Hemangiom

Nezhubný nádor, ktorý sa objavuje u novorodencov, vzniká po niekoľkých dňoch od narodenia až do jedného roka dieťaťa. Vo väčšine prípadov nepredstavuje žiadne riziko, je označovaný skôr ako kozmetický problém. Pri väčšom výskyte môže mať negatívny vplyv na sluch či zrak dieťaťa. Hemangiom sa môže objavovať aj u seniorov a to najčastejšie v oblasti pier a tváre. Jedná sa o senilnej Angioi a opäť nepredstavuje žiadne riziko.

Hemangiom Jahodové znamienkami

Týka sa časti tela

Diagnóza

Čo je to hemangiom

Hemangiom nemá nič spoločné so zhubným nádorom, jedná sa o vývojovú chybu, ktorá vzniká už pri vývoji plodu a v niektorých prípadoch sa s hemangiómy môže dieťa už narodiť. Hemangiom je prítomný až u 10% deti do jedného roka života. V 90% prípadov zanikne do 10 rokov veku dieťaťa. Bohužiaľ nie je celkom jasné prečo hemangiom vzniká. Jedná sa o mezenchýmové nádor krvných ciev. Hemangiom je červený a vyzerá podobne ako klasická peha. Môže byť vypuklý alebo s hladkým povrchom. Veľkosti sa líšia a môže byť od niekoľkých mm až po niekoľko cm, v extrémnych prípadoch môže hemangiom postihnúť napríklad aj polovicu tváre.

Liečba

Liečba je v tomto prípade rozdelená na dva postupy, podľa toho ako je hemangiom veľký. U malých foriem stačí vyčkať, až sám zmizne alebo je možné laser či chirurgické odstránenie. U hemangiómov veľkých niekoľko centimetrov sa používajú masti s kortikoidmi či novo tiež s betablokátory. S posledne menovaným liečivom sú v súčasnej dobe lekári veľmi spokojní a liečba je veľmi úspešná. Táto liečba je však vhodná len pre prípady, keď sa hemangiom nekontrolovateľne šíri a mohol by dieťa ohroziť (napríklad slepota či hluchota).

V súčasnej dobe nie je možné povedať, aká je prevencia tohto ochorenia. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa môže objaviť hemangiom aj na pečeni či v zažívacom trakte a tam spôsobovať krvácanie. Vzácne je tiež malígny přetrasformování, ktoré sa nazýva angiosarkom.

Autor: Lucie Kľuková DiS.

 


 

comments powered by Disqus