Malária

Malária patrí k najrozšírenejším infekciám na svete. V našom podnebnom pásme sa nevyskytuje. Tunajšie prípady sú importované zo zahraničných ciest zvlášť do Afriky. Príčinou ochorenia je prvok plazmodium, ktorého existuje viac druhov. Podľa toho sa tiež líšia malária, ktorú vyvolá.

Moskyt-prenáša-malarii

Príznaky malárie

Hlavným znakom je malarickej záchvat. Dôjde k nemu, keď sa vyplaví Plasmodium z pečene do krvi, infikujú erytrocyty, ktoré sa rozpadajú. Záchvat je sprevádzaný vysokou horúčkou s delíriom a zimnicou s triaškou, ktorá na rozdiel od horúčky odznie. Horúčka je vyvolaná malarickými toxínom, ktorý plazmodium uvoľňuje zo svojej membrány. Záchvaty sa opakujú v cykle podľa doby zrenia Plasmodium. U tropickej malárie sa však môžu záchvaty opakovať aj niekoľkokrát za deň. Ďalej sa objavujú bolesti hlavy, kĺbov, svalov. Postupne sa tiež vo všetkých formách vyvíja anémia (chudokrvnosť), zväčšuje sa slezina, ktorá vychytáva rozpadnuté červené krvinky. U tropické, najťažšie malárii môže byť aj porucha mikrocirkulácie, multiorgánové zlyhanie na podklade poruchy zrážania krvi. Dochádza tiež k komatóznym stavom, poruchám vedomia a kŕčom.

Diagnóza

Dôležitá je cestovateľská anamnéza. Vyšetrenie na Plasmodium sa robí pomocou mikroskopie, kde sa hľadajú porušenej erytrocyty aj plazmodium samotné alebo sa vykonáva sérologie na prítomnosť protilátok proti plazmodiím v krvi.

Prevencia malárie

Pred vycestovaním do maláriou ohrozených oblastí je vhodné sa informovať o profylaktickú liečbu - podávanie antimalarík. Ale ani ich branie nechráni pred malárii na 100%. Je teda vhodné vyhýbať sa miestam s komármi, používať moskytiéry, repelenty ai. Očkovanie proti malárii neexistuje.

Liečba

Malária sa lieči podávaním antimalarík. Jedná sa o preparáty na báze chinínu a antibiotiká, každé pôsobí na iné vývojové štádium Plasmodium.

Rekonvalescencie

Rekonvalescencie z malárie je záležitosťou niekoľkých týždňov. V tej dobe sa zlepšuje krvný obraz, mizne anémia, zmenšuje sa slezina. Normalizujú sa funkcie všetkých orgánov. V prípade, že bol chorý darcom krvi, vyraďuje ho prekonaná malária natrvalo z registra darcov. Ochorenie nezanecháva dlhodobú imunitu, je teda možné sa maláriou opäť nakaziť.

Autor: Drahomíra Holmannová

 


 

comments powered by Disqus