Šestonedelie

Gratulujeme, narodilo sa vám krásne bábätko, ktoré potrebuje 24 hodín vašu starostlivosť. Je na vás úplne odkázané a vy sa v nasledujúcich týždňoch budete učiť starať o neho a komunikovať s ním.

Šestonedelie je jedno z najťažších období, ktoré žena prežíva. Skĺbiť všetky praktické, emočné a fyzické aspekty je veľmi náročné. Preto sa nebojte v prvom rade zapojiť otecka a potom celú rodinu. Záleží na vás ako svoje šestonedelí prežijete. Dávno sú preč doby, kedy nemohla šestonedieľka opustiť posteľ, avšak ak chcete, pokojne v nej buďte celý deň. Záleží len na vašom pohodlie.

Čo sa deje s telom v šestonedelí

Za šesť týždňov sa ženské telo vracia späť do starých koľají. Je to veľmi náročný proces, ktorý na seba postupne nadväzuje a dokáže bez poškvrny vrátiť telo do pôvodného stavu.

  • Maternica - počas tehotenstva sa maternica zväčší z hmotnosti 50-60g na cca 1 kg a z objeme cca 2-3 ml na 5000 ml. Je to jediný sval, ktorý sa v ľudskom tele za tak krátku dobu dokáže zväčšiť. Po šestonedelí sa veľkosť vráti do pôvodných hodnôt. Pri dojčení sa maternica sťahuje, preto môžete prvé dni po pôrode cítiť ľahšie, ale aj silnejšie sťahy, hlavne v dobe keď dojčíte.
  • Krčok maternice - počas pôrodu zaniká hrdlo maternice čiže čapík. Po klasickom pôrode sa už nikdy úplne neuzavrie a vždy zostáva mierne otvorený na špičku prsta.
  • Pošva - pretože musí bábätko prejsť inak úzku pošvou, aj tá sa počas pôrodu veľmi roztiahne a musí sa vrátiť späť. Niekedy sa tak nestane a je potreba špeciálnych pomôcok alebo dokonca lekárskeho zákroku. Aj po niekoľkých deťoch sa nemusíte báť, že by ste mali pošvu napnutú, elastické vlastnosti ženských pohlavných orgánov sú dokonalé. Chce to len čas a starostlivosť.
  • Vonkajšie pohlavné orgány a hrádza - poranenia hrádze je jeden z najväčších strašiakov rodiacich žien. Lekári dokážu predchádzať poraneniam, ktoré by viedli k roztrhnutiu a následnej inkontinencii. Radšej správne nastrihnúť než roztrhnutia v mieste, ktoré sa potom musia zložito zašívať a hojiť. Nastrihnutiu väčšinou ani nepocítite, šitie po pôrode už väčšinou áno, i keď sú i také ženy, ktoré to mali naopak. Opäť tu platí ten fakt, že po šestonedelí si budete môcť normálne sadnú a všetko bude zahojené.
  • Prsia - tie sa môžu niekoľko týždňov či dní pred pôrodom pripravovať na dojčenie. Môžete cítiť brnenie, pnutie alebo dokonca sekréciu mledziva. Ak budete dojčiť dlho, môžu sa vám prsia tzv. Nalievať po celú dobu dojčenia. Po nejakej dobe si zvyknete, nepríjemný pocit sa zmení na radosť z toho, že mlieka máte stále dosť. Akékoľvek nepríjemnosti počas dojčenia okamžite riešte. Dojčenie nebolí, to si pamätajte, bolesť znamená zlé prisatie a nemožnosť dojčenia. Bradavky môžu byť zo začiatku citlivé, ale nikdy by vás dojčenie nemalo vyložene bolieť.
  • Brucho - nepríjemné strie premazávajte a postupne začínajte s posilňovaním, najprv šikmých brušných svalov a potom klasickými sedy-ľahy.

Čo sa deje s psychikou

Psychika zažíva asi najväčšiu zmenu, ktorú môže žena postrehnúť. Záplava hormónov robí svoje, a preto je žena veľmi krehká, ale zároveň silná a pripravená starať sa o dieťa. Môže byť plačlivá, úzkostná, usmievavá, hysterická a tieto nálady sa môžu meniť ako na kolotoči. Všetko je nové a aj keď už máte za sebou niekoľko pôrodov, vždy budete musieť riešiť nejakú novú úlohu, pretože každé dieťa je originál. Ak sa vy cítite v pohode, bude sa aj vaše bábätko cítiť isté a v bezpečí. Preto si nelámte hlavu s tým, či máte upratané a stíhate všetky krúžky a návštevy. V šestonedelí by ste mali vypnúť a vnímať len nového člena rodiny.

Rozdiel šestonedelí po cisárovi a klasickom pôrode?

Aj keď by sa to na prvý nemuselo zdať, rozdiel je veľký. Po cisárskom reze je na mieste starostlivosť o jazvu a nepreťažovanie brucha. Po klasickom pôrode je dôležitá hygiena a dôraz na posilňovanie panvového dna správnymi cviky.

Krvácanie po cisárskom reze nie je tak masívne ako pri klasickom pôrode, ale aj tak je potrebná pravidelná výmena hygienických vložiek.

Pôrod viac detí

Väčšinou nemá pôrod viac detí významnejší podiel na rekonvalescenciu. Samozrejme ak nemáme na mysli dvakrát viac zodpovednosti, starostí, ale aj radosťou.

Praktické rady a tipy

Očistky sú vysoko infekčný materiál a je potrebné dôsledne dbať na hygienu. Majte na pamäti, že hlavne pri dojčení sa krvácanie zväčšuje, preto si pred každým dojčením dajte väčšiu vrstvu vysoko priedušných hygienických vložiek.

Odsávačka či stimulácia bradaviek rúk je veľmi dôležitá činnosť pre podporu dojčenia. Užívajte rôzne čaje a mliečne koktaily pre dojčiace matky, s používaním homeopatík a byliniek opatrne.

Aj po cisárovi však môžete začať v pohode dojčiť. Je potrebné nevzdať sa a prikladať bábätko pokojne každú hodinu. Tvorba materského mlieka je závislá od dopytu, preto dbajte na pravidelné prikladanie či odsávanie. Nebojte sa medzi dojčenie stimulovať bradavky masážou a nahrievaním.

Ak objavíte na bradavkách biele fliačky, môžu vyzerať ako pľuzgieriky, hneď použite genciánovou violeť a vytrite s ňou aj pusinku dieťaťu, ak sa do dvoch až troch dní stav nezlepší, začnite používať antimykotikum. Antimykotikum a Bepanthen na trhlinky ovšem vždy starostlivo umyte.

Nezabúdajte na posilňovanie panvového dna, tieto cviky môžete začať pravidelne cvičiť už v pôrodnici. V niektorých pôrodniciach chodí špecializovaná sestra, ktorá vám cviky vysvetlí a predvedie.

Ani v šestonedelí vás neminie návšteva rôznych inštitúcií

  • Pediater - do troch dní od prepustenia z pôrodnice by ste mali navštíviť pediatra. Môžete už z pôrodnice zatelefonovať a objednať si termín. Okrem dieťaťa nemusíte nič nosiť, pôrodnice papiere pošle a ďalšie dokumenty dostanete od pediatra. Po celú dobu šestonedelí máte u pediatra prednosť. Keď prídete mimo objednaný čas, mal by vás pediater prednostne vyšetriť. Nebojte sa využiť rady skúseného doktora.
  • Matrika - väčšinou zariaďuje otec, je potreba dôjsť na matriku pre rodný list dieťaťa. S týmto dokumentom potom môžete zájsť na ďalšie inštitúcie, ktoré tu píšeme a zariadiť ďalšie náležitosti.
  • Poisťovňa - stačí písomne, telefonicky, emailom alebo cez webový portál nahlásiť údaje novonarodeného dieťaťa v poisťovni, ktorú máte vy.
  • Mzdová učtáreň - zašlite kópiu rodného listu dieťaťa účtovný svojho zamestnávateľa.
  • Trvalý pobyt a odpady - zavolajte na príslušný mestský úrad pre prihlásenie trvalého pobytu a odpadov. V niektorých mestách sa za prvý rok odpady neplatí, niekde zaplatíte pomernú časť. Ak bývate v podnájme, nahláste majiteľovi bytu ďalšieho člena.
  • Správa sociálneho zabezpečenia - kópiu rodného listu odovzdajte na OSSZ, tu tiež môžete požiadať o príspevok pri narodení dieťaťa.

V závere by sme vám chceli napísať, aby ste sa v šestonedelí stali sebecké a mysleli len na seba a svoje dieťa. Veľa jedzte, dojčite a odpočívajte. Užívajte si prvé dni s bábätkom čas plynie ako voda.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus