Bylinky na kašeľ

Chladná ročné obdobie sprevádza okrem sychravého alebo mrazivého počasia aj nepríjemný kašeľ. Kašeľ je večným spoločníkom chorôb dýchacích ciest, ktoré sú pre nadchádzajúcu zimu úplne typické. Lekári sa zhodujú, že v týchto obdobiach je dôležitá hlavne prevencia a liečba pomocou liečivých byliniek, ktoré s prechladnutím dokážu bojovať.

Bylinková caj

Príznaky

Bylinky pomôžu s radom vírusových ochorení, ako sú kašeľ, nádcha aj chrípka. V okamihu, kedy sa objaví ochorenie bakteriálneho pôvodu, mali by sme radšej zájsť k lekárovi a nechať si predpísať antibiotiká. Aj v takomto prípade však na bylinky a bylinné čaje nezabúdajte, lebo bylinky dokážu zmierniť problémy, ktoré môžu bakteriálnej infekcii sprevádzať, napríklad onen spomínaný kašeľ, o ktorom tento článok bude.

Prečo mávame kašeľ?

Kašeľ rovnako tak ako horúčka je len obranným reflexom, pomocou ktorého naše telo bojuje s infekciou, ktorá ho napadla. Kašľom sa snaží naše telo udržať dýchacie cesty, ktoré sú zanášané hlienom, priechodné. V čase, keď naše telo bojuje s infekciou, sa totiž zvyšuje produkcia hlienu. Nejde o nič neobvyklé, pretože hlien, ktorý je produkovaný sekrečnými bunkami umiestnenými v riasinkový epitelu dýchacích ciest, pohlcuje pre naše telo cudzorodé čiastočky a mikróby. V okamihu, kedy je naše telo napadnuté infekciou, dostáva sa do našich dýchacích ciest väčšie množstvo cudzorodých čiastočiek a mikróbov, a preto je potrebné zvýšiť produkciu hlienu. Problém však spočíva v tom, že hlien môže byť hustejšia ako obyčajne a začne tak zostávať na stenách dýchacích ciest.

Niekedy sa však produkcia hlienu nezvýši a nedochádza tak k odvádzaniu mikróbov z dýchacích ciest. Takýto kašeľ je suchý, nepríjemný a veľmi dráždivý.

Ak naše telo napadne chrípka, pravdepodobne si prejdeme oboma fázami kašľa. Na začiatku ochorenia býva kašeľ väčšinou suchý a dráždivý, až v priebehu ochorenia sa produkcia hlienu zvýši a dochádza k vykašliavanie spúta. Je však potrebné zlepšiť jeho viskozitu a hlien zriediť k jeho ľahšiemu vykašliavaniu.

Aké bylinky pomáhajú proti kašľu?

Existuje veľké množstvo byliniek, ktoré nám pomáhajú pri liečbe rôznorodých problémov a neduhov, počnúc bolesťami celého nášho tela i duše, únavou, energiou a končiac ochoreniami, ako je napríklad kašeľ. Bylinky pri liečbe kašľa užívame väčšinou v podobe obľúbených bylinných čajov. Liečivé bylinky však môžeme nájsť aj v rôznych doplnkoch stravy či v samotných liekoch.

Skorocel kopijovitý

Jednou z najznámejších byliniek, ktorá bojuje s nepríjemným kašľom, je skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata). Skorocel sa hodia na liečbu vlhkého kašľa, pretože obsahuje množstvo slizu a zlepšuje tak viskozitu hlienu. Zriedenie hlienu pomocou skorocelu nám umožňuje jeho ľahšie vykašliavanie. Skorocel sa navyše hodí aj na liečbu detského kašľa.

Tymián

Ďalšie bylinkou, ktorá pomáha pri liečbe kašľa, je tymián (Thymus vulgarizmov). Tymián vďaka vysokému obsahuje silíc (napríklad tymol, cineol, karvakrol, atď.) Napomáha ľahšiemu odkašliavanie a uvoľňuje tak dýchacie cesty zanesené hustým hlienom. Tymian sa aplikuje zvonka aj vnútorne. Čo sa týka vonkajšej aplikácie, využíva sa v širokej škále podôb, napríklad ako krémy, masti, obklady, kúpeľové a inhalačné zmesi. Vnútorne sa podáva klasicky v podobe čaju.

Materina dúška obyčajná

Ďalšou účinnou bylinkou bojujúci s kašľom je silne aromatická materina dúška (Thymus serpyllum), ktorá rovnako ako tymian obsahuje vyššie spomínané silice a vyznačuje sa tak aj rovnakými účinkami ako tymian. Pomáha rozpúšťať husté hlieny usadené na stenách dýchacích ciest a uľahčuje tak odkašliavanie.

Divozel veľkokvetý

V boji s kašľom vám pomôže aj Divozel veľkokvetý (Verbascum densiflorum). Divozel obsahuje pre liečbu kašľa dôležité prvky, ako sú flavonoidy, triesloviny a saponíny. Divozel navyše pomáha v liečbe ako vlhkého, tak suchého kašľa. Vytvára ochranný film, ktorým pokrýva steny dýchacích ciest a chráni ich pred vysušovaním. Rovnako tak pomáha s riedením hustých hlienov a napomáha tak odkašliavanie.

Podbeľ lekársky

Užitočnou bylinkou je podbeľ lekársky, ktorý je pre našu krajinu úplne tradičnú a tiež veľmi účinný v liečbe kašľa. Podbeľový čaj pomáha zriediť hlien a je tak vhodný pre liečbu vlhkého kašľa. Vyskúšať môžete aj listy podbeľa, ktoré sa používajú vo forme obkladov na prsia.

V liečbe kašľa vám pomôže množstvo ďalších liečivých byliniek, ako je napríklad bazalka, čierny bez, mäta či eukalyptus. Buď si môžete pripraviť čaj z jednej jedinej bylinky (napríklad čaj tymiánový či podbeľový), alebo si môžete namiešať čajovú zmes z viac byliniek.

Autor: Markéta Vlková

 


 

comments powered by Disqus