Užívanie väčších dávok hypnotík vedie k otrave

Vďaka liekom na spanie sa mnohí z nás vymaní z reality najvšednejších starostí a razom sa ocitajú v inom svete, kde čas tu nie je podstatný a všetko sa tu odohráva vo fantazijné rovine. Hypnotiká sú najideálnejšie prostriedok, ktorý nás čo možno v najkratšom čase odnesie ďaleko mimo realitu. Ide o liečivá vyvolávajúce tlmivé účinky v rámci centrálnej nervovej sústavy. Práve tieto medikamenty majú svoju históriu.

Hypnotiká - otrava

Prvý hypnotikum malo rastlinou podobu. Išlo o drogu, ktorá sa využívala ako podporná forma proti nespavosti. Väčšinou sa jednalo o ópium. V nejednej domácnosti tak bolo možné nájsť opiátové tinktúru, ktorá slúžila na liečbu okrem poruchy spánku, tiež na najrôznejšie neduhy. Tento variant lieku sa tešila veľkej obľube, kým sa na trhu neobjavila syntetická verzia hypnotík. Na tú si ľudia museli počkať zhruba až do konca devätnásteho storočia. Jednalo sa o prvý umelo vytvorený organický prostriedok, ktorý vzišiel z chemického bádania. Chloralhydrát navodzoval veľmi rýchlo po požití nútený spánok. Následne sa však ukázalo, že táto látka mala vedľajšie účinky na najdôležitejší orgán. Skrátka stála za poškodením pečene. Z tohto dôvodu sa od tohto veľmi rýchlo upustilo.

Lekári svojim pacientom začali predpisovať iné lieky. Tým boli barbiturátmi. Tie však vo vyšších dávkach spúšťali procesy obehového a dychového zlyhania. Aj keď si človek vzal pravidelne nižšiu dávku barbiturátov, postupne si na ne vypestoval závislosť. Dá sa dokonca hovoriť o nebezpečnej forme drogovej závislosti. Tá mohla prerásť až vážnym otravám, v krajných prípadoch aj k navodeniu smrti. Preto vedci z chemických laboratórií sa ponorili do výskumu, z ktorého po nejakej dobe vzišiel nový liek na spanie.

Tento preparát sa nazýval benzodiazepíny a čoskoro sa stal najčastejšie predpisovaným liekom. Jednalo sa o typ s rýchlejším pôsobením. Tento prostriedok sa vyznačoval predĺženou dobou spánku. Ak si ho človek vzal, mohol sa spoľahnúť na to, že sa v noci moc budiť nebude.

Ďalšou skupinou liekov na spanie sú hypnotiká Z generácie. Ide o nebenzodiazepinové látky. Tento druh medikamentu bol jednu dobu považovaný za ideálnu hypnotikum. Avšak čas ukázal, že to tak nie je. V prípade že človek užíval toto hypnotikum dlhšiu dobu, existovalo riziko istej formy závislosti. Navyše v určitej miere sa u človeka mohla prejaviť obtiaž v podobe poruchy dychového centra.

Posledné prostriedkom navodzujúce spánok je potom hypnotikum štvrtej generácie. To funguje v zásade na báze melanínu. Tento druh hypnotík vo väčšine prípadov nemá tlmivé účinky. Často počas dňa sa po ňom necíti človek ospalý.

V minulosti lekári predpisovali svojim pacientom aj iné látky, medzi ktoré sa tradične radí piperidindiony. Ide o staršie verzie hypnotík. Tie majú prevažne sedatívne účinky. Ak niekto užil tohto liečiva viac, ako bolo zdravé, potom sa u takého človeka objavili narkotické prejavy. Pri extrémnych dávkach sa jedinec potýkal s predávkovaním. V mnohých prípadoch dochádzalo k tomu, že predávkovanie človek upadol do stavu bezvedomia, z ktorého sa už neprebudil. Predávkovanie týmto liekom spôsobilo náhlu dychovú tieseň, eventuálne kolaps kardiovaskulárneho systému.

Svetové vedecké štúdie

Vo svete sa uskutočnilo niekoľko štúdií na úrovni expertov, z ktorých vyplynulo, že hypnotiká sú hlavným rizikovým faktorom neočakávaného úmrtia. Tento jav sa zněkolikanásobuje u pacientov, už užívajú vyše sto dávok ročne. S týmto problémom sa môžu potýkať aj ostatné skupiny ľudí, ktorý tieto lieky konzumujú v menšom meradle.

Tu je na mieste podotknúť, že užívatelia hypnotík siahajú po univerzálnych liekoch s obsahom napríklad temazepamom či zolpidemu. U notorických užívateľov užívajúcej veľké množstvo hypnotík bolo zistené nádorové ochorenie.

Zatiaľ sa vedeckým tímom nepodarilo prísť na konkrétnu príčinu zvýšenej úmrtnosti u jedincov holdujúci takéto liečivá. Avšak z doterajších poznatkov možno pozerať na užívanie hypnotík ako na veľký problém, ktorý najmä súvisí s vyššou úmrtnosťou.

Na čo je nutné s týmito liekmi ešte upozorniť tak na rad nebezpečných účinkov. Niektorí sa vďaka týmto liekom priblíži k depresívnym stavom. Tie môžu vyústiť až k samovražedným pokusom. Títo ľudia sa môžu stretávať so syndrómom spánkového apnoe, ktorý pri istých okolností môže viesť až ku kardiovaskulárnym problémom.

Hypnotiká u niektorých jedincov môžu rozvinúť abnormálne prejavy pri spaní, ako je somnambulizmus. Ide o stav poruchy vedomia, ktorý sa prejavuje väčšinou zhruba v prvej tretine spánku. Takýto človek môže nielen prechádzať po obytnom priestore, ale aj sa pustiť do nejakej aktivity. Obvyklou činnosťou je aj prejedanie. Na prvý pohľad má tento človek strnulejší výraz v tvári. Nedá sa len tak ľahko vzbudiť. Keď už je hore, nič si z noci nepamätá.

Horliví konzumenti hypnotík si oveľa častejšie sťažujú na problémy s ochorením pažeráka. Ďalej je trápi peptické vredy. U tejto skupiny pacientov sa viac lekári stretávajú s diagnózou rakoviny hrubého čreva alebo pľúc.

Účinkovanie hypnotík

Lieky na spanie, ako už bolo naznačené skôr, pôsobí cielene na receptory neurónov. Na týchto miestach dochádza k výmene informácií. Tie sú práve založené na chemickom procese. Tu sa vyskytuje nízkomolekulárne chemická látka, ktorá dokáže perfektne upokojiť myseľ. Tým je gama-aminomaslová kyselina. Ovšem podoba spánku vyvolaná hypnotikami nemožno stotožňovať s klasickým a prirodzeným spánkom. Človek po ňom nepociťuje patričnej osvieženie. Je to z toho dôvodu, že pri spánku spôsobenom chemickým spôsobom neprebiehajú všetky spánkovej pochody. Človek sa tu musí zaobísť bez hlbokého telesného spánku. Pri ňom práve dochádza k poklesu krvného tlaku a k mnohým ďalším pochodom. V rámci spánkového stavu možno poukázať na absenciu hlbšieho mozgového spánku.

Jednotlivé liekové prípravky majú rôzny vplyv na vývoj spánku. Dajme tomu medikamenty prvej a druhej kategórie sa vyznačujú dlhším spánkovým efektom. Súčasťou je aj štádium takzvanej non-REM. Možno tento stav prirovnať k ľahší forme spánku. Zato tretej generácie modernejšie hypnotík sa najviac priblížili prirodzenému spánkovému režimu.

Hypnotiká návykové látky

Hypnotiká sú krátkodobo účinkujúcich farmaceutické prostriedky, na ktoré je schopný ľudský mozog reagovať veľmi rýchlo. Ak sa niekoľko dní užíva rovnaká dávka tohto lieku, potom po pár dňoch už identické množstvo hypnotiká nepôsobí v tele dostačujúcim účinkom.

Prehĺtanie liekov tohto charakteru sa časom stáva banalita, bez ktorej si mnohí nedokážu život predstaviť. V prípade že je užívanie hypnotík nejakým spôsobom narušené, je potom pre túto skupinu ľudí nepredstaviteľne náročné zaspať.

Vedľajšie účinky hypnotík

Ak si jedinec vezme určitý druh lieku na spanie, potom môže na druhý deň po prebudení pociťovať napríklad únavu. Niektoré hypnotiká majú na svedomí útlm organizmu. Vzácnosťou nie je ani výrazne obmedzená pozornosť. Niektorí majú problém s reakčnou dobou. Čo je jeden z faktorov, ktorý sa podpisuje na celkovej odozve. V tomto prípade je reakčný čas predĺžený.

Isté vysoko pôsobiace látky s hypnotickým účinkom dokážu po negatívnej stránke ovplyvňovať pamäť. Niektorí ľudia si po týchto liekoch nevybavujú, čo vlastne robili pred niekoľkými minútami. Pri dlhšom užívaní môže nastať situácia, kedy dochádza k poruche pamäte. To sa všeobecne prejavuje medzerou v spomienkach. Tento jav sa dá zvrátiť, ak jedinec prestane užívať psychofarmaká.

Ak sa niekto rozhodne skoncovať s hypnotikami, mal by sa pripraviť na rad vedľajších účinkov. Okrem dlhšie trvajúceho zaspávanie sa bude musieť popasovať s opakovaným budením v noci či nočnými morami.

Nebáť sa konzultácia s odborníkom

Pokiaľ niekoho trápi nespavosť, mal by sa obrátiť na svojho lekára. Práve ten mu predpíše najvhodnejšiu hypnotiká. Ale pozor s týmito liekmi by sa malo zaobchádzať opatrne. Liečebná kúra by mala prebiehať maximálne štyri týždne. O následnom vysadení hypnotík je potrebné si pohovoriť s doktorom.

Spôsob ako zaspať bez prášku na spanie

Naše babičky nedali dopustiť na osvedčené rady. Tým sú čaje z byliniek. Častokrát používali levanduľu či medovku. V ich zabudnutých receptoch sa možno dočítať o iných druhoch byliniek, ktoré sú skvele na nespavosť.

Veľakrát si tieto ženy vyrábali rôzne tinktúry, ktoré užívali po kvapkách pred spaním. Zvyčajná pre nich mohla byť aj kúpeľ pri nespavosti. Do nej sa namočili vždy pred spaním na niekoľko minút.

Niektoré si celý život vystačili so studeným obkladom. Iné zasa nedali dopustiť na pohár horúceho mlieka s lyžičkou medu. Medzi našimi babičkami existujú tiež tie, ktoré radšej preferujú vychladené pivo pred spaním.

V súčasnej dobe mnoho odborníkov odporúča veľa iných typov ako rýchlo zaspať bez hypnotík. Jedným zo spôsobov dobrého spanie je vyvarovanie sa umelých sladidiel, ostrejšiemu korenie, mastných a vyprážaných pokrmov. Tie by sa nemali do tela dostať niekoľko hodín pred spánkom. Alkohol, kofeín a fajčenie nie sú v tomto prípade na mieste.

Keď cvičiť tak v inú hodinu. Večerné hodiny sú k tomu nevhodné. Niekomu môže pomôcť, keď si zmlsne na uspávací potravine. Iní môžu zjesť napríklad upokojujúci odvar či čaj z chmeľu. Tolerovaná je pohár vychladeného bieleho vína alebo novodobejšej kokteil z banánov.

Hádky a riešenie problémov nie je nič pre navodenie správneho kvalitného spánku. V miestnosti, kde ľudia spia, by malo zmiznúť všetko, čo rušivo svieti. Pred tým než človek zaľahne na spánok, mal by si dôkladne vyvetrať. To bola len krátka ukážka tipov pre výborné spanie.

 


 

comments powered by Disqus