Hemoroidy a ich liečba

Ide o ochorenie konečníka, pri ktorom správne nefunguje krvný systém. Sú poškodené cievne pletene, ktoré sú dôležité pre výmenu plynov a živín v oblasti konečníka. Hemoroidy neradno podceňovať a je veľmi dôležité, aby ste nielen navštívili lekára, ale začali hemoroidy účinne liečiť.

Hemoroidy

Či už sa rozhodnete pre lieky alebo alternatívnu liečbu, budete sa po vyliečení hemoroidov cítiť skvele. Hemeroidy trápi väčšinu populácie, niektoré majú ťažkosti občasné, pri ťažkostiach, ktoré sa objavia častejšie je nutné vyhľadať lekára a povedať mu o ťažkostiach.

Príčiny a príznaky hemoroidov

Príčiny môžu byť rôzne, ale v zásade platí to, že čím viac máte zlý životný štýl, tým horší priebeh u hemoroidov nastáva. Dedičné faktory nie sú výnimkou, jedná sa o chorobu zvanú tenkostenné rektálné žily, ďalšie príčina je obezita, sedavé zamestnanie, malý príjem tekutín, zlé stravovanie, ale aj tehotenstvo, problémy s vyprázdňovaním a dlhšie sedenie na WC.

Príznaky sú typické pre toto ochorenie a jedná sa o svrbenie v oblasti konečníka, nedostatočné vyprázdnenie a krv na toaletnom papieri. Hemeroidy môžu byť na vonkajšej aj vnútornej sliznici konečníka, vonkajšie môžete v neskoršom štádiu nahmatať a sú veľmi bolestivé. Tento bolestivý uzol sa po niekoľkých dňoch vstrebe, ale zostane po ňom jazva - slizničná výchlipka, ktorá nebolí, ale občas môže mať za následok nedostatočnú hygienu. V horšom prípade môže bolestivý uzol prasknúť, riziko infekcie je tu vysoké, preto je dobré miesto omývať a dbať na zvýšenú hygienu.

Vnútorné hemoroidy sa prejavujú jasne červenú krvou na stolici a na toaletnom papieri. Stolica môže byť bolestivá a namáhavá s pocitom nedostatočného vyprázdnenia. Ďalšou fázou je tzv. prolaps, kedy sa hemoroidy dostávajú von z konečníka, v počiatočnej fáze sa opäť zasunú, neskôr už zostávajú trvale vonku a sú veľmi bolestivé. Tu nastupuje chirurgické odstránenie.

Liečba hemoroidov

Ak dávate prednosť alternatívnej liečbe, bude pre vás najlepšie sedavá kúpeľ z dubovej kôry, ďalej aplikujte špeciálne masti alebo čapíky na hemoroidy. Poraďte sa so svojím lekárom a nenechávajte nič na neskôr. Hemeroidy vám môžu znepríjemniť život, pritom liečba je veľmi jednoduchá a vedie k vyliečeniu. Vyšetrenie lekára vám nezaberie viac ako 15 minút. Nepodceňujte riziko krvácania z konečníka! Zájdite si k svojmu lekárovi a nechajte sa vyšetriť včas!

Ďalšie podrobnosti o hemoroidoch

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus