Pankreas

Pankreas (latinsky pankreas) je žľaza s vnútornou i vonkajšou sekréciou, ktorú nájdeme uloženú v dutine brušnej pod bráničné klenbou. Jej veľkosť sa pohybuje okolo 25 cm a má tvar pretiahnutého laloku. Hmotnosť je okolo 80 g Ústí do tenkého čreva, konkrétne do jeho prvého oddielu - duodenu. Tu sa produkciou enzýmov podieľa na trávení. Dôležitou funkciou pankreasu je ale tiež tvorba hormónov.

Stavba pankreasu

  1. hlava (caput) - najväčšiu časť orgánu, malým a veľkým vývojom spája pankreat s tenkým črevom.
  2. telo (corpus)
  3. chvost (cauda)

Podľa funkcie slinivku rozdeľujeme na dve žľazy


Endokrinné žľaza (žľaza s vnútornou sekréciou)

Produkuje a do krvi vypúšťa hormóny, najmä inzulín a glukagón. Tieto hormóny sa tvoria pomocou Langerhansových ostrovčekov - skupinou buniek, ktorá sa rozprestiera po celej dĺžke sliznice.

  • Inzulín - reguluje hladinu cukru v krvi a podnecuje jeho vstup do buniek, čím vzniká zdroj energie. Čím je vyššia hladina cukru, tým je aj vyššia vypúšťanie inzulínu. Nedostatočne vylučovanie inzulínu alebo porucha jeho účinku vedie k vzniku cukrovky.
  • Glukagón - pôsobí opačne ako inzulín, čím udržuje u človeka vyrovnanú hladinu cukru. Jeho účinky sú porovnateľné s adrenalínom.

Exokrinné žľaza (žľaza s vonkajšou sekréciou)

Produkuje a do dvanástnika vypúšťa pankreatickou šťavu tvorenú enzýmy. Táto šťava je silne zásaditá. Pred vstupom do čreva sa spája so žlčou a spoločne sa potom mieša s potravou natrávenú v žalúdku. Slinivka šťavy vyrobí až 1,5 litra za deň u dospelého človeka. Skladá sa z enzýmov trypsínu (rozkladá bielkoviny na aminokyseliny), lipázy (rozkladá lipidy na glycerol a mastné kyseliny) a amylázy (rozkladá sacharidy na glukózu). Na riadenie jej vylučovaní sa podieľa reflexy, tkanivové hormóny tráviacej trubice a mechanické a chemické podnety.

Ochorenie pankreasu

Počet ochorení pankreasu stále narastá. Na vine je predovšetkým nezdravá strava, fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu. Najrozšírenejšie sú akútne a chronické zápaly, v nemalej miere je tiež zastúpený nádor pankreasu. Ten bohužiaľ patrí k najzákernejším formám rakoviny. Riziko ale môžeme vždy minimalizovať dostatočnou prevenciou, v tomto prípade teda vyhýbanie sa nebezpečným faktorom.

Autor: Simona Knotková
 


 

comments powered by Disqus