Vírus Zika

Vírus, ktorý je v súčasnej dobe premytý od A do Z. Vírus, ktorý je najväčšou hrozbou moderného sveta. Vírus, o ktorom nevieme moc a to málo nás môže veľmi desiť. V tomto článku sa dozviete podrobné informácie o tomto vírusu, ako sa prenáša, koho napáda a kto je najviac ohrozený. Oblasti kde sa vírus nachádza a ako sa pred ním chrániť.

Vírus Zika

Hoci sa môže zdať, že je vírus na planéte novinkou. Jeho história je farebnejšie. Už v roku 2007 boli zaznamenané prvé prípady nakazenia vírusom Zika.

Prenášači a výskyt vírusu Zika

Prenášačom vírusu Zika je komár, presnejšie povedané komár tropický (egyptský). Ten sa objavuje, ako už názov napovedá, v Afrike, rozšíril sa aj do ďalších subtropických oblastí ako je Južná Amerika či Indonézia. Komár prenáša nielen nový vírus Zika, ale aj horúčku Dengue, Žltú zimnicu či chorobu Chikungunya.

Spôsob nákazy

Aké sú všetky cesty nákazy doteraz nie je známe. Najprv sa myslelo, že nie je možné nakaziť sa od iného človeka. Teraz už sa vie, že sa vírus nielen prenáša komárím uštipnutím, ale aj krvou a pohlavným stykom. Predovšetkým u mužov môže vírus veľmi dlho prežívať vo spermií.

Inkubačná doba vírusu Zika

Inkubačná doba nie je úplne známa, ale lekári sa domnievajú, že pôjde len o niekoľko dní.

Príznaky a rizikové skupiny

Vírus sa prejavuje ako bežná chrípka. Vo väčšine prípadov je u chorého pozorovaná zvýšená teplota, malátnosť, zápal spojiviek, vyrážka, bolesti svalov, kĺbov a hlavy. Tieto príznaky sú väčšinou mierne a trvajú len niekoľko dní, 2 - 7 dní.

Najrizikovejšie skupina pre komplikácie vírusu Zika sú tehotné ženy. Avšak nie je pravda, že by sa každá tehotná žena musela nakaziť, a nakaziť tak aj svoje dieťa. Pretože je vírus prenosný aj krvou, je tu riziko, že sa prenesie z matky na dieťa. Komplikácie sú tu veľmi závažné. Pozor by si mali dávať ženy tesne pred otehotnením a v prvých týždňoch tehotenstva, kedy sa utvára mozog a miecha.

Komplikácie

  • Mikrocefália u detí
  • Guillain-Barrého syndróm
  • autoimunitné ochorenia
  • neurologické zmeny

Prevencia

Nejazdiť do krajín s výskytom vírusu Zika, predovšetkým do Južnej Ameriky. V týchto oblastiach používať repelent, moskytiéry, nosenie oblečenie, ktoré zakrýva čo najväčšiu plochu tela, rôzne chemické postreky v okolí domu. Niektoré krajiny odporúčajú počkať s plánovaným počatím.

Účinný liek na vírus Zika neexistuje. Zatiaľ nie sú známe obete tohto vírusu. Vírus je zákerný hlavne vďaka tomu, že napáda nenarodené deti a pôsobí im nezvratné degeneratívne zmeny.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus