Svrab v tehotenstve

Toto nepríjemné ochorenie môžete chytiť kdekoľvek. Svrab sa ukrýva v hotelovej izbe, na verejnom záchode, ale aj v práci či v škôlke. Pretože je svrab veľmi nákazlivý, nevyhýba sa bohužiaľ ani tehotným.

Svrab u tehotnej ženy

Nepríjemné kožné ochorenie nie je ani tak problémom pre bábätko ako skôr pre mamičku. Liečba je v tehotenstve obtiažna, pretože lieky, ktoré sú na svrab inak predpisované nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy.

Ak ste si na pokožke našli typické začervenané vyrážky s cestičkami (ktoré však nemusia byť vidieť) a namiesto vás svrbí, pravdepodobne trpíte svrabom, ktorý už dávno nie je pripisovaný len bezdomovcom a ľuďom sociálne slabším.

Ak máte vo svojom okolí niekoho s kým zdieľate domácnosť alebo ho často navštevujete a on bohužiaľ trpí ochorením menom svrab, je veľmi dôležité, aby ste sa začala liečiť tiež.

Čím svrab liečiť?

Bylinky, ako je aloe vera či tea tree sú vhodné na pridanie do kúpeľa a ako bojovníci proti svrabu. Dojdite si do lekárne, povedzte že ste tehotná a že potrebujete nejako šetrne, ale účinne vyliečiť svrab. Lekárnik vám pravdepodobne poskytne liečivú sírovou masť, ktorá je na boj so svrabom tým najlepším a najcitlivejším.

Masť sa používa po dobu troch dní, kedy by ste sa mali čo najčastejšie umývať a opakovane masť nanášať. Dôležitým krokom je tiež opakované pranie posteľnej bielizne a všetkého oblečenia. Samozrejmosťou je tiež znovu vypraní všetkých vecí vo skríň, umytie čalúnenie, vyvarenie uterákov, utierok a ďalšieho textilu čo máte v byte. Opakovať toto pranie minimálne týždeň, ale aj tak sa vám môže stať, že sa svrab vráti.

Čo nemôžete vyprať skúste zamraziť do mrazničky. Po vypraní bielizne ho musíte ešte dôkladne vyžehliť.

Za svrab sa nemusíte hanbiť, postihuje mnoho žien i mužov na celom svete bez ohľadu na veku či postavenie. Svrab je nepríjemný v každom období ľudského života, pre tehotné predovšetkým tým, že sa nemôže liečiť klasickým veľmi účinným prostriedkom.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus