Laryngitída u detí

Podrobný článok o tom, čo je to laryngitída už na našom webe máme. Teraz sa pozrieme na laryngitídu skôr z pohľadu rodičov a ako predchádzať tejto chorobe, ak to teda vôbec ide.

Laryngitída u dojčaťa

Viete ako zachránite svojmu dieťaťu život pri akútnej forme laryngitídy? A ako sa zachovať aby sa vaše dieťa už viac nedusilo? Sú častejšie postihnuté chlapci alebo dievčatá? Aký je najčastejší vek u detí pri výskyte tejto chorôb?

Laryngitída nevzniká len u malých deti, bohužiaľ do 6 rokov veku dieťaťa je toto ochorenie veľmi vážne a dokáže spôsobiť veľmi nepríjemné situácie. Dievčatá aj chlapci sú postihnutí viac menej rovnako.

Akútne fázy laryngitídy

Najdôležitejším pri prvej pomoci je otvoriť na dieťa okno alebo mu strčiť hlavu do chladničky. Chlad je totiž tým najúčinnejším čo môžete pre dieťa urobiť. Ak je dieťa už väčšie a akútny stav pominul dajte mu napiť vychladenej vody. V žiadnom prípade nepoužívajte horúci čaj, tým by ste prekrvené sliznice mohli ešte viac podráždiť a tým akútne hrtanový uzáver ešte zväčšiť.

Akútna laryngitída vzniká z plného zdravia a predtým môže byť dieťa len trochu prechladnuté. Typický je štekavý veľmi dráždivý kašeľ. Ak zistíte, že sa vaše dieťa dusí, kašľa a lapá po dychu, nezisťujte či je za príčinou laryngitída či alergická reakcia na obe choroby pôsobí chlad rovnako.

Prevencia laryngitídy u detí

Ako sa vyvarovať akútne laryngitíde? Nepretápať izbu, po prechladnutí nechať dieťa odpočinúť a nevystavovať hneď neprimeranému pohybu, vyhýbať sa kolektívu pri chrípkovej sezóne. Laryngitída sa môže vracať, po prvom záchvate sa väčšinou ešte minimálne raz vráti. Preto je dobré dbať na pokyny a naozaj dieťa strážiť.

Dbajte pokynov lekára

Po odznení akútneho stavu, kedy začína dieťa opäť reagovať ho zavezte na pohotovosť, kde ho vyšetrí a zistí, či išlo naozaj o laryngitídu. Pri zhoršení stavu a pri mutácii na bakteriálne ochorenie sa môžu podávať antibiotiká.

Autor: Lucie Kliková, DiS

 


 

comments powered by Disqus