešane bunkový

Príznaky Hodgkin choroby

Prvými príznakmi Hodgkin choroby patrí zväčšené nebolestivé lymfatické uzliny. Najčastejšie sú postihnuté uzliny na krku, v podpazuší a slabinách. Spočiatku sú nebolestivé, veľmi tvrdé až gumovité, ďalej sa objavuje teplota nad 38 ° C, nočné potenie, úbytok váhy, celková únava, dýchavičnosť, kašeľ alebo svrbenie pokožky. Hodgkinova choroba sa môže ľahko zameniť za klasické prechladnutie alebo chrípku.

Veľmi zaujímavý je jeden z typických príznakov, jedná sa o neznášanlivosť alkoholu. Postihnutá oblička po niekoľkých minútach po požití alkoholu začne neznesiteľne bolieť.

Hodgkinova choroba sa delí na 4 štádia, v závislosti na tom, koľko uzlín a v akom rozsahu, je postihnutých.

Diagnostika

Pri zväčšení uzliny kontaktujte vášho lekára, ten by mal odobrať krv a zistiť, či trpíte len chrípkou alebo Hodgkinovou chorobou. U polovice pacientov je pri odbere krvi zaznamenaná zvýšená sedimentácia erytrocytov (červených krviniek). Hodgkinova choroba sa šíri z jednej uzliny do druhej, preto je veľmi dôležité pri diagnostike čo najskôr zistiť, ktoré uzliny sú už postihnuté, a ktoré nie.

Pri diagnostike sa vykoná histologické vyšetrenie postihnutej uzliny. RTG, CT, ultrazvuk, PET, laboratórne odber krvi, odber kostnej drene. Pri zistení, že sa jedná o Hodgkinovu chorobu, je začaté okamžitá liečba.

Liečba Hodgkinovho lymfómu

Liečba sa delí na niekoľko etáp, kedy záleží na individuálnom posúdení. Liečba je nastolená podľa toho, koľko uzlín je poškodené, aká je veľkosť nádoru, kam sa šíri a aký je celkový stav chorého.

  • rádioterapia
  • chemoterapie
  • chirurgické odstránenie poškodenej uzliny

Úplné vyliečenie je u pacientov s Hodgkinovým lymfómom až 80 - 90%. Pravidelná kontrola po ukončení liečby je potrebné minimálne počas 3 rokov. Kontroly sú veľmi časté a pacient je pravidelne posielaný na kontrolné odbery.

Ak trpíte nebolestivých zväčšením uzlín, máte ešte iné príznaky, ktoré sú vyššie napísané a spadáte do rizikovej skupiny, okamžite navštívte svojho obvodného lekára. Môže sa jednať o banalitu, ale aj o Hodgkinovu chorobu, ktorá sa dá relatívne ľahko vyliečiť, musí sa na nej však prísť včas.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus