Herpangína

Vírusové ochorenie spôsobujúce škaredé infekčné ochorenie, vírusy Coxsackie napádajú predovšetkým ústnu dutinu a krčné mandle. Najčastejšie sú postihnutí straší deti a dospievajúci a to predovšetkým v letných mesiacoch.

Prejavy herpangína

Typické pre toto ochorenie sú vysoké horúčky - až 40 ° C, bolesť hrdla, problémy s prehĺtaním. Ďalej sa objavuje malátnosť, únava a nechutenstvo. Na mäkkom podnebí a na krčných mandlí sa objavujú vriedky, ktoré sú červeno ohraničené. Tie sa zahojí do niekoľkých dní. Uzliny na krku nemusí, ale tiež môžu byť zväčšené.

Vriedky sa neobjavujú na ďasnách ani na tvrdom poschodí, môžete zameniť za afty, tie sa však veľmi často objavujú práve na ďasnách a jazyku.

Inkubačná doba

Inkubačná doba tohto ochorenia je 1 - 10 dní. Jedná sa o veľmi agresívny prenos, ktorý je sprostredkovaný fekálno-orálnou cestou alebo sekrétom z dýchacích ciest. Jedná sa o jednu z častých chorôb špinavých rúk.

Liečba

Liečba nie je zameraná na vírusy spôsobujúce toto ochorenie. Liečba je len symptomatická, užívajú sa analgetiká, lieky na posilnenie imunity a rôzne preplachy ústnej dutiny. Vhodné sú konopné tinktúry, genciánová violeť, ústna voda alebo bylinkové čaje.

Prevencia

Ako najlepší prevenciou tohto ochorenia, je dôkladná hygiena. Najmä v letných mesiacoch kedy sú deti častejšie vonku. Pretože je prenos najčastejšie vykonaný špinavú rúk, je hygiena základom na obmedzenie tohto ochorenia. Staršie deti by mali užívať aj doplnky stravy, ale voľte radšej prírodné zdroje ako sú citróny, pomaranče, jahody či ďalšie ovocie. U umelých potravinových doplnkoch siahnite až ako posledný alebo pri preukázaní zníženej imunity. Vaše telo si samo povie čo potrebuje.

Tento vírus sa objavuje v teplých mesiacoch, predovšetkým na ihriskách alebo na letných táboroch, kde majú deti zníženú hygienu, preto je potrebné zabezpečiť dostatok informácií a hygienických prípravkov.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus