Prvá pomoc pri napadnutí zvieraťom

Niektoré zvieratá sú našimi domácimi miláčikmi, sú nám užitočná, ale sú aj také, ktoré nám môžu ublížiť alebo nás dokonca zabiť. Nebudeme sa tu púšťať do otázok či mať doma jedovaté hady či bojové plemená psov, ale popíšeme si tu situácie, ktoré vás môžu v bežnom živote stretnúť a hlavne si tu napíšeme ako postupovať keď vás nejaké zviera napadne.

Prvá pomoc pri napadnutí zvieraťom

Prvá pomoc pri pohryznutí psom alebo iným zvieraťom

Medzi pravidlami ako postupovať, ak na vás zaútočí pes alebo iné zviera, patrí pokojný postoj. Určite neutekajte, rukami si držte tvár a stočte sa do klbka ako korytnačka. Nekričte a snažte sa nehýbať sa. Nikdy sa nepozerajte psovi do očí. Po útoku kontaktujte políciu a snažte sa zistiť kto je majiteľom psa alebo zvieraťa, ktoré vás napadlo. Rany vydezinfikujte a čisto obväzom. Zistite či je pes očkovaný proti besnote a vy určite navštívte lekára, ktorý vám ranu vyčistí a podá vám tetanovku.

Prvá pomoc pri uštipnutí hadom

V Českej republike je našťastie len jeden jedovatý had a to Vretenica obyčajná. Jej dávka jedu však nemusí byť vo všetkých prípadoch smrteľná. Vretenica dopraví do nášho tela približne 10 mg jedu pričom smrteľná dávka pre dospelého zdravého človeka je 15 mg. Navyše zmije pri každom uhryznutí nemusí jed použiť. Horšie už je to v tých prípadoch, keď správate doma jedovaté hady. V tomto prípade je jed v jednej dávke oveľa vyššie. Predpokladáme, že o svojom hadovi viete všetky informácie. Prvá pomoc pri uštipnutí je nasledujúci: zavolajte ZZS, ranu vydezinfikujte, prekryte kusom čistej látky a ak máte elastické ovínadlo nohu alebo ruku (najčastejšie časť uštipnutie) zaviažte. Ranu nevysávajte, Nerežte, nevytláčajte a neškrťte. Nepodávajte žiadne lieky a pokúste sa postihnutého čo najviac upokojiť (zvýšený tlak = jed rýchlejšie v tele).

Prvá pomoc pri prisatí kliešťa

V súčasnej dobe je výstraha výskytu kliešťov vysoká a v tomto roku sa očakáva vysoký nárast infikovaných kliešťov. Najlepšou ochranou je prevencia a tá obsahuje očkovanie proti kliešťovej encefalitíde, nechodiť do lesa s holou kožou a celkovo sa vyvarovať pobytu vo vysokej tráve. Ak ste našli prisaté kliešťa čo najrýchlejšie ho odstráňte, nie je dôležitá technika, ale dôležité je aby bolo kliešť vybraté celé! Miesto potom vydezinfikujte a prelepte náplasťou. V prípade, že sa vám ho nepodarilo odstrániť celé vyhľadajte lekársku pomoc. Miesto kontrolujte pravidelne po dobu 4 týždňov. Ak sa dostaví únava, nevoľnosť, začervenanie v okolí rany (typické je kruhové začervenanie s bielym miestom v strede), bolesť hlavy, kĺbov a celková slabosť, horúčka alebo zápal dutín okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Lymská borelióza je závažné ochorenie s dlhodobou niekoľko mesačnou liečbou, túto chorobu môžete dostať aj vďaka uhryznutiu komára, muchy a ďalšieho hmyzu. Na Lymskú boreliózu bohužiaľ neexistuje očkovanie.

Nie je dôležité, ktoré zviera vás napadne, dôležité je hlavne zbaviť sa zvieraťa, vydezinfikovať ranu a navštíviť lekára, pri závažnom napadnutí volajte rovno ZZS.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus