Boľavé ústa - sú to afty, kútik alebo opar?

Nepríjemné ochorenia dutiny ústnej postretlo už väčšinu ľudí. Či už trpíte na opary alebo afty moc dobre viete, že toto ochorenie je veľmi bolestivé, nepríjemné a čo sa týka oparov aj esteticky nepekné.

Vyrážka na ustech

Afty

Najčastejšie ochorenia dutiny ústnej, odhaduje sa, že afty trpí až 25% celkovej populácie na svete. Afty sa môžu objavovať v ktoromkoľvek veku, najčastejšie nimi trpí adolescenti. Príčina nie je úplne známa, môže sa jednať o precitlivenosť imunitného systému, alergiu na určitú potravinovú zložku alebo trauma v dôsledku ktorého sa aft vytvorí. Infekčné povaha bola vylúčená, nejedná sa teda o ochorenie spôsobené Herpes simplex vírusom a ďalšími infekčnými chorobami.

Liečba ľahkej formy áft trvá okolo jedného týždňa až 14tich dní. Každý človek si musí individuálne zistiť, ktorá mastička mu afty upokojí a vyhojí, určite tiež doplňte vitamín B. Babičky radia použiť cibuľu, odvar zo šalvie, soľ, sódu alebo alkohol (namočená vatičky). Recidíva je v tomto prípade veľmi častá. Postupom veku sa znižuje, ale ak raz máte áft, už sa ho len tak nezbavíte. Afty sú strašiakom pre matky novorodencov, keď dieťa odmieta piť, v dospelosti môže aft sťažovať rozprávanie. Afty môžu tiež predstavovať riziko iného ochorenia, ako je Crohnova choroba, celiakia alebo HIV.

Opar

Ak trpíte na výskyt oparov, máme pre vás zlú správu, len tak sa ho nezbavíte. Pri väčšom strese, oslabenej imunite alebo zvýšenom slnením sa vám opar môže vytvoriť. Existuje, ale tiež určité percento ľudí, ktorí raz opar dostali a potom sú voči nemu doživotne imúnny, majú šťastie. Opar je spôsobený vírusovým vysoko infekčným ochorením tzv. Herpes Simplex vírusom. Dostanete Ak opar, dbajte na zvýšenú hygienu a obmedzte kontakt s okolím (vlastný uterák, nepáči sa, svoj príbor a poháre). Opar je najviac nákazlivý do tej doby, kým sa neobjaví stroupek, potom riziko klesá, ale stále je možná nákaza.

Opar sa vylieči väčšinou do 14tich dní. Existuje veľa mastičiek a náplasťou. Musíte si však sami vyskúšať, ktorá vám najviac vyhovuje, tak ako je tomu u áft. Ak cítite jemné brnenie a svrbenie v oblasti pier s najväčšou pravdepodobnosťou sa opar opäť hlási. Nikdy opar nestláčajte, neprepichujte alebo sa ho inak nedotýkajte. Koledujete si o bakteriálnu infekciu, ktorá sa môže dostať do širokého okolia. Nová štúdia dokazuje, že liečba sladkým drievkom je účinná, takže si môžete dať bez výčitiek pár obuškov. Pred vyliahnutí oparu miesto ne sledujte, zamedzíte tak vlastnému prepuknutiu. Naše babičky opary liečili mliečnymi obklady. Po liečbe oparu vymeňte kefka na zuby, ten totiž mnohonásobne zvyšuje riziko častého výskytu, preto ho meňte po každom oparu.

Trhlinka kútikov

Trhlinka kútikov môže vzniknúť jednak úrazom, ale aj nevyváženou stravou. Dostatočný prísun železa a vitamínov B je najlepším preventívnym opatrením v boji proti natrhlému kútiku. Používajte balzamy na pery, nenechajte svoje pery suché, za akéhokoľvek počasia. Boľavé kútiky môžu byť tiež odrazom celkového zdravia organizmu, najčastejšie sa tak prejavuje Crohnova choroba, celiakia alebo Ulcerózna kolitída (všetky tieto choroby sú ochorením čriev).

Opakujú sa vám niektoré z týchto ochorení často a žiadny liek nezaberá? Porozprávajte sa o tom so svojím lekárom, aby mohol vylúčiť spomínané závažnejšie ochorenia. Nepodceňujte ochorení dutiny ústnej.

Autor: Lucie Kliková DiS.

 


 

comments powered by Disqus