Zápach z úst? Zbavte sa ho raz a navždy!

Paradentóza je veľmi časté ochorenie zápalu ďasien a okolí zuba. Jej pôvodcom sú mikroskopické baktérie a chorobné zárodky. Tie zapaľujú zápalové reakcie v ústnej dutine. Tieto prejavy sú sprvu viditeľné na ďasnách, ktoré opuchnú a začervenajú. Postupne sa choroba šíri aj na zub, skupinu zubov či celý chrup.

Zápach z úst

V súčasnosti je touto chorobou postihnutá veľká časť populácie. Parodontitídou trpí mnohokrát zdatní fajčiari a tehotné ženy. Existujú aj prípady, keď s túto chorobou sa stretávajú veľmi mladé deti, výnimkou nie sú mladí dospelí.

Zápalové ochorenia ďasien a závesného aparátu má tri štádiá. Prvé štádium súvisí so zápalmi v ústnej dutine. Tie sú veľmi časté. Priamo v okolí zubných krčkov sa začne vytvárať vrstvička baktérií, ktoré postupne napáda aj ďasno. Hojné je aj krvácanie z ďasna. Ak je u pacienta nasadená včasná liečba, celkovo sa zlepší jeho stav.

Pacient sa nelieči, a preto sa choroba ďasien rozširuje v ústach ďalej. Ide o druhé štádium paradentózy. V ústach dochádza k bakteriálnym pochodom, ktoré rozrušujú ďasnový úpon až zubnému krčku. Stručne riešené spodná časť zuba sa postupne odhaľuje.

O treťom štádium možno hovoriť v prípade, keď už sú zjavné obnažené krčky a korene zuba. Tu dochádza k posúvanie zubov, tým vzniká medzera a zuby sa postupne uvoľňujú. Táto fáza býva sprevádzaná kývanie zubov. Nakoniec sa jedného dňa zub z čista jasna uvoľní a vypadne.

Za parodentitidou stojí niekoľko základných príčin. Okrem baktérií vyvolávajúce rôzne stupne zápale zohráva dôležitú úlohu aj zubný kameň, zle zhotovená plomba atď. Za vznik paradentózy pokojne môžu stať genetické predispozície, krivé zuby, hormonálne výkyvy a mnoho ďalších zdravotných problémov.

Asi najlepšou cestou, ako sa paradentóze vyhnúť oblúkom, je udržiavanie dokonalej ústnej hygieny. Najlepším úspechom je bezpochyby aj pravidelná prevencia. Nielen deti, ale aj dospelí by mali navštíviť dvakrát do roka svojho zubného lekára. Navyše osobám staršie dvadsiatich rokov sa dnes už odporúča dentálna hygiena. Tá má prebiehať dvakrát do roka. Je len na každom jedincovi, ako si naplánuje návštevu u špecialistu. Tá trvá zhruba hodinu. Jej súčasťou je vyšetrenie parodontu a starostlivé odstránenie zubného kameňa z povrchu zubov za pomocou ultrazvukového prístroja. Do ruky si potom špecialista berie prístroj s rotačnými kefkami, ktoré spolu s pastou šetrne zo zubov odstráni jemnú pigmentáciu. Na záver sa pristupuje k aplikácii účinného fluoridového gélu, ktorý nejeden zúbok perfektne ošetrí. Dentálny hygienik alebo hygienička si s klientom prejde správny nácvik techniky čistenia zubov. Ďalej mu ukáže vhodné dentálnej pomôcky.

Správna ústna hygiena

Nedostatočná starostlivosť o ústnu hygienu je najobvyklejší príčinou zápachu z úst. Ľudia by sa mali teda zamerať na správnu techniku ​​čistenia. Je dobre známe, že mikrobiálne plak sa postupne počas dňa tvorí na zuboch. Tento povlak vzniká už pár minút po dočistenie ústnej dutiny. Baktérie plaku majú na svedomí nielen rýchle kvasenia cukrov, ale aj produkciu škodlivých kyselín. Tieto látky stojí za odvápnenie zubnej skloviny. Ak je zub dlhší čas vystavený zubnému povlaku, potom človeku hrozí vznik kazu či rozvoj zápalu. Z tohto dôvodu by ľudia nemali podceňovať čistenie zubov. Každý by mal starať o ústnu dutinu aspoň dvakrát za deň. Medzi nami sú aj takí, ktorí veľmi dbajú na ústnu hygienu. Po každom jedle si čistí zuby. Bohužiaľ vo väčšine prípadnú k tomu ľudia nemajú vhodné hygienické podmienky, a preto pristupujú len na ranné a večerné očistu. Ranné čistenie zubov sa vykonáva vždy až po raňajkách. Odborníci radia, aby ľudia tento ranný rituál nevykonávali tesne po jedle, ale až niekoľko minút potom. Večerné čistenie zubov by nemal len tak človek odbiť. K tomu sú mu nápomocné základné i doplnkové pomôcky dentálnej hygieny.

Správny zubná kefka by mal mať predovšetkým hustejšie a rovno zastrihnutá vlákna. Ďalej by mu nemala chýbať špeciálne navrhnutá hlavička, vďaka ktorej sa výborne dostane do všetkých zákutí ústnej dutiny. Zubná kefka by sa mal používať zhruba dva až tri mesiace, potom sa musí vymeniť za nový.

Stomatológovia prikladajú veľký dôraz na správnu techniku ​​čistenia. Je to z toho dôvodu, že každý chrup vyniká nepatrnými odlišnosťami. Preto je dobré vedieť, aká technika je pre danú osobu tá najsprávnejšia. Potom už záleží na samotnom jedincovi, ako k tejto technike pristupuje a že jeho úsilie prináša nejaké výsledky.

Ako správne čistiť zuby

Mnoho ľudí využíva jednu z najbežnejších techník. Ide o metódu čistení zubov vykonávané krúživými pohybmi. Klasický zubná kefka sa prikladá k zubu pod uhlom štyridsiatich piatich stupňov. Pritom je veľmi dôležité, aby sa vlákna kefky dotýkala presne miest (hornej časti zubov a polovičky ďasná). Potom už stačí jemnými krúživými pohybmi objet každý zub zvlášť. Čistenie zubov musí mať systematickosť a nesmie sa ani na jediný zúbok zabudnúť. Niekto začína s čistením zubov na predných rezákoch a potom postupuje zľava doprava, iní dávajú predosti opačnému postupu. Vždy je ale kefka vedený od sliznice dutiny ústnej k zubu. Akonáhle je z prednej strany chrup dokonale očistený prechádza sa na vnútornú stranu a zadné priestory. Opäť sa tu čistenie vykonáva drobnými krúživými ťahmi. Na čistenie vodorovných hryzacích plôšok sa využívajú ťahy dopredu a dozadu.

Až je celý chrup týmto spôsobom vyčistený, potom prebieha dočistenie ústnej dutiny. K tomu je nutné mať po ruke dentálne nite a medzizubné kefky. V súčasnosti sa vyrába dentálnej nite z prvotriednych materiálov. Tieto vlákna sú umiestnené do pevných plastových obalov, ktorých súčasťou je aj pliešok. Ten slúži na odrezanie dentálnej nite. Na pultoch špecializovaných obchodov, lekární a drogérií sa objavujú zubnej nite voskované, nevoskované či teflónové. Okrem už spomínaných prevedení sa predávajú nielen modely s osviežujúcou mätovou či mentolovou príchuťou, ale aj dentálne nite s aktívnou fluoridovou zložkou v kombinácii vitamínu C. Balenie obsahuje 10, 20, 30, 40 či 50 metrov flexibilného vlákna. Zohnať možno aj omnoho väčšie balenie.

Dentálna niť

S zubnou niťou sa pracuje veľmi ľahko a jednoducho. Táto pomôcka sa buďto obtočí okolo oboch prostredníkov alebo sa vytvorí tzv. Slučka. Druhý spôsob súvisí s technikou slučky. Do ruky sa vezme požadovaná veľkosť nite a oba jej konce sa spoja dvojitým uzlíkom. Pri tejto metóde sa tento nástroj uchopí medzi ukazovákmi a palca. Niť sa umiestni do priestoru medzi dva zuby a pílovými ťahy sa potom dostane do medzizubného priestoru. Na tomto mieste sa dentálna niť dostáva do obnažených častí zubov. Potom sa dentálna niť presúva do ďalších medzizubných priestorov.

Medzizubné kefky

Okrem už spomínanej dentálnej pomôcky sa dajú využiť na dočisťovanie aj medzizubné kefky. Je potrebné si vybrať ale tú správnu hrúbku modelu podľa konkrétneho medzizubného priestoru. Na trhu je preto k dostaniu sonda na meranie veľkosti medzizubnej kefky. S týmto pomocníkom bud potom hračka presne a hospodárne určiť hrúbku modelu. Medzizubné kefky sa rozdeľujú podľa použitého typu vlákenká a drôtiku, a preto každý výrobca používa inú farebnú škálu. V ponuke medzizubných kefiek možno nájsť modely s izolovaným drôtikom, kónicku hlavičkou, gumovými pichliačmi či vláknami napustené chlórhexidínom. Táto pomôcka môže vynikať zaujímavo riešenou rukoväťou. Medzizubné kefky sú klasicky balené po piatich až ôsmich kusoch. Predávajú sa aj cestovná verzia, ktoré obsahujú vyše tridsať kusov týchto jedinečných modelov. Ľudia sa však môžu poobzerať po špeciálnej sérii deviatich rôznych medzizubných kefiek. S týmto zubným pomocníkom sa veľmi ľahko dá dostať do medzizubných priestorov. Stačí k tomu niekoľko pohybov dopredu a dozadu.

Škrabka na jazyk

Čistenie zubov je nakoniec zakončené odstránením povlaku z jazyka. V tomto prípade sa človek nezaobíde bez škrabky. Tento pomocník dominuje dômyselne navrhnutú plôškou s gumovým alebo plastovým prepracovaním.

Jednozväzková zubná kefka

Mimo predchádzajúcej techniky čistenia zubov sa osvedčila tiež jedinečná sólo metóda. Tu sa používa jediný dentálnej nástroj. Jednozväzková zubná kefka je opatrený menší čistiaci hlavičkou. Na tento prvku sú pevne uchytená špeciálne zastrihnutá vlákna. S tými sa dá veľmi ľahko dostať aj do ťažko dostupných miest. Sólo kefka je vybavený ľahko ovládateľnou rukoväťou. Tento produkt sa predáva po jednom kuse a je zabalený do pevného obalu.

S týmto skvelým pomocníkom sa čistí zuby jedna báseň. Jednozväzková kefka sa štandardne prikladá k plôške zuba pod uhlom štyridsiatich piatich stupňov. Aby táto technika fungovala je potrebné vyvinúť mierny tlak aj správny pohyb kefky. Jemnými krúživými pohybmi sa postupne obkrúži celý zub aj s dásňovým žliabkom. Neskôr sa prechádza na ďalší plôšky zubov. Po tomto efektívnym čistení bude mať hociktorý jedinec svoje zuby hladké a krásne čisté.

Zubná pasta

Starostlivosť o ústnu hygienu sa určite nezaobíde bez zubnej pasty. Tu platí pravidlo, že na kefka sa vymačkne malé množstvo tohto produktu. Výrobcovia dodávajú na trh hŕbu zubných pást s jedinečnou originálnou receptúrou. Konkrétne zloženie daného druhu pasty sa uvádza na obale. V jednoliatych zubných pastách môžu byť najrôznejšie prísady, ako sú napríklad abrazívne brúsne častice. Za zmienku stojí uhličitan vápenatý, oxid kremičitý, hydrogénfosforečnan vápenatý, hydratovaná silika a iné. Samozrejmosťou sú aj aktívne látky, ktoré vynikajú špecifickými účinkami. Do tejto skupiny sa radia aminofluoridmi, fluorid sodný, monofluorfosforečnan, chlórhexidín, esenciálne oleje, Sanguine

 


 

comments powered by Disqus