Syndróm nepokojných nôh

Mávate niekedy pocit, že musíte hýbať dolnými končatinami inak sa zbláznite? Vtieravý pocit, ktorý sa na začiatku môže celkom dobre korigovať, s horšením choroby však len ťažko sami niečo zmôžete.

Mravčenie, kŕče, zášklby, nekontrolovateľné pohyby, to všetko môže byť predzvesťou ochorenia nazývaného syndróm nepokojných nôh (SNN).

Syndróm nepokojných nôh je pre lekára stále záhadou. Príčiny nie sú úplne známe aj keď mierne náznaky už vieme. Znížená hladina dopamínu, železa alebo horčíka, tieto látky môžu k SNN viesť a postupne ho zhoršovať. Pravdepodobnosť, že chorobou SNN budete trpieť, ak ho máte v rodine, je veľká.

Príznaky syndrómu nepokojných nôh

Začína to občasným brnením dolných končatín a nutkaním pohybovať alebo s nohami hojdať. Tieto príznaky sa upokojí po pohybe. Najhoršie na celej veci je ten fakt, že toto nutkanie je najhoršie večer a v noci, preto je nepríjemným a hlavne rušivým elementom spánku. Zaspávanie sa stáva nočnou morou a opakované budenie počas noci je veľmi časté.

Už v 17. storočí poznali toto ochorenie a snažili sa s ním niečo robiť. Do dnešných dní je možné zmierniť prejavy nutkanie a navodiť pocit úľavy. Pomáha doplniť železo, horčík vo forme šumivých tabletiek a tiež doplnenie hladiny dopamínu.

Príčiny vzniku ochorenia

Toto ochorenie má príčinu v neurologických procesoch a v zásobovaní dolných končatín krvou. Mnoho ľudí tvrdí, že ak sa celý deň hýbu a majú dostatočný pohyb je večer mravčenie a šklbanie menšie. Medzi spúšťače tiež patrí káva alebo alkohol, skúste vynechať pitie kofeínových nápojov v popoludňajších hodinách a alkohol raz za čas len v obmedzenom množstve. Syndróm nepokojných nôh nemusí byť ako primárne ochorenie, môže nastať ako sekundárne ochorenie napríklad pri Parkinsonovej chorobe, cukrovke, anémii, chronickom zlyhaní obličiek, počas tehotenstva alebo u pravidelného darcovstva krvi.

Nástup ťažkostí je možný v ktoromkoľvek veku a nikdy neprichádza zo dňa na deň. Myšlienky, že je s vašimi dolnými končatinami niečo v neporiadku, vás začnú čoraz viac trápiť a ako túto chorobu začnete riešiť, môže byť už plne vyvinutá. Ak trpíte rozvinutú formou SNN je pre vás ťažké počas celého dňa udržať nohy v pokoji. Často sa vám stáva, že musíte niekoľko hodín pred zaspaním chodiť a nohy vás nenechajú v pokoji. Sú dni kedy je SNN neznesiteľný, potom sú dni kedy by ste si nohy najradšej zaviazali k posteli. Pre ľudí trpiacich touto chorobou je veľmi ťažké dlhší čas sedieť, a preto sa pre nich stáva nepredstaviteľná cesta lietadlom, pracovná schôdzka alebo riadenie auta.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus