Čo robiť proti lupinám

Lupiny sú nepríjemným spoločníkom, ktorý dokáže veľmi potrápiť. V malej miere má lupiny viac ako 50% ľudí, bohužiaľ keď sa lupiny objaví na tmavších vlasoch alebo vo väčšej miere, máme tu problém. Chemických prípravkov a šampónov je na slovenskom trhu veľa, sú však naozaj tak účinné?

Lupiny vo vlasoch

Nie je potreba ísť skôr do inej sekcie a vyskúšať prírodné produkty alebo lepšie zatočiť s tvrdosťou vody, ktorá môže lupiny spôsobovať?

Čo sú to lupiny?

Lupiny sú odumreté kožné bunky, ktoré sa radi spájajú v šupinky, ktoré sú vďaka tuhému mazu viditeľnejšie. Ľudská pokožka sa obnovuje raz za 4 dni, preto je potrebná dôkladná hygiena, ktorá však nejako výrazne nezaťažuje pokožku hlavy. Čím viac totiž budete pokožku umývať a čím viac jej budete zaťažovať chemickými látkami, tým častejšie sa budete potýkať s lupinami a mastnotou. Kvasinky, ktoré sú inak pre ľudské telo neškodné majú za príčinu lupinatost pokožky a pri zvýšenej miere počtu týchto kvasiniek tiež lupiny vznikajú.

Medzi najčastejšie príčiny, kedy sa začína kvasinka nadmerne vyskytovať radíme stres, nedostatočnú hygienu, zlú životosprávu, alergie či ekzémy.

Však nie sú lupiny ako lupy, mnoho ľudí si lupy pletie s odretú a veľmi citlivou pokožkou. Ak máte červenú a bolestivú pokožku na hlave a tzv. lupiny sa vám tvorí len v mieste najvyššej citlivosti s najväčšou pravdepodobnosťou sa o pravej lupiny nejde.

Delenie

Suché a mastné lupiny, už podľa názvu je možné zistiť, kedy sa tieto lupiny objavujú. Preto je dobré riešiť rozdielne lupiny tiež rozdielnu terapiou.

Bylinky proti lupinám

Citrónová šťava pôsobí na lupiny veľmi dobre. Je veľmi dôležité, aby ste pri umývaní hlavy nepoužívali horúcu vodu a pokožku zbytočne nedreli. Ďalšie prírodný produkt proti lupinám je aloe vera, harmanček, rozmarín, tymián, konope, žihľava, lopúch, octový roztok alebo žĺtok.

Odborníci sa zhodujú, že nie každá babská rada a bylinka je vhodná na boj proti lupinám. Ovšem ak ste zástancami prírodné cesty vyskúšajte vynechať klasické šampóny a siahnite po týchto bylinkách. Ak to nepomôže vyberte si z nepreberného množstva kozmetických šampónov a skúste zmeniť jedálniček.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus