Sedem najväčších mýtov o chrípke a jej liečbe

Chrípka je všeobecne známe ochorenie, ktoré sa každoročne vracia formou sezónnych epidémií. Hoci sa jedná o známu chorobu, panuje o nej veľa mýtov. A veľa ľudí týmto mýtom verí. Tým si síce nemôžu nijako uškodiť, ale zároveň si ani nijako nepomôžu, keď na nich budú lipnúť. Nechcete patriť medzi tých, ktorí márne veria, že im pomôže sa držať "osvedčených" rád? Poďte sa s nami pozrieť na prehľad najčastejších mýtov.

bolest-hlavy-pri-chripce.jpg

1) Nákaza prebieha len z človeka na človeka

To je absolútny nezmysel. Áno, nákaza prebieha pomocou kvapôčkovej infekcie a tá sa najčastejšie prenáša pri kontakte s už nakazeným človekom. Stačí ale aj podstatne menšie maličkosť - dotknúť sa niečoho, na čom sú chrípkové vírusy usadené. Držadlo v trolejbusu, napití sa z rovnakej pohára s nápojom a podobne. Pritom však neplatí, že nákazu by spôsobil samotný fyzický kontakt s nakazeným človekom, ako sa často traduje.

2) Črevná chrípka

Hoci sa jedná o ustálenej označenie črevných ťažkostí, v skutočnosti to vlastne žiadna chrípka nie je. Respektíve toto ochorenie nie je spôsobené chrípkovými vírusmi, ale úplne inými vírusmi, v niektorých prípadoch aj baktériami, najčastejšie zo skazeného či nevhodne upraveného jedla. Zažité pomenovanie preto možno občas trochu mate.

Viac informácií o črevnej chrípke.

3) Chrípka = nachladnutie

Nie, rozhodne to tak nie je. Aj keď sú symptómy oboch ochorenie veľmi podobné, v skutočnosti nie je možné chytiť chrípku len a len vďaka studenému počasiu. Čo je však pravdou, je fakt, že chrípkovým vírusom sa v zime darí lepšie, pretože je suchý vzduch, výrazne tiež prispeje slabšia intenzita slnečného žiarenia. A v príhodných podmienkach je týmto vírusom jednoducho blaze ...

Ďalšie informácie: ako rozoznať chrípku od prechladnutia

4) Antibiotiká pomôžu. Tak, ako ostatne úplne na všetko

Hodlá vám váš praktický lekár na chrípku napísať antibiotiká? Potom je asi čas na určitú personálne zmenu. Vírus chrípky je voči antibiotikám prakticky úplne imúnne. Antibiotiká ako taká platí na iné zdravotné neduhy, to musí dobre vedieť aj zamestnanci v lekárni. Ak budete navyše zbytočne užívať antibiotiká, hoci k tomu nie je pádny dôvod, môže si telo na ich prítomnosť zvyknúť a potom nebudú fungovať, až ich budete naozaj potrebovať. Takže sčítané a podčiarknuté, antibiotiká určite nie!

5) Na čo lieky? Veď stačí bylinky.

Dobrá, asi si tak úplne netrúfneme vyvracať, že bylinky majú na naše telo všeobecne priaznivý vplyv a môžu s liečbou niektorých chorôb výrazne pomôcť. Neexistuje ale žiadny vedecky dokázaný dôkaz, ktorý by preukazoval nejakú väčšiu spojitosť medzi užívaním byliniek a vyliečením chrípky. Je to vždy maximálne doplnková liečba, lieky sú proste nutné.

6) Som mladý človek, očkovanie je teda zbytočné

Toto tiež nie je tak úplne pravda. Očkovanie proti chrípke je účinné pre všetky osoby, s výnimkou tých, ktorí majú vyložene problémy s látkami, ktoré sa vo vakcíne nachádzajú. Pravdou však je, že starší ľudia a deti sú voči nákaze podstatne menej odolnými, takže o to viac neradno v týchto prípadoch očkovanie podceniť. Rovnako tak je nezmysel, že by vás každoročné očkovanie malo nejako oslabiť na imunite. Cena za očkovanie tiež nie je nijako horibilné, niektorým skupinám občanov je navyše uhradí minimálne sčasti zdravotná poisťovňa.

7) Chrípka? To chce vlastne len vývar a grog

Prvá časť nie je tak úplne scestná, však, bazírovať vyslovene na kuracie polievke je nezmysel. Nepríjemné škrabanie v hrdle obmedzí akýkoľvek teplý nápoj. Avšak nejedná sa o liečbu, len o zmiernenie príznakov. Alkoholickým nápojom by ste sa potom mali vyhýbať úplne, tými si totiž vôbec nepomôžete - telo musí byť pripravené na boj s chorobou a nie úplne zbytočne odbúravať promile v krvi.

Autor: symptomy.sk

 


 

comments powered by Disqus