Prvá pomoc v lese

V tomto článku si zhrnieme čo všetko sa môže stať v lese. Ide o výpočet toho najpravdepodobnejšieho a následná prvá pomoc.

Čo sa môže stať v lese

Prisatia kliešťa

Akonáhle spozorujete, že máte na sebe prisaté kliešť, okamžite sa ho snažte vytiahnuť. Avšak pozor, aby ste ho vytiahli naozaj aj s hlavičkou. Trikov ako vytiahnuť kliešť je niekoľko, ak nemáte svoj už zvládnutý postup, radšej vyhľadajte lekára. Miesto potom minimálne 3 týždne pozorujte, kvôli infekcii.

Uštipnutie hadom

Ak bolo uštipnutie vretenicou severnú, urýchlene vyhľadajte lekársku pomoc alebo volajte ZZS. Postihnutý by sa mal čo najmenej hýbať, aby sa jed nešíril po tele tak rýchlo. Ak sa jedná o jed iného hada (zahraničná dovolenka) je dôležité popísať vzhľad a veľkosť. Ranu nevysávajte, nerežte, nevymačkávajte a neškrťte!

Podvrtnutý členok

Veľmi častý úraz v nespevnenom teréne v lese. Prvá pomoc je veľmi jednoduchá, zaviažte členkom kusom látky, ovínadlá či oblečením (podľa toho čo nájdete) a dopravte poraneného k najbližšiemu lekárovi. Môžete mu z kusu klacku vytvoriť barle, ak máte so sebou vodu chlaďte poranený členok. V tomto prípade nie je nutné volať ZZS.

Zlomeniny

Tak ako to bolo pri podvrtnutom členku, aj tu je potreba zlomeninu zafixovať, aby sa už nehýbala. Pokiaľ sa jedná o jednoduchú zatvorenú zlomeninu, nie je potreba volať ZZS. Postihnutého dopravte k lekárovi, vy len dávajte pozor, aby sa zlomenina moc nehýbala. Pri komplikovanejších zlomeninách či pri otvorených zlomeninách je potrebné najprv zastaviť krvácanie, potom zakryť ranu najlepšie sterilným obväzom alebo čo najčistejším kusom oblečenia. Ak je poranený v bezvedomí volajte ZZS a pokúste sa ho dopraviť na miesto, kam sa dostane sanitka.

Napadnutie zvieraťom (líška, bachyně, medveď)

V Českej republike je malá šanca na poranenie zvieraťom, našťastie tu nežijú šelmy ani iné nebezpečné zvieratá, ale aj líška či kanec môžu dosť znepríjemniť prechádzku po lese, zvlášť keď sú choré alebo majú mladé. Rozhodne sa neodporúča utekať. Najlepšie urobíte keď sa postavíte k zvieraťu čelom a budete pomaly ustupovať, najlepšie ku kmeňu stromu, ak sa zviera nebude chcieť vzdialiť a bude stále pripravené zaútočiť, najlepšie urobíte ak vyleziete na najbližší strom a počkáte. Napadnutie medveďom je u nás vysoko nepravdepodobné. Ak predsa len nejakého agresívneho jedinca stretnete, ľahnite si na zem a robte mŕtveho. Medveď si vás očuchá a potom odíde. V žiadnom prípade neutekajte, medveď je prekvapivo rýchle zviera. Pri pohryznutie ranu očistite dezinfekciou, sterilne zaviažte obväzom alebo čistým kusom oblečenia a dávajte pozor na krvácanie. Pri veľkej rane volajte ZZS a dopravte seba alebo postihnutého k najbližšej ceste. Ak je zranenie malé, vyhľadajte lekára sami. Je dôležité vedieť, kedy ste boli naposledy očkované proti tetanu.

Pád zo skaly

Tak ako je tomu u iných pádov je aj tu veľmi dôležité minimálne s poraneným manipulovať. Ak nie je v bezvedomí či nedýcha, radšej s ním vôbec nehýbte. Len ak by hrozilo zosunutiu kamenia zo skaly či iné nebezpečenstvo. V nebezpečnom teréne sa nepokúšajte za poraneným dôjsť a radšej volajte ZZS, ktorá sa vďaka hasičom k postihnutému ľahšie dostane. Ak sa k postihnutému v pohode dostanete, dávajte pozor na krvácanie. Ak poranený komunikuje nahláste dispečingu akú bolesť a kde udáva.

Otrava rastlinami

Samozrejme, že väčšina ľudí vie, ktoré rastliny v lese jesť a ktoré nie. Môže sa však stať, že máte so sebou malé dieťa a neustrážite ho a ono miesto čučoriedky sníva Rulík zlomocný, ktorý je čučoriedkam dosť podobný. V takom prípade ihneď vyvolajte zvracanie a ak bolo množstvo vyššie vyhľadajte lekársku pomoc.

Bodnutie hmyzom a následná alergická reakcia

Ak je človek alergický na bodnutie (najčastejšie osie) uštipnutie, väčšinou o svojom probléme vie a nosí sebou lieky. Ak je teda bodnutý, ihneď si aplikuje lieky. Mali by zabrať do niekoľkých minút, ak sa nestane tak musíte okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Alergická reakcia sa šíri pomerne rýchlo a nie je čas na hrdinstvo. V prípade straty vedomia, zavolajte ZZS a postihnutého dopravte k najbližšej ceste. Pri strate funkcie srdca okamžite začnite s resuscitáciou.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus