Železo

Železo je dôležitý prvok, ktorý si náš organizmus nevie vyrobiť sám, ale pre naše telo je nevyhnutný. Podstatná časť železa sa nachádza v červenom krvnom farbive (hemoglobínu), ktorý je zložkou červených krviniek. Červené krvinky zaisťujú transport kyslíka z pľúc do ostatných tkanív.

Telo dospelého človeka obsahuje niečo okolo 4 gramov železa, ale aj keď je toto množstvo minimálne, je jeho význam v tele dôležitý. Bez prítomnosti železa by ste nemohli dýchať, nedokázali by ste vykonávať svalovú prácu, nezdvihli by ste ani klinec. Železo tiež účinkuje na mnohých ďalších miestach v ľudskom tele. Pôsobí skrátka všade a bez neho sa nezaobídeme.

Príznaky nedostatku železa

Nedostatok železa (anémia) je možné zistiť z krvných testov.

K prvým varovným signálom patrí:

  • nevoľnosť,
  • brnenie v lýtkach,
  • zápcha alebo naopak hnačky,
  • plynatosť,
  • nadúvanie,
  • výrazná bledosť predovšetkým v oblasti ďasien, spojiviek a nechtových lôžok,
  • sklony k depresiám,
  • zimomravosť,
  • celková slabosť,
  • stavy na omdletie,
  • vypadávanie vlasov,
  • suché lámavé nechty.

Človek horšie dýcha, občas má silné búšenie srdca a v ústach sa mu tvorí boľavé afty. U starších osôb sa môže vyskytnúť aj zmätenosť. Avšak problém je v tom, že všetky tieto ťažkosti môžu byť spočiatku len mierne, takže sa ľahko prehliadnu.

Kedy železo užívať

Denná potreba železa činí 10 mg pre mužov a pre ženy 15 mg. U zdravého človeka je príjem železa v bežnej strave úplne dostatočný. Podnetom k zvýšenému príjmu železa sú stavy, ktoré sú spojené s jeho nedostatkom. Kedy teda budete želé potrebovať najviac?

1) Operácie a stavy spojené s väčšou stratou krvi - V prípade, keď máte väčšiu chirurgickú alebo ortopedickú operáciu, vám váš lekár určite predpíše železo. Ak sa tak nestane, môžete ho o tejto skutočnosti informovať. Zvýšená denná dávka je 50 - 100 mg / deň.

2) Silnejší menštruácia - tiež môže byť príčinou vyšších strát železa. Niekoľko dní po menštruácii by ste to mali konzultovať s gynekológom. Zvýšená denná dávka činní 50 mg / deň.

3) Krvácanie do zažívacieho traktu - Sami to odhalíte ťažko, pretože býva skryté. Pokiaľ na to ale máte podozrenie a tmavú stolicu, potom je nutné všetko konzultovať s odborníkom, ktorý vám navrhne okrem iného individuálne množstvo príjmu železa v nejakej odporúčanej forme.

4) Tehotenstvo a dojčenie - Ide o prirodzený stav v živote takmer každej ženy. Počas tehotenstva je úplne obvyklé užívanie nejakého preparátu, ktorý kombinuje pre plod nevyhnutné vitamíny a minerálne látky, a železo býva súčasťou týchto doplnkov. Ak si s výberom neviete rady, opýtajte sa v akejkoľvek lekárni.

5) Deti a mladiství - Rastú, a preto spotreba železa stúpa. Ideálny príjem železa je 8 - 14 mg / deň.

Zdroje železa

Najlepším zdrojom železa je červené mäso a vnútornosti. Odporúčaná denná dávka železa je cca 15 mg. Pre ľudský organizmus je lepšie vstrebateľné hemové (dvojmocné) železo, ktoré sa vyskytuje v potravinách živočíšneho pôvodu, hlavne v červenom mäse. Významným zdrojom sú vnútornosti (obličky, pečeň, srdce, mozog). Vo stogramové porcii hovädzej pečene sa nachádza zhruba 6,5 ​​mg železa. Tiež sa tvrdí, že u ľudí pravidelne konzumujúcich mäso, ryby a hydinu, je menšie riziko vzniku nedostatku tohto prvku. Vysoký obsah železa je tiež v strukovinách, obilninách, brokolicu, tofu, tekvicových semienkach, v maku, horkej čokoláde, sušenom ovocie, orechoch a v ďalších potravinách rastlinného pôvodu.

Využitie železa podporujú tiež bylinky

Proti anémii pomáhajú aj niektoré bylinky, ako napr. echinacea (echinacea purpurová), ale aj horec, žihľava, ďatelina či púpava, v ktorých sa vyskytuje vitamín C pre lepšie využitie tohto stopového prvku z potravy. Pri liečbe chudokrvnosti sa osvedčila aj mrkvová šťava alebo nastrúhaná čerstvá mrkva. Na podporu krvotvorby je doporučovaná konzumácia červenej repy, šalátu z červenej kapusty a chrenu. Tieto ingrediencie sa iba nastrúhajú a príchuťou sa čerstvou petržlenovou vňaťou. Praktickým a zároveň spoľahlivým riešením sú aj doplnky stravy obsahujúce ľahko vstrebateľný organický zdroj železa, ktorý je obohatený ešte o skupinu vitamínov a minerálov potrebných pre správnu tvorbu krvi, ako je vitamín B12 a kyselina listová. Tieto doplnky možno ľahko zohnať v lekárňach a v e-shopoch.

 


 

comments powered by Disqus